kisa donem askerlik
1. yaptığım durum durum, ne ya da ne şekilde takılırlarsa takılsınlar güzel olan askerlik şekli hayata kısa bir ara, askerliğin en güzel hali.
2. (bkz: uzun donem askerlik)
3. hiç izin alınmazsa 5 ay 5 gün süren askerlik. * *
4. kısası makbul olan az şeyden biri...
5. üniversite mezunlarının yedek subay ihtiyacı harici kalanların er-erbaş olarak yaptığı askerlik.
6. (bkz: poşet)
7. yapılabilecek en rahat askerlik kimse size kızmaz, laf söylemez gıpta ile bakılırsınız.
8. askerliğini uzun dönem er olarak yapanlara mehmetçik, uzun dönem asteğmen olarak yapanlara mehmet abi, kısa dönem er olarak yapanlaraysa mehmet bey denir*. her ne kadar, hangisinin mehmet bey, hanginin mehmet abi olduğu, tamamen kişinin bakış açısına bağlı olsa da mehmetçiğin kim olduğu su götürmez bir gerçektir. ha, bir de yurtdışında yaşayıp bedelli olarak ultra-mega-kısa dönem askerlik yapanlar var ki, onlara da kingpin diyoruz.
9. düşülen yere göre değişir. kimi yerde "ulen 15 ay yapacakken 6 ay yapıyorlar, bunlara 15 aylık işi 6 ayda yaptıralım" diyerek adamın canını çıkartabilirler.
10. başka ülkedeki birine anlatsanız "amma uzunmuş" der bu tür askerliğe.
11. rütbelilerin teorik derslerde "bunlar okumuş adam bilirler" diye çıkışmalarına ama aynı zamanda ampul takma işini ille de elektronik mezunu birine yaptırma sevdasına, bilhassa genç astsubayların nefretlerine, uzun dönem askerlerin çoğunluğunun gıpta-nefret karışımı bakışlarına ve "bunlar da oğumuş olacağ çekil bağam hele" türevi garip sözlerine mazhar olan, kendini ne subay ne er-erbaş gibi görebilen kişilerin yaptığı garip bir askerlik çeşidi..
12. uzun donem yapanların aylarca surunmesine karsılık,kısa donem yapanlar sagda solda ben de askerlik yaptım cok zordu tarzında gerinmelerine neden olan,genclerin yuzde doksanının tercih ettigi askerlik cesididir.
13. korede yapilan uc senelik askerlige gore goz acip kapanana kadar gececek olan ama amerikadakine gore ise sonsuzmus gibi gelecek askerlik.
14. 15 ay yapanların gözünden bakınca çoğu zaman askerlikten bile sayılmaz, çok büyük bir suç işlemezseniz dayak yeme ihtimaliniz yoktur. askerde erlerin korkulu rüyası olan astsubaylar size çok kötü davranamaz. bu açıdan gerçekten rahat bir askerlik çeşitidir. ancak 7 yıllık bir üniversite hayatının ardından ve yaşamınızın en verimli döneminde kıçını silmek için yerden çakıl taşı toplayan tiplerin yanında 5 ay kalmak veya türkçe konuşmasını tam bilmeyen birinden emir almak bile insan psikolojisinde ciddi hasarlar yaratabilir.
bununla beraber çoğu kişiye iyi ki şu üniversiteyi bitirmişim dedirten askerlik çeşitidir.
15. kısa dönem askerlik
uzun dönem askerlik
mektup askerliği
mail askerliği
**
16. 311. kd* erlerin şan ve şerefle dolu 159 gün saydığı askerlik.
17. uzun dönem askerlerin daha çok arabesk takıldıkları, halbuki aynı kazıkların daha kısa sürede yenilebilmesini ve hatta hazmedilebilmesini mecbur kılan tsk görevi..
18. astegmenlige kesinlikle tercih edilmemesi gereken durum.
19. izin kullanılmazsa 1 gün yol izni olanlar için 156, 2 gün yol izni olanlar için 155 gün süren askerlik.

uzun dönemlerin askerlikten kabul etmediği askerlik çeşidi.*

acemilikten hemen sonra onbaşı ve kısa bir süre sonra da çavuş olunabilen askerlik çeşidi. uzun dönemler ise çavuş olabilmek için 75 günlük sağlam bir acemilik eğitimi görmektedirler.

kısa dönem askerlik yapabilmek için asgari 4 yıllık üniversite mezunu olmak gerekmektedir.
20. üniversite okumanin yararlarindan biri olarak yapilan askerlik cesidi.
Alakalı olabilir!
- kisa donem er
- kisa donem
- kisa donemlere subaylik yolu
- kisa donemleri sevmeyen askercikler
- kisalik

nedir.Net