jiu jitsu
1. japon kökenli bir dövüş sporu olan jiujitsu, çeviklik tekniği anlamına gelir. çıplak elle ya da hançer gibi kısa silahlarla yapılan dövüş biçimlerini içerir.
2. doğru yazımı konusunda rivayet muhteliftir: jujutsu, jiu jitsu, jujitsu vb. şekillerde yazımları vardır. anlamı, nazik sanat şeklinde tercüme edilebilir ki, bu durumda bu sanatla iştigal edene nazik sanatçı denmesi gibi bir durum hasıl olur ve bu da kulağa oldukça gay gelmektedir*. bu dövüş sanatının nazik ya da yumuşak olarak nitelendirilmesinin sebebi, -vaktizamanında- hiçbir vuruş tekniği barındırmayıp tamamen fırlatma, boğma ve kilitleme tekniklerine dayanıyor olmasıdır. jigoro kano, 19. yüzyılın sonlarına doğru bu dövüş sanatına dayanarak judo sporunu geliştirmiş, bunu yaparken de mevcut dövüş sanatını bir spor disiplininde olması gereken kalıplara sokmuştur.

jiu jitsu'nun günümüzdeki hali ise geleneksel ve tarihi halinden daha farklıdır. yine bir dövüş sanatı olmakla beraber, judo, aikido ve karate teknikleri baz alınarak ve günümüz şartlarına -yani tehditlerine- göre yeniden oluşturulmuştur. jiu jitsu, yaygın deyişle, judo, aikido ve karatenin en iyi taraflarını almıştır. fırlatma, boğma ve vuruş teknikleri ihtiva eder. jiu jitsuda bıçak, sopa vb. silahları taşıyan saldırganlara karşı savunma yöntemleri öğretilse de bu silahlarla saldırma yöntemleri öğretilmez. genel olarak polislere ve korumalara öğretilen, pratik yönü kuvvetli bir dövüş sanatıdır.
Alakalı olabilir!

nedir.Net