kurtulus
1. 1. İstanbul'da semt. taksime yakındır. eskiden nezih bir mekan olduğunu söyleyenler olmakla birlikte şu anda bu nezihlikten pek birşey kalmamıştır. semtte öğrenci de bulunur.
2.ankara'da semt , kolej ile cebeci arasındadır. güzel sokakları varıdr. kurtuluş parkı ile ünlüdür, fakat parka bol miktarda vandal gençler geldiğinden o güzel parkın kulanımı kısıtlıdır.
2. (bkz: kurtuluş zaferi)
3. bir erkek ismi
4. trt nin,cumhuriyet filmi ile beraber gerceklestirdigi,atatürk ü rutkay aziz in canlandirdigi iki süper prodüksiyondan biri olan film.ikiside gercekten cok degerli yapimlar olup,bu milletin neler feda edip bugünlere geldigini cok güzel bir sekilde anlatmaktadir.
5. (bkz: kurtuluş savaşı)
6. bilmemkaç milyon dolara mal olmus, dev bir trt yapimiydi bu. o kadar uzundu ki üç bölüm halinde yayinlamislardi. dekorlara, kostümlere, figüranlara, oyunculara yani teknik olarak ne var ne yoksa herseye çok özenilmis oldugu belliydi de bunlara ragmen senaryosundaki lise tarih kitabi bayikligindan kurtulamamis bir hali vardi. tarih kitabinda ne yaziyorsa bir bir canlandirmislar, lise müsameresi kivaminda olmus gibi bir bayatligi vardi. yani demek istedigim sinemasal ögelerden, sinemasal cazibeden soyutlanmis, okullarda ders olarak bebelere izlettirilecek bir hali vardi. sonra bunun devami da cumhuriyet adiyla geldi.*
7. rumca: tatavla
8. bir kişinin, bölgenin, kentin, kötü olduğu varsayılan bir şeyden kurtulması. ülke ya da kentler için kullanıldığında genelde düşman* orayı işgal etmiştir, sonra bölge geri alınmıştır.
9. (bkz: kurtuluş parkı)
10. (bkz: kurtuluş türkgüven)
11. "geçmişleri kurtarmak ve bütün "böyle idi"leri "böyle istedim"e çevirmek; işte ben buna kurtuluş derim."
(bkz: nietzsche)
12. eski bir taverna sanatcimizin ismi.
13. azınlık halkın çoğunlukla oturduğu eskinin nezih semti. ancak dalan'ın tarlabaşında yaptırdığı yıkımlardan sonra oradaki halk buraya yerleşmeye başlamış. bunun üzerine oradaki çoğu rum ve ermeni halk evlerini satıp istanbul'un farklı ilçelerine veya yurtdışına göç etmeye başlamış. işte o zamandan bu zamana artık sokaklarında kadın olsun erkek olsun hava karardıktan sonra dolaşmak yürek ister derim ben deneyimlerime göre. yine de sıcak bir yanı var.
14. benim bu adam olun
Alakalı olabilir!
- kurtlu
- kurtulus gunu
- kurtulus parki
- kurtluca
- kurt dolu

nedir.Net