jazz »
1. kaliteli muzik dinlemeyi bilen insanların dinlediği ve dinlemek isteyenlerinde son durağıdır.canlı dinlenmesi makbuldür ve konsantire ister, her duygu türüne uyum sağlar.çalması ve dinlemesi zor olan progressive muziktir.harikadır.
http://www.jazzcorner.com
(bkz: miles davis)
2. muthis bir muzik cesididir.İnsanı bazen dinlendirir,bazen costurur..turkiye de duayenini kerem gorsev olarak tanımlarım.jazz da vazgecemedigim enstrüman saksafondur.melodiyi cok iyi doldurur ama caz yapmak hakikaten zor bir istir.ayrıca (bkz: radio oxygen) da sık sık bu tarzda calar.
3. (bkz: caz)
4. hondanın çıkrttığı 2004model otomobil modelidir.
'sizi mutlandırı jazz' diyede reklam afişi yapmışlar.görünüm itibariyle tvingo ya benze rve erkeklerin kız arabası lan bu dicekleri türdendir.
5. turkiyede bulent ortacgilin guzel icra ettigi bir turdur.
6. bir ismet ozel siiri.

bu vapuru kaçırırsam beni belki de cinnet basar
belki kanser olurum bu yıl sınıfta kalırsam
nöbette uyursam eğer kitaplarımı yakarlar
etimde şirpençe çıkar bu kızı alamazsam
bu işi bitiremezsem şehirden beni kovarlar
izin kağıdım yanar konuşacak olursam
bu senet bankalar kapanmadan
ruhumun rengini kapatmayacak olursa
ölür kuyuya düşen çocuk
çocuğun mercan saati çatlar mutlaka
koşup haber vermeliyim
yetkili memura
bahar geliyor, ilerliyor yeminler
alnımı kapıp getirmeliyim
denizi karşılamaya
kırlangıcın kanadındaki kezzap
leylakta sıkışan buhar için
nabzımı bulmalıyım nerede bulacaksam
nabzımı çünkü ben kasadan fiş alarak
yağmuru, selvileri zor durumda bıraktım
benim yongalarımdan yapıldı bu çelenkler
ben papatyaları şımartmadım diye oldu
mata hari'ler casus, al capone'lar gangster
inmem gerek gözbebeklerimin altına
beynimin ortasına büzülmeliyim
genşeyip kımıldayabilirim oradan sonra
dum di dum
duridum dubida
kendi kalbimle zamanım arasındaki sarkaç
püskürtüyor beni dünyaya
bırakıyorum zerreciklerime kadar emsin beni
atlantik ve pasifik ve beş kıta
koşmam gerek
yetişmem gerek yazgıma
tutmam gerek, sormam gerek, bilmem gerek
esenlemem, kargışlamam, irkitmem gerek niçin
niçin, niçin, niçin
kuyuya düşen çocuk niçin ölmesin
7. dünanın gördüğü en güzel müzik. günümüzde kalitelisini bulmak çok zor. zamanında miles davis, jazz öldü mezara gömdük demişti. haklıydı.
8. simgesi saksafondur fakat bunun dışında daha bir çok enstrümanla yapılabilecek ve hatta daha güzel olacak müziktir. Örneğin trompet ile yapılanı saksafondan daha iyidir.
9. (bkz: jazz) yüz yıldan fazla zaman önce ortaya çıkan müzik türü. http://emrahcokunlu.sitemynet.com/jazz/index.htm adresinden ayrıntılı bilgi alın.
10. (bkz: caz yapma)
11. bu müziği icra etmek için caz gitar ya da caz piyano gibi kavramlar ortaya çıkmış, armonisi yüzünden nice insanoğlu yataklara düşmüştür. iyi bir caz piyanisti için;

(bkz: chick corea)
(bkz: istanbul caz festivali)
12. muzik cesidi degildir bu, yasam tarzidir.
13. (bkz: glenn miller)
14. türkiye'de kanımca kerem görsev güzel icra etmektedir. dinlemesi zor olduğu kadar keyif de verir. belki de insanları aynı anda bu kadar zor ve bu kadar güzel olması cezbetmektedir. ben nedense istanbul'a çok yakıştığını düşünüyorum. özellikle yıldızsız, pürüzsüz akşamlarda...*
15. genellikle doğaçlama yapıldığını duyduğum, hatta stüdyo kayıtları sırasında bile doğaçlama çalındığını duyduğum, hata yapılırsa yapılan hatayla kaydedildiğini de duyduğum, eşsiz müzik.
16. #331844 no'lu entryde orleanth arkadaşımı şiddetle tasdikleme ihtiyacı duydum. bu müzik o kadar profesyonel, aynı zamanda o kadar da doğaldır ki; o yanlış çalınsa bile içerisindeki hatayı anlamazsınız doğaçlamasında. çünkü o doğrularıyla ve yanlışlarıyla bir bütündür.(bkz: jazz ı bir hayat felsefesi olarak benimsemek)
17. jazz müziği yoruma çok açık bir müziktir. klasik müzikte müziğe kendi yorumunuzu katmanız çok zordur ama jazzda nasıl istiyorsanız öyle çalarsınız. bir parçayı louis armstrong'dan dinledikten sonra başka birinden dinlerseniz size değişik geleceği kesindir. hatta jazz müzisyenleri bile bir parçayı hep aynı şekilde çalmazlar. doğaçlama olayı da kesinlikle doğrudur. jazz müziği en özgür müziktir.
* * * * **** * * ***** * * *
18. türkçesi caz diyelim de, "dün kredi cartım bozuldu" gibi bir şey olmasın.

(bkz: card mı kart mı)
19. (bkz: kerem görsev)
20. (bkz: honda jazz)
21. (bkz: nabza göre jazz)
22. queen in bir albumu.
23. kendi içinde türevlere ayrılan,zaman zaman inkar edilsede blues'dan türemiş komplike muzik armonisi.genel muzik eğitimleri dahilinde olan müzik matematiğinin jazzda en dibe vurduğu görülmektedir.bülent ortaçgil'in jazz hakkında hiçbirşey bilmediği kanıtlanmıştır.türkiyeyi jazz yapıyorum ile belli bir süre kandıran bülent ortaçgil üstüne hiç olmazsa jazz tabalı muzik eğitimi var * dediğimiz kerem görsev eklenmiştir.nabza göre şerbet veren görsev sürekli aynı cümleleri çalıp kendini aşmamakta ısrar etmektedir.türkiyenin ilk jazz dergisi olan jazz Önder focan adlı bir kimseye aittir.kendisi de performans,beceri ve teori konusunda pek bir eksik olmakla birlikte türkiyede bu işin nabzını tutmaktadır.*
jazz türevlerinden olan etnik jazz için aziza zadeh iyi bir örnek olabilir.
aslında jazz tarlada patates toplarken ortaya çıkan zenci muziğidir.belli kalıplara göre yazılır okunur veya çalınır.doğaçlama konusu ise şöyledir:
standartlarda bir head vardır,* ve o head üstüne "geydirme"yapılır.hangi ve kaç enstruman varsa sırayla yada isteğe göre önlerindeki akor dizelerine kadanslara parçanın ritmine hedesine hödösüne göre başlarlar işlemeye.doğaç dediğimiz olay budur ki bazılarının kulağına* bu ne zırvalıyor hiç uyumlu değil yahu şeklinde gelebilir.hazıra alışmış * kulaklar için pek yabancı ve pek iticidir.dinlediğini algılayabilen biraz armoni biraz jazz tabalı muzik kuramı bilenler için bile keyif verici türev halini alabilir aslında.
önerilen isimler:
herbie hancock
miles davis
john coltrane
paco de lucia
billie holiday *
ella fitzgerald
bobby mcferrin
joe pass
norah jones
diana krall
wyne shorter
fatih erkoç
kerem türkaydın
chick corea
louis armstrong
julie london
reginald vial
wynton marsalis
24. dany brillant' ın son albümü.
25. (bkz: honda)
»
Alakalı olabilir!
- jazz i
- jazziza
- jazz iii
- jazz bar
- jazz stop

nedir.Net