kanguru
1. aborjin dilinden gelen bir kelime. ispanyollar kıtaya ilk çıktıklarında hiç tanımadıkları bu hayvanları gördüklerinde çok şaşırmışlar. aborjinlere bunların ismini sorduklarında aldıkları cevap "kanguru" du. ve hayvanın adı kanguru kaldı. işin ilginç yanı aborjin dilinde kangurunun "bilmiyorum" anlamına gelmesidir.
2. avustralyalı yerlilerin dilinde; "ne demek istiyorsun yabancı?" anlamına gelir.bu hayvanların diğer memelilerden farklı olarak 2 rahmi vardır.yavrularını henüz yarı embriyo halindeyken doğurdukları için acısız sancısız doğum yapmaları kadınlarımız için kıskanılası durumdur.
3. (bkz: kangaroo jack)
4. migrosun maskotu olan,keseli,zıp zıp yaratık. *
5. geri geri yürüyemeyen sirin hayvanlar.
6. en çok avustralyada bulunan hayvan cinsi.
7. yılda bir defa doğum yapan ve yavrusunu 250 gün kesesinde taşıyan şirin hayvan.
8. İngiliz kaşif james cook, avustralya'ya geldiğinde yerlilerle karşılaşmış. onlarla ancak el kol hareketleriyle anlaşabiliyormuş. bu arada karın ceplerinde yavrularını taşıyan, uzun kuyruklu hayvanlara çok şaşırmış. yerlilere el kol işareti yaparak bu hayvanın adını sormuş. yerliler "kanguru" demiş. cook, ülkesine dönünce avustralya'nın "kanguru"larını anlatmış herkese... İşin aslı, 50 yıl sonra anlaşılmış: "kan-guru", avustralya yerlilerinin dilinde "ne demek istiyorsun yabancı" demekmiş.
*
9. onmilyonlara * ulaşan nüfusu nedeniyle avusturalya'da avlanması serbest bırakılan keseli kemirgen. kısacık ön ayaklarıyla yumruk atarken güçlü kuvruğunun üstünde dikelerek testis saldırısı gerçekleştiren belalı hayvan aynı zamanda.
10. (bkz: turban takan kangurular)
11. en kisa zamanda Ülkemİzİn caddelerİnde gÖrmeyİ İstedİĞİm Şeker oynak hayvanimsi..
Alakalı olabilir!
- kangren
- kangaroo
- kangal sucuk
- kangroove
- kangol

nedir.Net