lady oscar
1. 18. yüzyıl fransa'sında geçen bir anime. "versay'ın gülü" adıyla da bilinir, japonca adı ise "berusaiyu no bara"dır.

baş kahramanımız oscar, hep bir oğul isteyen fakat boyuna kızı olan babasının kararıyla, bir erkek gibi yetiştirilir. at biner, kılıç kullanır falan... büyüdüğünde de orduda yer alır ve hatta başarılarından dolayı marie antoinette'i korumakla görevlendirilir. soylu bir aileden gelmesi ve kraliçeyi hakikaten sevmesine karşın; fransa'nın vaziyetinin fenalığı, ihtilalden hemen öncesi malum, onu sahip olduğu değerlere karşı çelişkiye düşürmüştür. tabi ki yalnızca siyasi olaylar değil, türlü türlü entrikalar, aşklar da mevcuttur, ki bunların başında oscar ve marie antoinette'in aynı adama aşık olması gelir. fersen denen bu adam yüzünden çok acılar çeken oscarcığımız da aynı şekilde sağ kolu, yıllardır kendisine aşık olan andre'yi perişan eder. hatta andre'nin hislerine yenik düşüp oscar'ın üzerine saldırdığı, üstünü başını yırttığı bir sahne bile vardır.
2. (bkz: fersen) diye bir karaktere sahip olan nefis anime.fransız ihtilali inanılmaz güzel bir şekilde yorumlanmıştır.
3. bittikten sonra aylarca oscar gerçekten var mıydı diye araştırma yaptığım, en sonunda olayların bazıları gerçekten olmuş olsa da oscar ın varolmadığına karar vermek zorunda kaldığım anime.
4. orinal adı rose of versailles olan animede, fransız devrimi döneminde, kraliyet muhafızlığı görevini üstlenen ve avusturya prensesi marie antoinette'in korumalığını yapan şahane insandır. öldüğünde ağlamıştım. tam adı oscar francois de jarjayes'dir. telaffuzu bile şahanedir.
Alakalı olabilir!
- ladyviola
- lady stardust
- ladyshave
- lady rosenred
- lady laura

nedir.Net