komunizm »
1. birçok kişi tarafından antipatiyle yaklaşılan bu rejim hatta sözcük,sanıldığının aksine insanların zarar görmesine değil,eşitlik ortamının yaratılmasına neden olacak rejimdir.
2. sosyalizmden sonra gelen ve türkiye de ileri derecede ters tepki gören bir rejim... utopik olup ve asla tam olarak uygulanamamış olsa da, lenin in sosyalizm ve leninizm anlayışıyla büyük devletlere büyük aşamalar kaydettirmiştir....daha az gelişmiş toplumlarda ise basit olarak oturmuştur bu sistem..
şimdi ise yerini kapitalizm in doldurmasıyla da asıl amacından sapmıştır...
3. hiç bir zaman olamayacakc bir ütopya.bi olay bi kitapta hayata geçirilmiştir.
(bkz: the giver)
4. (bkz: şeyh bedrettin)
(bkz: lenin)
(bkz: karl marx)
5. milyonlarca insan bu rejimin kurbanı oldu. lenin ve stalin in sapkın fikirleri yüzünden milyonlarca insan onların ve bu rejimin sayesinde ölmüştür. örneğin komunist lider lenin yapımı kıtlık sayesinde 5 milyon insanın aclıktan oldüğünün belgeleri rusya arşivlerinde bulunmaktadır.
6. uçurtmayı vurmasınlar adlı başarılı bir hikayenin filminde hapiste annesiyle yaşayan ufaklığın bir noktada politik mahkûm inci'ye "koyunist ne demek inci?" diye sorarak ağır filme hafif bir an getirmesi durumunu akla getiren söz.

içinde bol adalet ve eşitlik içeren iyi bir fikirdir. diğer iyi fikirler gibi zamanla ideoloji haline gelen bu fikir adına da çok şiddetler kullanılmış, çok insanlık suçları işlenmiştir, (diğer ideolojiler ve hatta dinlerde olduğu gibi) bir algı ve yorum sorunudur muhtemelen.
7. 4 komşun 5 araban varsa, 4 mutlu komşun 1 araban kalır. aslında çalışan insanında çalışmayan insanla bir tutulmasıdır. tam teşekküllü bir halde uygulanırsa bir ülkenin kanındaki hıv virüsü olur. şu hayatta hiç bir bok beceremeyip, sisteme yenik düşen, kendi ayakları üzerinde duramayan, hadi eşit olalım götü kurtaralım mantalitesindeki insanların gönül verdiği ayrıca bu insanları beyoğlunda ciyak ciyak bağırtan yönetim şekli.
8. asıl olan zaten herkesin çalışacağıdır...*
9. eşitlik derken neden bahsettiğini iyice kavramak önemli ne yani kardeşim ben senelerce deli gibi çalışıyim geceme gündüzüme katyim 2 ev 2 araba alıyım sora elin seneler senesi yaymış yatmış oğlunun yok diye devlet gelsin birini benden alsın yokk yaaaa şaçma ve ütopik bi düşünce bizim okulda bunnardan çok var istanbul üniversitesi
10. bence insanın doğasına ters bir sistem.tabiki buradan insan doğasının mükemmel olduğu çıkartılmamalı.
11. 07.02.2004 akşamı yayınlanan ceviz kabuğu programında atilla ilhan;mustafa kemal in de türk devriminden önce kafasında komünizm olduğunu ancak ülkede işçi kesiminin olmadığı burjuvaların ise sadece gayrimüslim vatandaşlardan oluştuğunu farketmesi ve sadece köylü kısmıyla bu şekilde bir devrim yapılamayacağını anlaması üzerine cumhuriyet in tercih edildiğini söylemiştir ve bana mantıklı gelmiştir
12. kısace sosyalizm'in ütopyacı en üst safhasıdır.
13. özel mülke ve arti deger e karsi cikan,tüm mülkiyetleri kamulastirmayi hedefleyen,insanlarin temel ihtiyaclarini eksiksiz ve ayrim gözetmeden karsilayan,herkesi calismaya yönelten emek-deger sistemi.bu sistemin basarili olamamasinin nedenlerinden biri toplu tasima araclari,hastane masraflari,ev kirasi gibi fix giderlerin cok düsük bedellere karsilik gelmesiydi.bu durumda kimse fazla calisma geregi duymazdi elbette.
bir diger neden de teknolojiye,yeniliklere,dis dünyaya kapali olmasiydi.insanlar esitti,ac degildi ama bircok güzellikten mahrumdu.berlin duvari yikildiktan sonra da dogu almanya'ya muz atmistir bati almanlar.

benim görüsüme göre de asla basarili olamiycak bir ideolojidir.sebebi de sudur ki bu sistem insanlara esitlik,adalet,is,ekmek vaad eder.bu sistemde kimse otostop cekmek zorunda kalmaz.bi taraf lüks icinde yasarken öte tarafta insanlar kolunu yastik yapip sokaklarda yatmak zorunda birakilmaz.bunlar kulaga hos gelen ve özellikle yoksul kesime hitap eden söylemler.
sistemin basarili olamiycak olma sebebi ise insanlara daha fazlasini vaad etmemesi.yani ac kalmiycaz acikta kalmiycaz,isimiz olcak iyi hos ama sonra?hangi insan bunlarla yetinir?hangi insan "olsun canim,en azindan halkimda yoksul,evsiz kimse yok" diye pollyannaciliga soyunur?insan dogasi geregi hep daha fazla ister,lüks ister,rahata cabuk sikintiya gec alisir.bu sebepten komünizmin kapitalizm karsisindaki maglubiyeti kacinilmaz olmustur.
gecmis olsun
14. carl marx a göre sanayi toplumundan kapitalist topluma geçişten sonra yaşanacak sosyal bunalımın getireceği sonuç yani evrimin son halkasıdır . kommünizm hiçbir zaman bir tarım toplumunda yada gelişmemiş bir toplumda uygulanamaz* komünizmin oluşması için üretimin yüksek gelirin fazla ve refah bir toplum oluşması gerekmektedir. bazıları buna ütopya diyebilir ama durum gerçekten böyledir. ve bu geçiş hiçbirzaman devrimle yada bir anda olabilecek bir süreç değildir bu belkide 1-2 yüzyıl sürecek bir evrİm dir. örnek olarak gelişmiş batı toplumlarının insan hakları çalışma saatleri , özgürdüşünce , özgür birey kavramının olgunlaşmış olması ve daha çok ileri gitmeye zorlanması gösterilebilir.inanmayanlar 50 yıl önceki avrupa ve amerika anayasalarını inceleyebilirler o yüzden komünizm bir gerçektir. çünkü evrim sürekli ve karşı konulmaz tek gerçektir insan için de; toplum için de..
15. ayrıca carl marx hasta yatağında ölümü beklerken devrim!* yapmaya hevesli rus düşünürlerin onu ziyaret edip onun izinden geldiklerini ve rusyada bir komünist devlet kurmak istediklerinin söylemesinin ardından marxın onları tekme tokat dışarı atmasını ve "aptallar benim fikirlerim sizin için değil siz önce halkınızın karnını doyurun" diye bağırması bilinen bir gerçektir.
16. sliver'a katıldığım konu. yalnız uygulanamaz oluşu hem cehaletten hem de insan yaradılışından gelir. karl marx alt tabakanın burjuvaziden karar mekanizmasında daha ön plana çıkmasını düşünür çünkü böylelikle eşitlik sağlanır herkes aynı statüde olur. ama bunu yaparken hiç bir önder olmayacak denir alt tabaka kendi isteği ve azmiyle bunu yapacak der ki cahil olan bu alt tabaka bunu yapamaz. bu yüzden stali'nin yaptığı gibi bi önderle bunun yapılması düşünülmüştür* ve bu kominizme ters düşen bir yapı taşıdığı için zamanla iş sapıtmış zulüme dönmüştür. İnsanlar bir yemek için bütün gün çalışır hale gelmiştir. İnsan doğasında hırs ve arsızlık olduğu için böyle bi eşitlik sağlanamaz. eninde sonunda saklanan bu duygu çıkar ve denge bozulur ve zincir kopar.
17. (bkz: şirinler)
18. iki ineginiz varsa devlet ikisinide alir size sut verir.
19. kısaca insanın özellikle de yönetim kadrosunun kendi çıkarlarından vazgeçip toplumun ortak çıkarlarını düşünmesini öngören sistemdir, bu nedenle de imkansızdır *
20. sadece teorik olarak ve "ütopik" bir dünyada adamakıllı uygulanabilecek bir sistem...
21. (bkz: her komunistin allahsiz olmasi)
22. (bkz: komunist)
(bkz: proletarya)
23. batı avrupa'da 1848 yılında doğan ve halen birkaç ülkede yürürlükte olan siyaset felsefesi...
24. enemy at the gate(kapıdaki dusman) filminde olay cok guzel bi sekilde ozetlenmistir
komşusunu bile kıskanmayacak, eşit bir toplum,yaratmaya çalıştık.ama her zaman kıskanacak birşey vardır.
bir gülüş...
bir arkadaş...
sahip olmadığın ve sahip olmak istediğin.
bu dünyada sovyetlerde bile
her zaman zengin ve fakir olacak.
madden zengin...
madden fakir.
aşk ta zengin...
aşk ta fakir.
25. latince communis kelimesinden gelmektedir.

bilgi, duygu, düşünce ve fikirlerin bireyden bireye veya gruptan gruba paylaşımı anlamındaır.

(bkz: communication)
»
Alakalı olabilir!
- komutanim
- komun
- komunite
- komunist
- komunist imam

nedir.Net