maccabi tel aviv
8. forma rengi sarı lacivert olan israil menşeli ülkenin en iyi spor kuluplerinden bir tanesi.
7. bu sene uefa kupasında, kayseri erciyesspor 'un rakibi olan takım.
ilk maç israil'de 1-1 bitmiştir ve erciyes iyi skor almıştır.
6. bir zamanlar bir türk kulübü olan takım.

---alıntı---

"kardeş takım, maccabi tel aviv"

kayseri erciyesspor'un, İsrail'in maccabi tel aviv takımı karşısında gerçekten takdir edilecek bir sonuç aldı. bir önceki sezon küme düşen kayseri erciyesspor'un rakibi ise gerçekten dişli bir ekip.

star tv ankara haber müdürü arkadaşım faruk demirel, arayıp İsrail ekibinin İstanbul'da kurulmuş bir takım olduğunu söyleyince çok şaşırdım. gazeteci ergun hiçyılmaz'ın, "beni toprağıma gömün" isimli kitabında maccabi telaviv hakkında bakın nasıl bilgiler var.

1 haziran 1913'te, museviler tarafından kurulan maccabi tel aviv'e mensup sporcuların jimnastik ve bale gösterilerini İstanbullular ilgiyle izlermiş. dönemin en önemli gazetelerinden tasvir-i efkar, maccabi tel aviv'i şöyle anlatmış: "futboldan o kadar anlamayan seyirciler, topların muntazaman baştan başa, ayaktan ayağa geçmesinden ve gördükleri hamlelerden heyecanlanıyorlardı. mütemadiyen yanlarındakilerden izahat talep ediyorlardı."

maccabi 1919-1920 sezonunda pazar ligi'ne girmiş. azınlıkların, aneyanis, neayenea, jimnastik, maccabi takımları ve fenerbahçe bu ligde yer almış, ama mücadeleler toplantı yasağı nedeniyle yarıda kalmış. 30 kasım 1919'da maccabi, fenerbahçeye 12-0 mağlup olmuş.

1921-22 sezonu pazar ligi'nde ise beşiktaş, Üsküdar, İttihat, dork, pera, elpis, strukglers ile stella takımları yer almış. maccabi bu ligde güçlü rakipleri arasından liderliği göğüslemiş.

İsrail'deki karşılaşmanın rövanşı, 30 ağustos'ta kayseri'de olacak. yani bizler zafer bayramı'nda hem güzel bir futbol izleyeceğiz, hem de kardeşlerimizi misafir edeceğiz. ne güzel değil mi?

---alıntı sonu---

kaynak : internethaber com
5. bu sezon da final four yari finalinde panathinaikos' u 91-82 yenerek finale kalmislardir. buyuk ihtimalle finalde karsilasacaklari tau ceramica vitoria' yi da yenerek sampiyonu olacaklardir.
4. (bkz: tel aviv)
3. ayrıca futbol takımı da vardır.
2. son yıllardaki başarısını devam ettirip bu sene de avrupa şampiyonu olan takım.(bkz: final four)
1. israil'in en büyük basketbol kulübü.
Alakalı olabilir!
- maccabi
- macca
- maccetmek

nedir.Net