lineer cebir
1. türkçede lineer cebir anlamına gelen ingilizce kelime. diğer matematik derslerine göre daha kolay olan bir ders. matris ve determinat gibi konuları anlatan ders.
2. dogrusal cebir olarak da bilinir. matematik bolumunun anlasilmasi en kolay teoremlerine sahip dersidir. uzerinde durdukca daha da zevkli hala gelen bir derstir.
3. "lineer cebir" ne ingilizce ne de türkçe bir kelimedir. ne olduğu belli değildir. bunun ingilizcesi "linear algebra" türkçesi de "doğrusal cebir"dir.
(bkz: adam gibi ingilizce ve türkçe bilmeyen matematikçiler ve dilbilgisine uygun başlık problematiği)
4. islemler uzerinde derin incelemeler yapan matematik bransi. genelde hocalari kek sorar.
5. uzun bir süre ne olduğu ne işe yaradığı anlaşılmayan hakkında tek bilinen matematik dersi olması olan ders..
aslında okulla alakası olmayanlar matematik dersi olduğundan da pek emin olmayabilirler çünkü tahtada sayı görmek mümkün değildir, sadece bir sürü sembol simge ve işaret...
6. dersin zorluğu yada kolaylığı tamamen hocaya bağlıdır.. mesela hocanız lineer cebrin elektromanyetiğe uygulanışıyla ilgili teorem yazmış biriyse işiniz bi hayli zor..
7. mühendislik alanları için gerekli bir derstir.
8. iğrenç ötesi, zor, anlaşılmaz, bir zamandan sonra hiyeroglif olarak devam eden ders.*
bir alt modeli için (bkz: calculus)
9. önemi pek bilinmese de bir mühendisin en yoğun kullandığı bilgileri içerir bir ders.
10. bir sonraki donem lineerce iki olacak olan ders, lineerce bir.*
11. odtü'de halen math 260 koduyla bazı mühendislikler,eğitim fakültesinin bazı branşları ile istatistik ve iktisat öğrencilerine verilmekte olan ders. içerik olarak diğer matematik derslerine oranla çok zor olmamakla birlikte hafife alındığı takdirde kalmak da pek kolaydır. detaylı bilgi için (bkz: www.math.metu.edu.tr/courses/~260)
12. ing. linear algebra*
13. üst sınıflara geçildikçe özlenen, matematik bölümü dersi. * bol ups! efekti ile anlaşılmaz hale getirilebilecek ders.**
14. (bkz: ismihan yusubov)
Alakalı olabilir!
- lineer b
- lineer
- liner in
- lineer elastik
- lineer a

nedir.Net