kerkuk
1. yıktılar kalamızı
sürdüler balamızı
daha can boğazdayken
Çektiler salamızı

ah kerkük yüz ah kerkük
her zaman yüz ak kerkük
Ölseydim düşmeseydim
men sennen uzak kerkük

elinde yad elinde
Öt bülbül yad elinde
bir diyar mezar olsun
kalmasın yad elinde

can kerkük canan kerkük
her söze kanan kerkük
kalıpta yardan uzak
mum kimin yanan kerkük.
2. bir zamanlar ülkemize ait olan, şu sıralar amerikan askerlerinin yatıp kalktığı güzelim şehrimiz!

can kerkük canan kerkük
her söze kanan kerkük

diye ağıt yakılmıştır
3. http://www.yorukturkmenler.com/tam/kerkuk.jpg
4. misaki milli sinirlari icerisinde olmasina ragmen su an ulkemiz sinirlari icerisinde olmayan iki ilden biri. digeri de musuldur. pek cok petrol yatagi vardir bu illerde..
5. vaktizamaninda bir subay ataturk e gelir ve '' pasam ben kerkuk u alayim, alinca ingilizler ses cikartirsa sende beni asarsin'' diyerek danisikli bir plan sunar. o gunlerde kabul edilmez bu teklif. bu arada milletler cemiyeti kerkuk te sayim yapar. kurtler kendini arap yazdirir ve kerkuk elden gider.
(bkz: musul)
(bkz: misak i milli)
6. (bkz: kerkük zindanı)
(bkz: cem karaca)
7. levent abimize gecikmiş bir cevap verelim: kazım karabekir paşa, anılarında, mustafa kemal'i maceraperestlikle suçlayarak kendisine "musul şu an boş. ingilizler'in orada askeri yok. oraya girip alıver." dediğini iddia eder. hatta aynı anda hem askeriyede hem siyasette yasaklayan yasanın ardından, askerliği bırakıp siyasete atılmasının ve terakkiperver cumhuriyet fırkası'nı kurmak suretiyle gazi'ye muhalefet etmesinin sebebini, atatürk'ün ülkeyi yeni bir savaşa sürüklemesi muhtemel serüvenciliğini engellemek olarak açıklar. günahı boynuna, karabekir paşa'nın anıları çelişkilerle doludur; lakin musul ve kerkük'ün masa başında kaybedilmesi riski hasıl olduğunda, gazi'nin ciddi ciddi harp ihtimalleri üzerinde durduğunu dönemin diğer tanıklarının anılarından öğreniyoruz.

aktarmak istediğim bir diğer enteresan nokta da şu: ıraklı bir kürt olup şu an berlin'de yaşayan bir tanıdığım -ki süzme kürt milliyetçisidir- kerkük'ün bir türk şehri olduğunu söylemişti. hem zaten kuzey ırak türkleri'ni türkmen diye niteleyerek onları türkiye türkleri'nden ayrı tutmak da oldukça saçma. zira orada yaşayan türkler'in birçoğuna sorsanız, atalarının anadolu'nun çeşitli yerlerinden geldiğini öğrenirsiniz. kısacası, izmir'de yaşayan bir türk ile kerkük'te yaşayan bir türk arasındaki fark, yine izmir'de yaşayan bir türk ile ardahan'da yaşayan bir türk arasındaki farktan fazla değildir.
8. (#968224)'de belirtilene ek olarak, eğer mustafa kemal savaş ve macera peşinde olsaydı kerkükten, hataydan evvel selanik'i dahil etmezmiydi misak-ı milli'ye diye sormak gerekir. tarihsel bir perspektiften bakılınca 1920'lerin kerküğü, belki de o zamanın van'ından, kars'ından, edirne'sinden, hatta belki de izmir'inden daha türktür. 17. yüzyıl başlarında başlayan güneydeki geri çekilmenin son karakolu kerkük olmuştur. kahireden, taiften, medineden, mekkeden, şamdan, bağdattan göçüp gelen türklerin, dikkatinizi çekerim türklerin, yani vaktiyle ıslah politikası kapsamında anadoludan buralara yerleştirilmiş halis muhlis anadolu çocuklarının, hepsinin yerleştiği son noktadır kerkük. buna ek olarak kerkük şehri zaten türk şehridir. bayındır bir hale gelmesinde en büyük pay türklerindir. ne yazık ki, 1920'lerde masabaşı oyunları ve etnik kışkırtmalarla kerkük oldu bittiye getirilip elimizden alınmıştır. o gün bu pazarlığın gerçeğe dönüşmesinde büyük pay sahibi olan kürtler de bugün o günkü alacaklarını faiziyle tahsil etmektedir anglo-sakson cenahından. kerkükse bizim için hala ağıtlarda...

yıktılar kalamızı
sürdüler balamızı
daha can boğazdayken
Çektiler salamızı

ah kerkuk yüz ah kerkuk
her zaman yüz ak kerkuk
Ölseydim düşmeseydim
men sennen uzak kerkuk

elinde yad elinde
Öt bülbül yad elinde
bir diyar mezar olsun
kalmasın yad elinde

can kerkuk canan kerkuk
her söze kanan kerkuk
kalıpta yardan uzak
mum kimin yanan kerkuk.

siz hangi milletin kendinden olmayan bir şehre ağıt yaktığını gördünüz?
9. ırak seçimleri öncesi kente kürt akını yapılıyor. dünya izliyor.
10. irak secimleri öncesi kente kürt akını yapılmasını izledigini kasttetigimiz devlet ve kurumlar aslında filmin seyircileri degil senaristi ve yönetmenidir.
11. türkmen varlığının hiçe sayıldığı türkmen şehri. ocak ayında yapılacak olan kerük referandumuna göz göre göre hile karıştırmaya devam eden barzani ve talabaninin hayallerindeki * şehir. ırak savaşı başladığından bu yana şehire 250.000* kürt yerleştirilmiştir. tabii ki bunlar resmi rakamlar! gayri resmi ise 600.000* civarında kürt halk bölge ve çevresinde çadırlarda yaşamakta*
"mum kimin yanan kerkük"
12. (bkz: mum kimin yanan kerkük)
Alakalı olabilir!
- kerkurt
- kerkinmek
- kerkuk zindani
- kerkuk turkuleri
- kerkides

nedir.Net