kibbutz
1. İsrail'de komünal yerleşim...
2. günümüzde genctur gibi organizasyonların da aracı olduğu hem çalışıp hem de dil öğrenmeyi amaçlayan çalışma kampları..
3. İsrail'in nüfusunun yaklaşık %10'u " kibbutz ve moşav'larda yaşar. sosyal ve ekonomik bir birim olan kibbutz'larda kararlar üyelerin katıldığı genel kurulda alınmaktadır. ortak mülkiyet esasının geçerli olduğu bu birimlerde, örneğin yemekler kibbutz genel mutfağında hazırlanmakta ve ortak bir yemek odasında yenmektedir. giysiler, çarşaflar genel çamaşırhanede imal edilmekte, ütülenip buradan dağıtım yapılmaktadır. Üyeler çeşitli ekonomik birimlerde görev yapmaktadırlar. Çalışanlar kibbutz'larda bir gelir elde edemezler ancak, bütün gereksinimlerini eksiksiz elde edebilmektedirler. kibbutz'lara yahudi olmayanlar ve israil dışındaki ülkelerden gelenler de kabul edilmekte ve misafir edilmektedir.
buralarda kalabilmek için hergün verilen işleri yapmak şartı vardır.
4. israilde kominizm'in gercekten uygulandigi isci-yeni yerlesimci birimleridir.
5. israil devleti'nin kurulmasıyla birlikte başlatılan kalkınma projesi, içeride ortak yaşam kurallarının benimsendiği ancak giderek genel çatıdaki kapital sisteme entegre olan üretim bölgeleri.

bkz. http://www.kibbutz.org.il
6. ortak havuzda biriken para ile gençleri dünyanın en iyi üniversitelerine yollarlar ve bu gençlerde ileride bakanlık, askerlik ve pilotluk gibi meslekler yaparlar. ancak kapitalizmin dayanılmaz hafifliği sayesinde kibbutz köyleri yavaş yavaş dağılmaya başlamıştır.
Alakalı olabilir!

nedir.Net