kilic yarasi gibi
1. ahmet altan'in bir romani.
2. 'kılıç yarası derindir geçse bile izi kalır' fikrinden türetildiğini sandığım kitap adı
3. lisedeyken okuduğum, tarih teması içermesi ve kurgusunun sağlamlığı,cinselliğin yerinde kullanılmasıyla okunmaya değer bir kitap...
4. "aşk yarası da kılıç yarası gibidir, yara geçse de izi kalır" cümlesinin isim verdiği ahmet altan romanı. devamı niteliğindeki ikinci kitap isyan günlerinde aşk'tır.
5. bu ayki kaçak yayın dergisinde kodaman adlı bir eserden apartıldığı iddia olunan kitap.
6. karakterler:

osman; insanların deli sandığı, ölü büyükleriyle konuşan, onların sırlarını, ilginç hayatlarını paylaşan ve bundan büyük bir haz duyan, sıradan biri ve aynı zamanda günümüzde yaşıyor. kitabın en başında, romanın baş karakteri gibi görünmesine rağmen, anlıyoruz ki, osman, sadece bizlere meşrutiyet osmanlısında, tarih kitaplarına girmeyen coğu hikayeyi, ölü dostlarından dinleyip bizlere aktarıyor. osman, büyükbabası ve büyükannesi etrafında gelişen olayların merkezi olduğu, aynı zamanda saraydan paşalara, hacı hoca takımından şeyhlere uzanan, 31 vakası öncesi ve sonrası etkilerini aktarıyor.

mehpare hanım; osman'ın büyükannesi, güzelliği kadar zevke olan düşkünlüğüyle diğer karakterlerin yaşamlarını etkiliyor. Önce Şeyh, hüseyin hikmet bey ve en son sevgilisi konstantin'le olan bütün birlikteliklerinde son derce bencil, sorumsuz fakat hanfendiliğinden çoğu zaman ödün vermeyen bir kişiliği var. diğer karakterlerin hem hayran oldukları hem çekindikleri hem de tiksindikleri bir karakter, mehpare hanım. Şeyh efendiden bir kızı, rukiye, ve hikmey beyden bir oğlu, nizam, var.

konstantin, mehpare hanım'ın yunan sevgilisi, oldukça hoş görünümlü genç bir yunan olarak veriliyor. olaylara pek etkisinin olmamasıyla birlikte, mehpare hanım'ın bütün eşleri gibi ilk başta onu etkilemeyi başarmış fakat daha sonra sıkılması sonucu mehpare hanım tarafından terk edilmiş.

hüseyin hikmet bey, padişah'in doktoru reşit paşa'nin oglu, karşimiza ilk olarak mehpare hanim'in terkettigi kocasi olarak çikiyor. karisinin kendisini terkinden sonra, yikilmiş bir şekilde istanbul'a dönmesini,
intihar girişimi izliyor, fakat bunda da başarili olamayinca kendine güvenini tamamen kaybediyor. tam bir beyefendi olan hikmet bey, çevresindeki insanlardan ve ortamdan oldukça rahatsiz. mehpare hanim'a hala içten içe hayran olmasina karşin unutmaya çalişiyor, ve yeni insanlar taniyor. babasinin görüşlerine karşi, ittihat terakkicilerle önceden bir bagi olmuş fakat anlamsiz buldugu için ilişkilerini en aza indirmiş.

hediye, hikmet beye babasından hediye edilen cariye. kendisinden pek ayrıntılı bahsedilmiyor, fakat hikmet beye aşık. hikmey beyin dilevser hanımla evlenmesi üzerine intihar ediyor.

mihrişah sultan, hikmet beyin annesi. fransa'da yaşiyor, kendisinden prenses diye bahsediliyor, dillere destan bir güzellige sahip, ve zevk düşkünü tipki eski gelini gibi. hikmet beyin babasi reşit paşa'dan ayrildiktan sonra, fransa'ya yerleşmiş ve orada hayatini yaşiyor. hikmet bey mehpare hanim'dan ayrilinca, mihrişah sultan torunlarina bakma görevini üstleniyor, ve bundan cok büyük zevk aliyor.

reşit paşa, hikmet beyin babası, aynı zamanda padişah'ın doktoru ve dostu. mihrişah sultan'a hala aşık, fakat bunu fazla belli etmemeye çalışıyor. padişahla arası çok iyi, hatta sürgüne de onun yanında gidiyor. İyi bir doktor, bir beyefendi, fakat oğlunu anlamak için çaba harcamıyor.

rukiye, mehpare hanım'ın Şeyh efendiden olma kızı. huy ve tip olarak Şeyh efendiye çok benziyor. annesini terkettiği için babasına, üvey babasını terk ettiği için annesini kırgın. mihrişah hanım ve nizem'la yaşamaktan rahatsız, ve bir arayış içinde. hayatından mutlu değil, ama bunu çevresiyle paylaşmıyor. yakınlaştığı prof. konçerov ve oğlu boris'i kendine çok yakın hissediyor, fakat İstanbul'a dönmesiyle onlarla da bağı kopuyor.

nizam, mehpare hanım'ın hikmet beyden olma oğlu. sorumsuz, hoş görünüşlü bir paşazade. mihrişah sultan'ın yanında yaşadığı dertsiz hayattan çok mutlu.

Şeyh yusuf efendi, osmanlı'da o dönemde önde gelen Şeyhlerden. kendisini padişahtan, dilnecilere kadar herkes ziyaret ediyor, hacı-hoca takımından değil, ama sağ kolu hasan efendi sayesinde bütün olup bitenlerden haberdar. mehpare hanım'ın ilk kocası, aynı zamanda mihrişah sultan'la da aralarında net olmayan bir beraberlik olmuş, ve Şeyh efendi bu iki kadının etkisinden kurtulmuş değil. kızı rukiye'yi hiç tanımamış, ama bir eli hep mehpare hanım'ın üzerinde onları kolluyor.

hasan efendi, Şeyh efendi'nin sag kolu, baş habercisi, ayni zamanda cüce küçük kiziyla evli. bütün gün istanbul sokaklarinda dolaşip olup biteni kolaçan ediyor, ve Şeyh efendi'ye haber getiriyor. sapik karisindan tiksiniyor, ama kurtuluşu yok. güçlü, kaba bir adam.

binnaz hanım, Şeyh efendinin cüce kizi. hasan efendiyle evli, kocasina her akşam küçük aşk oyunlari yapmaktan zevk aliyor.

ragıp bey, başarili, disiplinli binbaşi. Şeyh efendinin büyük kiziyla evli fakat çok mutsuz. dilara hanimla tanişmasi ve ziyaretleriyle hayatina renk katiyor. abisi cevat bey gibi ihtilalci degil, sakin kuralci. karisinin
terkiyle, dilara hanim'a açilabiliyor fakat onun da reddetmesiyle yalniz kaliyor.

cevat bey, ragıp beyin abisi, ittihak terakkicilerden. mustafa kemal'le arasında gizliden gizliye bir çekişme var. dürüst olmamasıyla birlikte, sinsi de.

dilara hanım, alman asıllı ailesi tarafından osmanlı haremine hediye edilen ve bir paşayla evliliğinden dulkalan bir İstanbul hanfendisi. diğer kadınların aksine, devlet işlerinden anlıyor, ve erkeklerle tartısmaktan
çekinmiyor. akıllı ve cesur bir kadın. ragıp beyin kendisini serserilerin elinden kurtarması sonucu tanışmışlar, fakat 'yuva yıkan kadın' damgasından hoşlanmadığı gerekçesiyle ragıp beyle evlenmeyi reddetmiştir.

dilevser, dilara hanım'ın kızı. İyi eğitim almış bir paşa kızı. hikayenin ilerleyen sürecinde hikmet bey'le evelenen dilevser, güzelliğiyle de konuşuluyor.

kaynak: internet

(bkz: isyan gunlerinde ask)

7. can yayınlarından çıkan 344 sayfalık, 37'den fazla* baskı yapan, dönemin best seller listesinde başlarda yer alan bir ahmet altan kitabı. osmanlı'nın son dönemini konu alan ve isyan günlerinde aşk kitabı ile devam eden bir dönem romanıdır.
Alakalı olabilir!
- kilic baligi
- kilic kalkan ekibi
- kilic tarikati
- kilic artigi poetikler
- kilic ali pasa camii

nedir.Net