kalite
1. tüketicinin üründen beklentisidir.
2. bu konuda, üçüncü sınıf rezil bir boya da tse veya iso belgesi alır, ve de kalitelidir. ama neye göre diye düşünülmesi gerekir. kalite'nin tanımı şöyle de yapılabilir. benim boya fabrikamdan hep aynı rezillikte (veya güzellikte) boya çıkacak. evet, rezil. ama hep aynı rezillikte. bu konseptte kaliteyi yargıladığımızda, kalite fiyatın bir fonksiyonu değildir.
3. bir ürünün,mülkün ya da malın toplam niteliğine verilen ad.
4. ihtiyaca uygunluk.
5. "zen and the art of motorcycle maintenance" yani "zen ve motosiklet bakım sanatı" adlı kitabın evire çevire kurcaladığı konu. kaliteyi "bildiğimiz ama tanımlayamayacağımızı" iddia eder.
6. ing.quality
7. sayı uğruna heba edilen şeylerden...
8. satrançta kalenin ata ya da file karşı olan üstünlüğüne verilen isim.
9. kalitelileri at, kalitesizler kalsın. sonra kalitesizleri, kaliteli yapacağım diye uğraş. kalitelileştiremediklerinizden olanları da at, sonra kısrak, sonra beygir... bugatti veyron, 1001 beygirmiş bu arada.
10. standartlara uygunluk.
11. camel, marlboro gibi pahalı sigaralara argoda verilen ad. *
12. tdkya göre

1) bir şeyin iyi veya kötü olma özelliği, nitelik *
2) üstün nitelikli *

anlamlarına gelen fransızca kökenli kelime. *
13. * (bkz: toplam kalite yonetimi)
14. (#1069929) no'lu entry'yi yani tdk'yi referans gosterdikten sonra bir de nedir net kalite deyince ne anliyor ona gelelim.
sadece yazmis olmak icin her baslik altina üç beş kelimelik entry girmek olmasa gerek kalite dedigimiz sey. birtakim yazarlarin bunu yaptigini gormekse oldukca aci. bunu yapip, bu da yetmiyormus gibi nicelikle niteligin birbirine karistirilmasi ise buyuk husran! artik isim vermeye gerek yok zaten. gercekleri yazinca hakaret sayiliyor ya icinde hakir olani barindirmalari haricte olanlarin sucu degildir, n'apalim. yazarin kalitesini yazdigi entry sayisinin belirledigini dusunen insanlar yuzunden abuk subuk entryler okumak zorunda kalisimiz da cabasi. anlamayanlar icince bir kez daha tekrarlamakta fayda var.
ve allah'in emriyle: oku!
(#1069929)
15. bir çok tanımı olabilir:

bir ürün ya da hizmetin, üretilmeden ya da sunulmadan önceki tasarımına ya da sunumuna ne kadar uyduğu onun kalitesini belirler.

bir ürünün, müşterinin ihtiyacını ne kadar iyi karşılayabildiği de onun kalitesini belirler.

bir tanımı olmaya-da-bilir:

örneğin kaliteli bir şarabın nasıl ve neden kaliteli olduğunu kimse tanımlayamaz. ya da kimse bir mercedes'in nasıl olup da sadece kapı kapanma sesinden kendisini kaliteli hissetirdiğini açıklayamaz.

tek söylenebilecek, "kaliteli ürün ve hizmetin" zor olduğu ve görece pahalı sunulduğudur.
16. başlangıçta sadece "kalite kontrol" edilirdi... "kalite kontrol" sistemi, kalitesiz malın üretimine izin verir, ancak banddan çıkmasına müsaade etmezdi... bu durumda kalitesiz malın üretimi için harcanan tüm kaynaklar israf edilmiş olurdu...

ardından "kalite kontrol edilmez, üretilir" dendi... bu yaklaşım, bahsi edilen israfın önüne büyük ölçüde geçti ancak sorunlar çözülmedi. bandlardan yine de kalitesiz ürünler çıkıyordu...

şimdilerde ise "kalite üretilmez, tasarlanır" deniliyor. öyle bir üretim hattı tasarlayıp hazırlıyorsunuz ki, o banddan artık kusurlu ürün çıkması hiçbir şekilde mümkün olmuyor...
Alakalı olabilir!
- kalit
- kaliteli
- kalita
- kalitesiz
- kali

nedir.Net