lsd »
1. ks. lysergic acid diethylamide.
şizofren tedavisinde kullanılan bir uyuşturucu çeşidi.

ne yazık ki ülkemizde son zamanlarda kullanımı giderek yaygınlaşan bu madde, çocuk yaştaki bebelerimizi bile etkisi altına almayı başarmıştır. acilen bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum.
2. 7 senede bir geri dönüş yaşatır.
3. kısaltma.almanca lyserg-säure-diaethylamid (lsd25); c20h25n3o formüllü kimyasal madde. 1938 yılında basel'de sandoz labaratuarlarında albert hofmann tarafından bulunmuştur , hayvanlarda denenmiş, işe yaramayacağı düşünülmüştür.
16 nisan 1943 'de albert hofmann yanlışlıkla maddeyi almış , etkisi iki saat sürmüştür. olayı şöyle tanımlamıştır "kesintisiz fantastik resim akışı, acaip şekiller , renklerin kaleydoskopik hareketi" . 3 gün sonra bilinçli olarak almış ve sonra bisikletine binmiştir. evden laboratuara "inanılmaz bir yolculuk " yapmıştır. Ünlü bisiklet günü budur.
maddenin bulunuşu insanlık tarihinde önemli bir olaydır. aldous huxley (brave new world) tüm insanlığın maddeyi alması gerektiği görüşündedir. hatta ölüm döşeğinde de karısının kendisine lsd vermesini sağlamıştır. hippilerin (böylelikle 68 kuşağının) neredeyse tümünün kullandığı bir maddedir.jim morrison, john lennon , jimmie hendrix vs maddenin kullanıcılarıdır.

etkileri :
enerjide artış ,algıda ve yaratıcı düşüncede artış , göz açık veya kapalı iken görülen değişik şekiller-imgeler, odaklamada zorlanma, terlemede artış, gözbebeğinde büyüme, kalıcı olarak hayatı algılamayı değiştiren (iyi ya da kötü) deneyim, mide bulantısı, paranoya , korku vs vs. etkiler kişiden kişiye, zamandan zamana değişmektedir.
ama ülkemizde alanların büyük kısmı yukarda yazıldığı gibi "bundan sonra hayata daha karamsar bakacağım" şeklinde güdülendiğinden maddeyi aldıktan sonra derviş tadında ortalarda gezmektedir.
Ülkemizde kolay bulunmamaktadır, hatta talebi de yüksek değildir.

"i suddenly became strangely inebriated. the external world became changed as in a dream. objects appeared to gain inrelief; they assumed unusual dimensions; and colors became more glowing. even self-perception and the sense of time were changed. when the eyes were closed, colored pictures flashed past in a quickly changing kaleidoscope. after a few hours, the not unpleasant inebriation, which had been experienced whilst i was fully conscious, disappeared. what had caused this condition?
- - albert hofmann
- - laboratory notes (1943) "

4. bugday uzerinde yetisen bir cesit mantardan elde edilir.
5. (bkz: lkd)
6. lucy in the sky with diamonds
7. angel dust denen bir türü de bulunmaktadır. kağıt şeklindedir. ayrıca (bkz: allah korusun)
8. çavdar mahmuzu (claviceps purpurea) genel olarak arpa, buğday, çavdar ve mısır gibi tahıl ürünleri üzerinde asalak olarak yaşayan zehirli bir mantardır.. bu mantarın dışı koyu mor, içi açık mor ya da pembe renktedir.. toprakta yetişen beyaz ya da krem renginde olan türleri de vardır..
1938 yılında İsviçre'nin basel kentinde sandoz İlaç firması laboratuarlarında çalışan albert hoffman çavdar mahmuzundan bulunan çeşitli alkaloidlerden sentez yoluyla lsd elde etmiş bu maddeyle laboratuar araştırmaları ve hayvan deneyleri yapmıştır..
mürekkeple yazı yazıldığında fazla mürekkebi emen kağıt gibi renkli, parlak, çıkartma gibi veya emici kağıt tabakalarında emdirilmiş olarak, renkli tabletler veya emici kağıt şeklinde, su gibi renksiz sıvı ve ince jelatin kareleri şeklinde satılır..
tatsız, kokusuz olan lsd toz halinde yada çeşitli maddelere emdirilmiş halde de bulunabilir..
30 gram lsd 300.000 doz için yeterlidir.. bir toplu iğne başı kadar lsd; kullanan şahsın kendisinden geçmesini sağlaması için yeterlidir.. eğer bu miktar biraz fazla alınacak olursa insanı çıldırtır bunun devamında ise intiharlar ve cinayetlerin gelmesi kaçınılmazdır..
9. l.ove s.ex d.esires
10. ''acid'' de denir.
11. linux sevenler derneği
12. hallucinogen söyle der


i believe with the advent of acid we discovered new way to think and it had to do with piecing together new thoughts of mind. why is it that people think it's so evil? what is it about it that there is scares people so deeply? because they are afraid that there is more to reality than they have ever confronted. that there are doors that they're afraid to go in and they don't want us to go in there either because if we go in, there we might learn something that they don't know. and that makes us a little out of their control.
he's losing his mind, and feels it going!
you're intoduced to lsd, an' it's not like taking some other drug for instance like marijuana or something, hm, well, you know, it's altogether a new thing, and you actually can have a religious experience, and, hm, and it can be even more important than reading the bible six times or becoming a pope or something like that, you know...
13. diğer adı acid olan, en etkili uyuşturuculardan biri. öyle ki kullanan kişiye halusinasyon etkisini yıllar sonra bile an an yaşatmaktadır.
14. acid tab olarak bilinen, gercekten cok garip halisunasyonlara neden olan * sanırım tablet versiyonuda bulunan zararlı sey.
15. beatlesın bu ilaçlar sayesinde halisünasyon görüp besteler yaptığı söylenmektedir. gördükleri halisünasyonlar, notaların şekilleri imiş, böylece hepimizin bugün severek ve beğenerek* dinlediği parçalar oluşmuş.
16. (bkz: http://www.hisarfilm.com/Films_2005/LSD.html)
17. (bkz: lucy in the sky with diamonds)
18. (bkz: lcd)*
19. ayni zamanda "acid" de denen bu uyusturucunun en buyuk etkisi mesafe kavraminizi yitirmenize sebep olmasidir. tum algilar birbirine karisir, renkleri koklayabilir, kokulari gorebilirsiniz. o gun gormus oldugunuz halusinasyonlari seneler sonra ani bir "flashback" halinde tekrardan gorebilirsiniz. lsd'den olen biri olmamistir. tabi 10 cm'lik bir kaldirimi 10 metrelik bir kaldirim sanarak duserken kalp krizi geciren yada yada 10. kattan pencereden baktiginda asagida yuruyen insanlari ayni hizada yuruyor sanip pencereden yurudugunu sanarak atlayan, yada kacakcilik yaparken tum lsd'leri vucuduna bantlayan ve terledikten sonra direk deri altindan kana karisan asiri doz sayesinde olenleri saymazsak.. algi karismasi yuzunden genelde "bir kezcik denesem bir sey olmaz" mantigiyla ilerleyenlerin bile uzak durmayi tercih ettigi uyusturucu maddedir.
20. ayrica soundgarden'in black hole sun adli sarkisina cektigi klibinde bu maddeyi almis bir insanin gozunden gorursunuz dunyayi.
21. hakkında çok iyi bilgi sahibi olunması gereken madde. belki, bir gün birisi gizlice verirse en azından ne içtiğinizi bilirsiniz kafanızı sıyırmadan en güvendiğiniz kişinin yanına gidersiniz.
22. liserjik asid dietilamid
23. dopewars oyununda getirisi az olan bir uyuşturucu türüdür.
24. (bkz: jimi hendrix)
(bkz: janis joplin)
(bkz: jim morrison)
(bkz: psychedelic rock)
25. scott ian bunu "lead singer disease", yani bir nevi "şarkıcı kaprisi", manasında da kullanır.
»
Alakalı olabilir!
- lsdj
- lsd kusagi
- lsd deneyimleri

nedir.Net