lars von trier
1. unlu danimarkali yonetmen. dogville`i de o yonetmistir. su aralar fragmanini gordugum kadariyla `5 engel`* adli filmi yakinda gosterime girecek.
2. filmlerini bir türlü sevemediğim yönetmen. son çekmekte olduğu filmde (manderlay) gerçekçi olsun diye bir eşeği hakikaten öldürme teşebbüsünde bulunması karşısında başrol oyuncusunun filmi terk etmesine rağmen başka bir oyuncuyla devam ettiğini öğrenince nedenini kavrar gibi oldum.
3. dogville isimli muhtesem filmin yazar ve yonetmeni.
4. 5 engel koyup "ahanda simdi yap bakalim filmini de goreyim" diyen sadist kisi
5. nicole kidmani festival sinemasina yaklastiran adam.
6. idiots, dogville, breaking the waves, dancer in the dark gibi güzel yapıtlara imza atmış danimarkalı yönetmen. özellikle idiots filmi bence üzerinde düşünülmesi hatta tez yazılması gereken bir filmdir.
7. (bkz: europa) ve (bkz: element of crime)gibi iki hipnotik filme de imza atmış ve geçmişine dönse dedirten dahi.ilk filmlerinde kullandığı görüntüler,kamera hareketleri görenlerin unutumiycağı türdendir.krallık dizisinin sonlarındaki yorumlarıyla da ilgi kazanmış bir rejisördür.
8. her filminde alman aktör udo kier'a bir rol veren yonetmen.
9. danimarka ve hattadünya sineması üstadlarından jorgen leth ın en iyi filmi olarak görülen kusursuz insanı bes kez engeller koyarak kötü cekmesini saglamaya calısan * yine danimarkalı yönetmen.
10. kuzeyin çocuğu lakaplı harika yönetmen.
11. sanat filmi diye bir şey varsa duayeni lars von trier'dir. kanımca danimarkanın çıkardığı en önemli birkaç insandan biridir (diğeri için bkz: niels bohr). nicole kidman'a bile sanat filmi çektirmiş ve dahası nicole kidman umduğumun aksine hiç sırıtmamış acayip iyi bir performans sergilemiştir.
12. (bkz: dogma 95)
13. dancer in the dark filminde björk ablamızı hayli zorlamış, dogvillede de nicole kidmana zorlu sahnelerde rol vermiş, izleyici hafiften!! sinir eden ve hemen her filminde insanların duyarsızlığını, bencillğini ve antisosyal davranışlarını konu alan, ouyncalırana da genelde zayıf karakter rölleri veren,haksızlığa uğramış insanları savunan yönetmen.
14. manderlay adlı yeni filmi filmekimi'nde gösterilmiştir ama pek beğenmedim ben şahsen.. nerede dogville, nerede nicole kidman
15. idiots filminde kapitalist duzene karsi olupta komun hayati yasamaya calisan ekonomik durumu iyi olan bir grup insanin normal hayatta karsi olduklari kurum ve kisilere karsi gerizekali roluyle alay etmeye calismaktadirlar...bir sure sonra yalniz bir kadini iclerine alip onu da kendilerine benzetirler..ne tuhaftir ki belli bir sureden sonra bu oyunu oynayanlarin hicbiri gercek anlamda kapitalist duzendeki rollerinden vazgecemeyip eski hayatlarina geri donerler...onlara katilan son kadin ise onlarin dusunupde yapamadiklarini yaparak tum hayatini reddedip yeni bir hayata baslar...farkli kamera ve cekim teknikleri dikkat cekicidir..en iyi filmlerinden biri dancer in the dark tir.
Alakalı olabilir!
- lars von trier den 5 engel
- lars von trier den bes engel
- larson
- lars olsen
- lars ulrich

nedir.Net