kangal
1. Çok eski çağlardan beri küçük asya'da yaşar. türk bekçi köpeği olarak da bilinir. 1968'de birieşik devletler`e getirildi.
2. erkekler 75-76 cm., dişiler 66-71 cm. yüksekliğindedir. ağırlık: erkekler 45-68 kg., dişiler 41-59 kg. anadolu çoban köpeği büyük pyrenees'e ve kuvasz'a çok benzer, ancak daha narin ve çeviktir. beyaz ya da ten renginde. düz, sert ve kalın tüyleri vardır. kulakları ve bumu genellikle siyahtır.
3. zeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya duyarlı. sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpektir. yabancılara karşı kuşkucudur ve bu nedenle güvenli ve çitlerle çevrili bir avluda yaşaması gerekir.
4. sivas'ın bir ilçesi
5. doğanın anadolu'ya bir armağanı olduğunu düşündüğüm, zeki köpek türü.
6. (bkz: sivas)
7. özgürlüğüne düşkün,iri boyutlarda,sadakatte sınır tanımayan,kimi insanlardan daha insan bir köpek cinsi
8. eski köpeğimin cinsi zeka küpü, iyi dost sivas ilinin bize ve tüm dünyaya verdiği güzel bir hediye işte budur denilesi mükemmel yaratık.
9. kabugu soyularak yenilen bir bitki, dikenli olur
10. sivas iline bagli bir ilce ve bu ilcede yetistirilen coban kopegine verilen ad.
11. (bkz: sucuk)
12. (bkz: bir kangala sahip olmak)
13. bir koyun türü
14. inanılmaz güzel bakan, çok sağlam, yorulmak bilmeyen bir koruma ve çoban köpeğidir.. iyi bakıldığı sürece 15 yıl kadar yaşayabilirler.. zekaları çok yüksektir.. 100 tane komut öğrenebilirler..
liderliği seven bir köpektir.. kulakları kesilebilir.. yabancılara karşı inanılmaz derecede saldırgan olabilirler.. çok duygusal bir köpektir.. kıskançlıkları yüzünden bazen diğer köpeklerin hatta kendi yavrularını bile yiyebilirler..
dikkat edilmesi gereken en önemli konu iyi bir eğitim almazlarsa sahipleri ile sorunalr yaşayabilirler..
kurt, tilki, domuz gibi hayvanları çok rahatlıkla boğabilirler.. *

*
*
15. bir ilce, bir sucuk turu, ayrica bir kopek turu... bu uc cesit arasinda dogrudan bir bag vardir... soyle ki: kangal cinsi kopek sivas'in kangal ilcesinde bulunur, ve kangal sucuk da kangal cinsi kopegin etinden yapilir...**
16. bazılarının hafızası bin kelimeye kadar ulaşır. tek başına bir koyun sürüsünü çekip çeviren köpeklerdir. erkek olanların dişi kurtlara dokunmaması sebebiyle çobanlar yanlarında bir veya birkaç tane de dişi kangal götürürler. insanlara zor durumda kalmadıkça saldırmazlar. gök gürültüsü ve silah sesinden diğer köpeklerin korktuğundan daha fazla korkarlar. bir de ayağa kalkıp tokat atabilirler ayrıca.
17. 1. tel, kurşun boru gibi uzun ve bükülebilir şeylerin halka biçiminde sarılmasıyla yapılan bağ.
2. bu biçimde bükülmüş şeylerin her bir halkası

(bkz: tdk)
18. http://www.sivastr.net/kangal/kangal.htm
19. http://www.sivas-kangal.de
20. dünyadaki en mükemmel canlılardan birisi. koskoca bir sürüyü çoban olmadan yaylaya götüren ve otlatıp akşam geri getiren bir köpektir. çok fazla taciz edilmedikçe insanlara saldırmaz. ancak kurt gördümü asla affetmez. kurtlara saldırmaktan adeta zevk alır bu hayvanlar. eğer dağda bayırda dolaşırken uzakta bir koyun sürüsü görürseniz asla yaklaşmamanızı veya fazla yaklaşmışsanız çobanların yanına gitmenizi tavsiye ederim. * * *
ayrıca çok masrafsız hayvanlardır. yaşaması için gereken tek şey günde 1 tas yal denilen bulamaçla, rahatça koşabilmesi için kilometrelerce alandır.
ayrıca sakın evde veya şehirde beslemeye çalışmayın, hayvana yazık edersiniz.

bu arada geçen gün trt de bir programda seyrettim. afrikada koyun ve keçi sürülerine saldıran aslan-kaplan vb. yırtıcılara karşı sürüleri koruması için uzmanlarca, köylülere anadolu çoban köpeği yani sivas kangal almaları tavsiye edilmiş ve sonuç olarak burdan afrikaya gönderilen kangallar sürülere bu yırtıcı hayvanlar tarafından yapılan saldırıları birden sıfıra indirmişler. yani böyle sağlam bir köpek bu kangallar.
21. sanıldığının aksine asıl çiflikleri sivasın ilçesi olan kangalda bulunmayan buraya yaklaşık 45 km uzaklıktaki ulaşta yetiştirilen köpek türü. ayrıca balıklı kaplıcaları ile ünlü ilçe
Alakalı olabilir!
- kangol
- kangaroo
- kangal sucuk
- kangal kopegi
- kanguru

nedir.Net