malta
1. italyanın topuğunun altında üç adadan oluşan, şövalyeleri olan, dil kurslarıyla da ünlü turistik mekan
2. malta'nın gozo adasından olanlara avrupadaki bakış açısı,türklerin lazlara bakış açısı gibidir.
3. avrupa birligi'ne katilan on yeni ulkeden en kucugu olan bu adaya ucak inerken bazi caddeler kapatilir. cok guzel tarihi eserleri vardir. bu tarihi eserlerde zamaninda ulkelerini korumak adina ortaya attiklari turk dusmanligi temasi da bulunabilir. malta'daki kulelerden birinde bir goz ve kulak vardir ki bunlar "ey turkler, sizi izliyor ve dinliyoruz!" cumlesini sembolize etmektedir.
4. osmanli nin surgun yeri.
5. (bkz: malta eriği)
6. şirin mi şirin bir ülke. malta adası ve ada etrafına serpiştirilmiş diğer ufak adacıkları ile muhteşem bir tatil yeri. ingiliz ve italyan etkilerini sıklıkla görmek mümkündür. dünyanın her tarafından turiste rastlanılabilir. fiyatlar avrupa düzeyindedir ve hatta biraz daha yüksek olduğu görülebilir. kesinlikle yaz aylarında gidilmesi makbuldür. malta ab'nin genişleme süreci kapsamında artık bir ab ülkesidir. tüm ada yürünerek dolaşılabilir. o kadar da miniktir aslında.

malta'da ben gittiğim zaman bir türk lokantası vardı, orada iyi bir kazık yemiştik. sakın ha, oraya gitmeyin.
7. baskenti valletta olan sadece 316 kilometrekarelik guzide ada. privatesozluk'deki sevgili dostum kerkenkele ile birlikte ciktigimiz kis tatilinde pek hos vakitler gecirmisligimiz vardir bu harikulade yerde.
8. kacak adasidir.
9. ankarada bir club. tunus tan yukarı çıkarken tunalıya vardığınız anda karşınıza çıkar. tam bir clubtır*
karşısındaki kaldırımlar mini bar olarak kullanılır
10. avrupa topluluğu'na katılana kadar türklerden turist vizesi istemeyen bir ülke idi. * * *
11. bir tür taş (bkz: malta taşı)
12. yazın had safhada su sıkıntısı çeken ada ülke.. bereket tankerler adanın su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayabiliyor..
13. para birimi maltese lira olan ülke..
14. (bkz: malta şövalyeleri)
15. eurovision 2005 2. olan ülke
16. manisa'nın bir mahallesi. ilk geldiğimde bu da nesi dedirtmişti!
17. malta; hapishanede bir çeşit avludur. mahkumlar orada toplanır ve sayım yapılır.
18. birinci dünya savaşından sonra, istanbul'da bulununan ingiliz komiserliği tarafından ittihatçı liderlerin tutuklanıp sürgün edildiği ada.
19. ingilizce söz konusu olduğunda, en ucuz dil eğitiminin alındığı coğrafya.
20. insanların garip bir şekilde türklere gıcık olduğu ülke!internette bile konuşsanız size gülerler!nedeni türkler akdeniz’i fethederken malta’ya da uğramış ve şansızlık mı yoksa ki malta’nın coğrafi yapısı nedeniyle alamamıştır.bunu çoğu kişi bilmez.ancak ilginçtir bu tarih malta’ın en büyük ve tek tarihidir!türkleri yenmişlerdir!’big victory’ derler bu savaşa.
Alakalı olabilir!
- maltaz
- malt
- maltoz
- maltiz
- maltid

nedir.Net