kantocu peruz
1. zamanında çok ün yapmış bir kantocu. radyoda da söylermiş. çok şişman olduğundan tahtırevanla taşınırmış.ece ayhanın "kınar hanımın denizleri" şiirinde adı geçer.

2. kanto'nun osmanlı dönemindeki asıl kurucusudur. dolayısıyla türk tarihindeki kurucusudur ve dahi İslam tarihindeki bile kurucusudur. cumhuriyet döneminde artık bir efsaneydi.

ahmet rasim'in fuhş-i atik adlı eserinde aktardıklarına göre, peruz hanım'a hayran olan çoktur. onun çıkacağı tiyatroda salon, boş yer kalmamacasına dolar. erkenden gelip sahne kenarında yer kapmak ayrı bir gönül işidir.

peruz'un en iyi söylediği kantolar, kalbi viranım yanıyor, yok bana rahmedecek ve arap kantosudur. tersane topçu neferinden, kalem efendisine kadar her türlü hayran sahneye çiçekler, fiyonklu mektuplar hatta para bile fırlatır.

peruz'un kılık kıyafeti ise kaşta gözde bol rastık ve sürme, başta arkaya dökülmüş saç, sırtında göğüs ve kolları dekolte, dikapağı boyunda yavruağzı, kanarya sarısı, camgöbeği veya filizi, rengarenk pullu yanar döner kemerli bol saçaklı fistan...! Çiğ pembe çorap, pomponlu ve sırmalı iskapinler...

kanto orkestrası, klarnet, trombon, keman, trompet ve bir zille trampetten oluşurdu. kantolar basit ezgileri olan, kolay akılda kalan şarkılardır. Çoğunlukla da Şamram, peruz, amelya gibi kantocular kendi kantolarını kendileri bestelerlerdi. kantoyu aramik ve peruz hanımların eğlence hayatımıza bir armağanı olarak görebiliriz.

kantocu peruz da galata tiyatroları ve direklerarası kantosunda uzun süre çalışmıştır. ermeni bir yurttaş olması mümkündür. Çünkü kanto ile adı geçen dönemde müslümanların uğraşması, yobazların görüşlerine aykırıydı. İzin de vermemişlerdir. bir nevi sanat düşmanlığı.

_

kantocu peruz, ece ayhan'ın bir elişi tanrısı için ağıt adlı şiirinde de geçmektedir:

peki nasıl oldu da hatırladı denizde boğulduğunu
nasıl oldu da peki anlatamıyorum biliyorsun

Öyle ölüme düşkündü ki biyoloji sıfır
bir şarkı yiyor şimdi şapkalarını orospular eksiliyor

ama yok ne olur ağlama böyle ama yok
şunun şurasında tramvaysız, çocuk olmak turunç olmak

kantocu peruz sahiden yaşadı mı patron?
__

evet sahiden yaşamıştır.
Alakalı olabilir!
- kantin solculari
- kanto
- kant klubu
- kantin ulkuculeri
- kanton

nedir.Net