karl marx »
1. marxizm'in kurucusu, alman dusunur. uc ciltlik "das kapital" sovyetler birliginin temellerini atmıstır..
2. das kapitalde cok yerinde saptamalarda da bulunmus dusunur.
3. karl marx`a gore nufus cok onemliydi, cunku onun dusuncesindeki insan sayisi artacakti. bu yuzden nufus artisi sorunu diye birsey olmadigini yalnizca kapitalist guclerin bir oyunu oldugunu savunmustur. rusya ile cin bir ara onun izinden gitmislerdir ama bir bakmislardir ki- ozellikle cin tabii ki, bu kadar cok insana esit mal dagitmak olanaksizdir. bu yuzden cogalma dusuncesini rafa kaldirmislardir.
4. berlinde bir cadde ismi
5. asıl adı karl marx dır das kapital in yazarı gelmiş geçmiş en büyük ekonomist.engels in öğrencisidir berlin doğumlu marx kapitalist düzenin yıkılacağını düşünmüştür.hz muhammed den sonra arkasına en fazla kitle toplayabilen büyük düşünür sakallı kimse.
6. marksist düşünceyi ortaya atan değil o düşüncenin sahibidir.marksist düşünce ortaya atılmaz benimsenir diyen ekonomist.
7. das kapitali almanca orijinalinden okumanın entellektuel arenada karizmaya tavan yaptırması gerçeği.
8. karl marx marksist dusunceyi ortaya atan dusunur.
9. ayrıca komunist manifestonun da yazarı olan şahsiyet.
(bkz: ahanda sozleri)
(bkz: yemedi dimi)
10. ayrica kominizmin babasi..
11. karl marx, 5 mayıs 1818'de almanya'nın rhine eyaleti'nin trier kasabasında doğdu. orta öğretimini trier'de tamamladı. bonn ve berlin üniversitelerinde hukuk öğrenimi görürken tarih ve felsefeyle ilgilendi, hegelci e. gans'ın derslerini izledi. 1841'de "demokritos'un ve epikuros'un doğa felsefelerinin farklılıkları" adlı doktora tezinde, dinin maddecilik açısından eleştirisini yaptı.
sol hegelcilere katılarak bauer kardeşlerle dostluk kurarken, bir yandan da feuerbach'ın etkisinde kalıp 1842'de, muhalefetteki radikal burjuvalar tarafından kurulan rheinische zeitung gazetesinin yazı işleri yöneticiliğini yaptı.
saint-simon, fourier, proudhon gibi yazarları okuyarak fransız sosyalizmini tanımaya çalıştı. 1843'te çocukluk arkadaşı jenny von westphalen ile evlendi. rheinische zeitung gazetesi 1843'te kapatıldıktan sonra paris'e yerleşti. fransız-alman yıllıkları'nı yayımladı (1844). derginin bu ilk ve tek sayısında, yahudi sorunu adlı yazısıyla siyasal savaşım konusundaki görüşlerini ilk kez açıkladı. aynı yıl engels'le dostluk kuran marx okurken tuttuğu notlardan oluşan 1844 el yazmaları'nda, ana temasını yabancılaşmanın oluşturduğu hümanist bir felsefe geliştirdi.
engels'le ortak ilk metninde (kutsal aile, 1845) tarih felsefesini maddeci görüş açısından eleştirdi. 1845'te vorwarts gazetesi yazıkurulu üyeleriyle birlikte sürülünce brüksele yerleşti. birkaç ay sonra engels'in de brüksel'e gitmesiyle ortak eserlerinin ikincisini (feuerbach üzerine savlar, 1845) ve üçüncüsünü (alman ideolojisi, 1845-1846) yayımladı. kuramsal çalışmalarının yanısıra, sosyalist işçilerle ve alman göçmenlerle ilişkilerini sıklaştırdı. brüksel alman işçileri derneği'ni kurdu ve engels'le birlikte bir komünist yazışma ağı oluşturdu. komünistler birliği'nin isteği üzerine komünist manifesto'yu yazdıkları bu yıllar, ikisi için de geçmişteki felsefi bilinçleriyle hesaplaşma ve tarihsel maddeciliği geliştirme yılları oldu: bu yüzden, geçmişten kopuşları hem siyasal hem de kuramsal nitelikteydi.
1848 ihtilali patlak verince, belçika'dan sınır dışı edilen marx, köln'e yerleşerek, neue rheinische zeitung gazetesini çıkarmaya başladı. bu gazetede işçilere yönelik makaleler yayımladı (ücretli emek ve sermaye, 1849).
almanya'dan, hemen sonra da yeniden fransa'dan sınırdışı edilince, 1849'da, ömrünün sonuna kadar kalacağı londra'ya yerleşti. yoksulluk içinde yaşadığı bu dönemde iktisat incelemelerine ağırlık verdi. temel eseri olan kapital'i hazırlamaya başladı. 1851-1861 yıllarında new york daily tribune gazetesinin avrupa muhabirliğini yaptı.
1864'te uluslararası işçiler derneği'nin kurucuları arasında yeraldı. 1. enternasyonal'in açılış konuşmasını ve tüzüğünü yazdıktan sonra, kapital'in birinci cildini almanya'da yayımlattı (1867). kızını görmek için gittiği paris'te paris komünü'ne tanık oldu. ingiltere'ye dönünce fransa'da iç savaş (1871) adlı eserinde bu devrim denemesini değerlendirdi. kapital'in yazımını sürdürürken, bir yandan da işçi partililerinin programlarının oluşturulmasına etkili biçimde katıldı. dühring'e karşı kalem tartışmasında engels'i destekledi. anti-dühring'in (1878) bir bölümünün yazımında engels'le çalıştıktan sonra hastalanarak çalışmalarını büyük ölçüde yavaşlatmak zorunda kaldı. 14 mart 1883'te londra'da öldü.
12. son binyılın en büyük düşünürüdür.
13. bilmeden konuşan insanlar tarafından kapitalizmin kurucusu sanılan kişidir.hayır karl marx kapitalizmin kurucusu falan değildir ve hayır kaos da yaratmamıştır sadece süregeleni tanımlamış, yazıya dökerek kurama dönüştürmüştür."mükemmel kapitalizm"in tanımını yapabilecek düzeyde bilgiye sahip olması onun kapitalist yapıda olduğunu göstermemektedir.bir sosyoloğun yapması gerektiği üzere öndeyilerde* bulunarak gelecekte kapitalizmin yıkılacağını ve sosyalist düzenin dünyaya hakim olacağını ortaya atmıştır.sovyet rusyanın çöküşü birçok kişi tarafından marxizmin de çöküşü,çürütülmesi olarak ele alınmıştır.
14. engels'le ortak çalışmalar yapmıştır.
15. osmanlilar icin bizans ta sulale degisimidir diyen kisidir.
16. " dünyada herşey irdelenmelidir. özellikle din 2 kez irdelenmelidir." demiştir zaat-ı sahane.
17. her konuda yorum yapmış kişi.bunu ezberleyin siyaset bilmi dersinden kesin geçersiniz.
18. okuması çok kasan ve yer yer sıkan ünlü komünist yazar.. kapitalistleri yerin dibine sokan, işçi sınıfını ayaklandırmak isteyen, güç kullanılarak dünyaya komünizmin getirilebileceğini savunan alman düşünür.. ha bi de na kafam kadar sakalları vardır..
19. yahudi olmasina ragmen esitligi baz alan bir fikri ortaya atmasiyla meshur olmus sahis. yahudi dininin kurallari geregi kendini secilmis olarak gormekte fakat avrupa da yaygin anti-semitizm yuzunden, yahudilerin toprak sahibi olamamasi, ikinci sinif vatandas muamelesi gibi sorunlari bertaraf etmek amaciyla esitlik taraftarligina soyunarak yahudi irkini kabullendirmeye calismisitir. kendisi gibi yahudi olan mess marx'ın en cok etkilendigi sahistir.

edit: ilginc sekilde pislenen entry. ey pisleyen kisi marx'in yahudi olduguna mi inanmiyorsun, kendi yasantisinin fikirlerine yansidigina mi ?
20. hegel okunmadan anlasilamaz. anladim sanirsaniz yanilirsiniz.
21. dediklerini anlmaya başladığınız dünyaya bakışınız açinizi değiştiren. bu zaman kadar kendi etrafınızda olan size dayatılan her türlü değeri sorgulamanıza sebep olan akıllı bir zattır.*
22. "yandaşlarına", bütün izmlerin kurucuları gibi kabul ettirdiği şey: ben ondan daha fazla düşünemem ve onun düşündüklerine değiştirmeden katılıyorum.
23. ingiliz iktisatçıları, alman felsefecileri ve fransız sosyalistlerinin fikirlerini mixlemiş, içine nane, kekik atmış ve ortaya bilimsel sosyalizm olarak bilinen mükemmel sentez'i çıkarmış büyük düşünür
24. 20.yüzyıl komünizminin kurucusu alman filozof, ekonomist ve politik düşünür.
25. 'ben burjuvaziyi honore de balzac' tan öğrendim.'
karl marx
»
Alakalı olabilir!
- karl marks
- karluklar
- karlanmak
- karl goldmark
- karl malone

nedir.Net