krusty the clown
1. the simpsonslardaki palyaco karakteri. ise pandomimlik yaparak baslamıstır. kalbinde bir program sırasında gecirdigi rahatsızlıktan dolayı pil vardır. bu yüzden mikrodalga fırın gibi cihazların yanına yaklasamaz. gecmiste yanında figuran bob calısırdı.
2. simpsons adlı dizide çocukların en sevdıgı televizyon kahramanı. figuran bob' a yaptıgı işkencelerle tanınır. ünlü lafı 'ben birşey yapmadım' dır. ayrıca:
(bkz: itchy and scratchy)
3. (bkz: palyaçolardan korkmak)
4. aslen yahudidir ve babası da bir rabbidir. seçtiği meslekten dolayı babası tarafından evlatlıktan reddedilmiş ve ancak 25 yıl kadar sonra bart ve lisa nın uğraşları ile onunla barışabilmiştir.
5. her türlü oyuncağı bulunan palyaço
6. the simpsons'daki 3 tutama ayrılmış garip saçlı*, marge tadında ses tonu olan, hoşlaşmadığım ancak lisa ve bart'ın pek sevdiği palyaço*.
7. asıl adı herschel krustofski olan bu palyaço bütün kötülüklerin anasıdır. uyuşturucusu vardır, sigarası vardır, vergi kaçırır. hatta vergi kaçırdığı bölümde öldüğünü söylemişlerdi parayı ödememek için.

aslen haham olan babasıyla da bart ve lisa barıştırana kadar 20 yıl konuşmamıştır. örnek bir karakter değildir ama gülüşü akıllara kazınmıştır. değişik bölümlerde bu adamın stonecutters adlı gizli örgütte, televizyon kanalının bowling takımında olduğunu da öğreniriz.
8. klasik repliklerinden biri de "i am krusty the clown and i hate you"'dur...
9. artık kim seslendiriyor bilmiyorum (james hetfield? yok artık) ama pek bi hırıltılı sesli palyaço, bıraksalar rahat die die die my darlin' söyler, üstüne iki bira çakar.
10. aynı zamanda homer'ı da seslendiren dan castellaneta seslendirmektedir bu karakteri.
11. (bkz: koulrofobi)
Alakalı olabilir!
- krusty
- kruschev
- krush groove
- kruscev
- krushmut

nedir.Net