linux »
1. windowstan kat kat güvenli olan kendi programcılığınıza ve yaratıcılığınıza göre gelistirebildiğiniz os.
2. windows serisine göre bilgisayarınızı çok çok daha az yoran,bill gates ve microsofttan nefret edenler için alternatif bir seçenek oluşturabilecek,sıradan insanların katkılarıyla büyüyen ve gelişen,aslında windowsa göre tercih edilmesi çok daha mantıklı olan,arka planda virüs programı çalıştırmanızı gerektirmeyen ve windows+microsoft türevleriyle yapabildiğiniz herşeyi fazlasıyla yapabileceğiniz bir işletim sistemi.
3. dolarlarımızın bavul bavul yurtdışına kaçamaması, milli servetimizin zaten ülkemiz kadar zengin olan bill gates'in cebine gitmemesi için kullanmamız ve kullanılması için herkesi teşvik etmemiz gereken işletim sistemi. nice salaklar bilirim ki ofislerinde yazdıkları faxlar, mektuplar, anlaşmalar, dökümanlar için ms windows ve ms office kullanırlar daha iyi ve bedava alternatifleri dururken.
4. az gelişmiş ama bedava olan işletim sistemi (bkz: beleş sirke baldan tatlı)
5. windowsun yaptığı herşeyi ve fazlasını yapabilmektedir linux çekirdekli işletim sistemleri. İnsanlar hakkında okadar atıp tutmaktadır ki bilmeden sanırsınız bill gates amcaları.
6. her zaman, heryerde belirttigim gibi, linux bir isletim sistemi degildir. linux opensource bir cekirdektir. isletim sistemi olan debian, suse, redhat tir.
linux is not unix gibi bir acilimida mevcuttur.
7. linux, unix tabanli bir kernel degil. minix tabanli bir kernel dir
8. iyi bir şey. son zamanlarda grafik arayüzlü bir sürü versiyonu çıktı komutlarla çalışmaktan hoşlanmayanlar için.

her ne kadar torvalds (başlatan kişi) işin politik tarafını iplemese de, sosyolojik açıdan çok ilginçtir kendisi. imece usülü geliştirilmekte ve çok da güzel gelişmektedir.
9. sürekli birşeyler öğrenmek için elimden geleni yaptığım konu. hatta bu çabam garip bile karşılanmıştır kimi zaman. ayrıca tamamen öğrendikten sonra kullanabileceğim sistem.
10. ayni anda birden fazla masaustu acabilme imkani verdigini duydugum ama hic ellesemedigim isletim sistemi..
11. demokratik bilgisayar işletimi
12. linux is not unix gibi bir acilimi da vardir.
13. linux, 1991 yılında linus torvalds adında finlandiya'lı bir öğrenci tarafından master tezinden hareketle ortaya atılmış küçük bir projeyken, şimdilerde çok büyük bir kitlenin kullandığı bir işletim sistemi olmuştur. linus torvalds, master projesi için bir işletim sistemi yazmak için kollarını sıvadığı zaman bunun en iyi şekilde yapmanın bir yolu olarak İnternet'te duyurmak olduğunu düşünüyor. linus torvalds'ın mesajı o kadar çok yazılımcının ilgisini çekiyor ki dünyadan bir anda yüzlerce cevap alıyor. böylece 9 yıllık bir serüven başlıyor.


linux'u diğer işletim sistemlerinden ayıran en büyük özelliği ücretsiz olmasıdır. sadece linux değil, linux altında çalışan tüm programlar ücretsizdir. Çünkü linus bu işletim sistemini verirken, internette kaynak kodunu da vermiştir yanında. böylece programcılar istedikleri gibi eklemeler yapabiliyorlar.


tabi bazı insanlar bedava diyerek, belki sağlam olmamasından kuşku duyabilir ama sizin bizim kullandığımız windows'dan çok daha üstün bir güvenlik yapısına sahiptir. bu güvenlik, gerek sistem içinde gerekse de networklarda ve de internette büyük bir oranla hissedilmektedir. linux, unix güvenirliğini alarak kolay bir işletim sistemi olmaya aday gösterilmektedir.



14. pengueni araklanan işletim sistemi
15. son bi haftadır ogrenmeye basladıgım,cesitli komutları bulunan ve unix'le akrabalıgı oldugu bilinen isletim sistemi*
16. kapitalizme olan askim yuzunden inatla kullanmamakta ısrar ettigim isletim sistemi.
17. gerekli firewall ayarları yapılmadıkca hackilmeye musait bir isletim sistemi.*
18. (bkz: tux)
19. telif hakları yasasının çıkmasıyla günümüz türkiyesinde kullanımının daha da artacağına inandığım, kolay kullanılışlı, bedava sistem...
20. bedava olan şey iyi değildir diye düşünüp kullanmadığım işletim sistemi.
21. bazı insanların ısrarla linaks diye okuduğu sözcük.
22. linux tanıdıkça sevdiğim işletim sistemi o kadar sevdimki linuxçulara bedava çeviri yapar hale geldim. sloganı da çok hoş. "in a world without walls, who needs windows"
23. ev kullanıcıları için ideal, büyük bir ağ düşünüldüğünde, henüz windows domain yapısı ile mücadele etmesi zor olan sempatik işletim sistemi çekirdeği.milyon tane türevi vardır alıp denemek faydalıdır.
24. ps2'ye de tatbik edileceğini duydugum zaman havalara uctugum işletim sistemi
25. geleceğin işletim sistemi....altyapısı mükemmeldir ve süratle ve durmaksızın geliştirilmektedir.
askeriyede, kamuda, gizlik ve güvenlik gereken tüm ortamlarda mutlaka ve mutlaka bu işletim sistemi kullanılmalıdır.
milyar dolarlarımızı bill gates'in kasasına döktürenler bir taraflarına kına yaksınlar.
»
Alakalı olabilir!
- linux34
- linus
- linuxnet
- linux mint
- linuxmail

nedir.Net