jedi
1. bir nevi tarikat olan jedilık müessesinde jedi adayları çocuk yaşta seçilerek eğitilir bu seçim jedi adayının kan testi ile yapılır,eğitim aşamasında bunlara padawan denir daha sonra seri sınavlardan geçerek bunlar jedi olur.en çok kullandıkları silahları ışın kılıcı yani saber light tır.bir jedi hatta bir padawan bile ışın tabancasını yansıtarak kendini savunabilir bir de pull ve push özellikleri vardır bu özellikler star wars hayranlarınca milyonlarca kez denenmiş ama başarılı olunamamıştır,dünya da 3bin kişinin nüfus kaydında dini jedi olarak gözükmektedir.
2. o kılıca saber light değil lightsaber adı verilir.
3. "ceday" diye okunan hede. o yüzden sonuna -ler değil -lar eki getiriyoruz *.
4. görevleri barı$ı korumak olan, maneviyata önem veren, doğa üstü güçleri kullanma kabiliyetine sahip bireylere verilen ad.
5. (bkz: jedi olmak)
6. jedi düzeni tarikat düzenine nazaran daha özgür, daha kendine has ve barışçıl bir düzendir. sith ise tam anlamıyla bir tarikattır, kin ve nefret e olan bağlılıkları onların bağnazlıklarındandır.
7. (bkz: padawan)
8. eğitimlerinde gücün savunma amaçlı kullanılması temel alınarak eğitim verilir.force'u kontrol edilebilen jedi'ların, uzmanlaştığı noktalarda bu felsefeye göre gelişmiştir.eski cumhuriyet dönemi ve daha öncesi birleşik olmayan galaksi döneminde barışa hizmet etmişler yönetimlerle heo aralarında ölçülü, özerk bi ilişki olmuştur.
eğitim sonundaki kademeleri, jedi, jedi knight ve jedi master olarak gerçekleşir.
80'leri çocukluk-ergenlik arasında geçiren şimdinin genç/yetişkinleri hayatlarında en az bir kere jedi olmak istemiştir.* hatta bunlardan kimileri olayın bokunu çomaklayıp jediism dinini kurmuşlardır, ingiltere ve avusturalyada bu dine bir çok mensup bulunmaktadır.
9. felsefeleri türkçe çevirilerde gümleyen savaçcı seçkinler. örnek: "sendeki kudret çok güçlü".
10. obi wan kenobi, qui gon ...
11. hayat felsefelerini ya da amaçlarını değil, en çok ışın kılıçlarını kıskandığım topluluk.(bkz: lightsaber)
12. (bkz: uzay evliyasi)
13. çocukluğumda yatağıma yatıp yaradana "beni jedi yap" diye dua etmeme önayak olmuş george lucas hazretlerinin dahiyane kurgusu. episode iii için geri sayım yapılırken, saçlarımı qui-gon jinn gibi uzatmış bulunmaktayım, filmi en önde bir elimde lightsaber bir elimde kola + mısır hayranlıkla izleyeceğimden eminim *
14. (bkz: sith)
15. dünya sinemasında yaratılmış en karizmatik kahraman superman ise en karizmatik grup da jedilardır. ayrıca voltron örneğinde de görüldüğü gibi kılıç, modernleşen insan tarafından hala çok sevilen, önemsenen ve mitleştirilen bir araçtır.
16. (bkz: cedaycevdet) *
17. orta çağ şovalyeliğinin asalet ve onur kavramını, tibetli rahiplerin huzuru ve disiplini ile birleştirip bir de kılıç ustalığı üzerine eklenerek yaratılan mükemmel birleşim, bir nevi üçü bir arada.
18. aslında jedi öğretileri doğu felsefelerinden araklanmıştır. lucas bey zeki bir adamdır. batıdaki "10 kolay adımda filozof olma" serilerinden biridir star wars. filmleri izleyip bir iki forum okuyanlar kendini force bilgini ve jedi sanmaktadır. insanların aklında kalması için ortaçağda japonlardan araklanan şövalyelelik kavramı kullanılmıştır.
19. usta çırak ilişkisinin olduğu inanma tarzı. dünyada 300.000 tane din hanesine jedi yazdıran manyak vardır
20. bir kişinin jedi öğretilerini din olarak benimsemesi yadırganmamalıdır. İnsanlar arayış içindeler ve mevcut dinlerin dokrinleri insanlara sıkıcı ve statik geliyor olabilir. aksini savunmak ayrımcılıktır. kişi kendini nasıl huzurlu hissediyorsa öyle yaşamalıdır. avrupa ülkelerinde "kudret" denen şeye inanan binlerce insan var belki ama güzel yurdumuz türkiye'de çok daha fazla insan sadece adını bildikleri insanlara tapıyorlar. hangisi daha kötü?
21. (bkz: yoda)
(bkz: mace windu)
(bkz: obi wan kenobi)
(bkz: anakin skywalker)
(bkz: count dooku)
(bkz: general grievous)*

ayrıcana en önemli replikleri için ;
(bkz: may the force be with you)
22. güç ile bütünleşerek -bu güç var olan her şeyin içerisinde yer alır- yaşayan ve zamanla bir tarikat şeklinde örgütlenerek adı geçen galaksi galaksisinde barışı koruyan grubun genel adı. kıçları dibinde her şeyi tıkır tıkır işletip ayarlayan bir adet sith lordu varken farketmemelerine ise hiç bir şey denilmemektedir.

zamanla barış, çiçek, böcek eksenli tarikat kendi içlerinden çıkan 2 jedi tarafından yok edilir.(tyrannus ve skywalker) tapınakçılar bile para para diyip 300 yılda yıkıldı sen çiçekle böcekle kaç yıl gidersin yoda derler adama.
23. *(bkz: jedidir jedi)*
24. muhtesem bir olusum, saygi duyulan bir meslek ayrica. bir de okulu vardir bunun, jedi academy. olsa da gitsek dedirtir.
(bkz: ben büyüyünce jedi olucam)
(bkz: jedi academy vardi da biz mi gitmedik)
Alakalı olabilir!
- jedit
- jediism
- jedi robe
- jedi code
- jedi olmak

nedir.Net