john steinbeck
1. 1902 yılında doğdu. california'da bir ırgat ailenin çocuğu olan john steinbeck, yaşıtları gibi küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. Üniversitede okuyabilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık işleri yaptı.

27 yaşında ilk romanı "altın kadeh" i yazdı. bu yıllarda; balıkçılar, serseriler ve her türden renkli kişilerle ilişkiler geliştirdi. john steinbeck’in eserlerini, imgelerden bolca yararlanan "sanatsal" eserler olmaktan çok, yüzyılın başında önemli toplumsal değişimler yaşanan topraklarda, toplumsal gerçekliğin, ayrıntılı bir gözleme dayanan, tamamıyla gerçekçi birer yansıtılışıdır. 1968 yılında öldü.


en önemli eseri olan "gazap Üzümleri" romanında, tarımdaki hızlı kapitalistleşme sürecini anlatır. "fareler ve İnsanlar", "sardalya sokağı", "cennetin yolu", yazarın diğer önemli eserleri arasındadır. california’daki ırgatların grevini "bitmeyen kavga" adlı romanında anlatmıştır.
2. aklıma direk gelen muazzam şahaseri: (bkz: of mice and man)
3. Özellikle İnci diye bir kitabı vardır ki,çok popülerdir...
4. fareler ve insanlar adlı eseriyle tanıdığım muhteşem yazar. gerçekten karekterleri harika betimliyor. helal olsun diyorum. (bkz: lennie)
5. (bkz: tatlı perşembe)
6. (bkz: travels with charley)
steinbeck yanına charley adında bir köpeği alır ve amerika'yı rocinante adlı aracıyla dolaşmaya başlar. gittiği yerlerde konuştuğu insanları anlatırken amerika'da kendi döneminde * önemli olan sorunları eleştirir ki bu sorunlar hala önemini yitirmemiştir, tersine dallanıp budaklanmıştır.
(bkz: planned obsolescence)
(bkz: globalization)
(bkz: prejudice)
(bkz: pluralism)
(bkz: loneliness)
(bkz: rootlessness)
7. fareler ve insanlar,inci gibi romanların yazarı.
8. the pearl adlı kitabını r/s dersinde en küçük ayrıntısını bile atlamadan okumuştuk yazı stili cidden zengindir ; kitap zaten symbolism'den geçilmez...
9. ilk olarak fareler ve insanlar romanını okuduğum,ardından bitmeyen kavga ve gazap üzümleri isimli klasiklerini okuyup hayran kaldığım yazar... romanlarında işçi sınıfını yürekleri parçalayıcı bir üslupla anlatır...
10. steinbeck fotoğrafçı olsaydı dorothea lange olurdu.
kaynak: buket uzuner, kumral ada mavi tuna
john steinbeck ve dorothea lange hiç karşılaşmamıştır. steinbeck'in bir iki kitabını okumuşsanız googleda dorothea lange'ı grafiklerde aratın. sözlerle ve fotoğraflarla anlatılmak istenenler arasındaki benzerlik ortada.
11. of mice and man...'fareler ve insanlara dair' diye de çevrilmiştir * dilimize bazı yayın evlerince...*
12. (bkz: the pearl)
13. komünisttir, ne hikmetse kızılderili katliamını üstü kapalı olarak övmüştür.
14. hayranlari oklahoma'yi ziyaret etmelidir, gezmelidir, steinback ruhunu yasamalidir.
kucuk kasabalar of mice and men, teksas'a gidilecek bir araba gezintisi de gazap uzumlerini animsatir.
15. al midilli(the red pony) de çok iyi bi kitabıdır john steinback'in.küçük jody ile ona hediye gelen midilliyle yaşadığı ilginç olaylar,ona duyduğu sevgi ve aralarındaki bağ öyle güzel anlatılmış ki..tadından yenmeyecek türden yani.
16. viva zapata adli western filminin senaryosunu yazan amerikali yazar.
Alakalı olabilir!
- john ernst steinbeck
- john surtees
- john constantine
- john stockton
- john sinclair

nedir.Net