mandalina
1. isim, botanik (mandali'na) İtalyanca mandarina *

1 . turunçgillerden, portakala çok benzeyen bir ağaç (citrus nobilis).
2 . bu ağacın tatlı, kokulu, lezzetli meyvesi.

ing:tangerine
alm:mandarine
2. partakaldan daha küçük, toparlak veya yassi, sari-turuncu renkli, usaresi tatli, hos kokulu bir meyvedir. mandalina kabuklari portakaldan ince olup, daha kolay soyulabilir, fakat az dayanir...
3. (bkz: gumuldur)'u cagrıstırır
4. çiçeği güzel kokan meyve.
5. muzdan sonra kabuğu en kolay soyulan meyvelerdendir.
6. mevsimi içinde bulunduğumuz günler itibariyle gelmiş, hoşgelmiş meyve..
7. portakalin kardesi, greyfurtun yegeni, limonun ablasidir. havalarin biraz sogumasiyla turuncu veya yesil isiklar sacarak pazarlarda ve manavlarda boy gostermeye baslar. ayrica soyduktan sonra kabuklari sicak kalorifer peteginin ustune konursa odaya guzel kokular yayar.
8. mandalinanın anayurdu güneydoğu asya dır. dünyanın diğer bölgelerine buradan yayılmıştır. turunçgiller familyasından olan mandalinanın tatlı ve sulu olan meyvaları günümüzde ılıman iklime sahip birçok bölgede yetiştirilir. türkiye de akdeniz kıyıları ile ege bölgesi'nin güney kesimlerinde ve doğu karadeniz'in, özellikle rize ve artvin kıyılarınındaki dar kıyı şeridinde üretimi yapılır.
yaz kış yeşil olan mandalina ağaçlarının, genellikle bir arada kümeler oluşturan hoş kokulu beyaz çiçekleri ve koyu yeşil renkli, sivri uçlu, ince uzun ya da oval biçimli yaprakları vardır. portakala oranla daha küçük olan meyvaları olgunlaştıklarında sarı, turuncu ya da kırmızımsı turuncu bir renk alır. mandalinanın belli başlı dört çeşidi vardır. bunlar; adi mandalina, satsuma, king ve akdeniz mandalinasıdır. satsuma türkiye nin mandalina üretiminde önemli bir yer tutar ve son derece tatlıdır. king ise zor soyulan kabuğu ile bilinir.

kaynak : (bkz. http://www.mutfakrehberi.com.tr/)'den alıntı
9. rize, kinin vb gibi birkaç çeşidi bulunan; ege ve akdeniz yöresinin en önemli geçim kaynaklarından; en güzel meyvelerden bir tanesi. henüz yetişmemiş, minik ve yeşilleri kola, viski gibi alkollü veya alkolsüz içeceklerin içine koyulup tad katılır, aynı şekilde henüz yetişmemiş olan bu mandalinalar limon yerine de kullanılabilir.
10. kardeşleri arasında turunç'ta vardır. cukurova'da bir dönem portakal ile evlendirilip minola denilen bir çeşidi üretilmiştir. her çukurovalı gibi soğukla hiç arası yoktur .
11. yemesi güzeldir de soyarken kabuktan fışkıran suların göze isabet alması hiç hoş değildir. ne kadar fışkırtmıyım derseniz o kadar fışkırır. ayrıca kokusu ellere siner ve uzun tırnaklıyken bu meyveyi soymak eğlenceli olduğu kadar iğrençtir de.
12. cogu ingilizin portakal * dedigi bobrek sekilli taneleri olan beyaz liflerini soymasi kafa dagitan, cocukken sobanin uzerine konulan kabuklarindan gelen kokuyu hala duyabildigim nostaljik meyve.
13. portakalın yavrusu
14. partakaldan daha küçük, toparlak veya yassi, sari-turuncu renkli, usaresi tatli, hos kokulu bir meyvedir. mandalina kabuklari portakaldan ince olup, daha kolay soyulabilir, fakat az dayanir. memleketimizde alanya-antalya-mersin-iskenderun (dörtyol) ve rize bölgesinde yetistirilir. fakat, bodrum ve mersin mandalinasi meshurdur. türkiye de yetistigi yerler: akdeniz bölgesi, dogu karadeniz bölgesi. kullanildigi yerler: meyveleri seker, organik asitler ve c vitamini ihtivâ eder. kani temizler, sinirleri yatistirir, damarsertligi grip ve felçte faydalidir...
15. latincesi; citrus nobilis olan portakalımsı meyve...
16. (bkz: mandolin)
17. sadist kişiliğe sahip reflü - gastrit - ülser hastalarının yiyerek kendilerine eziyet ettiği meyve . . .
18. çekirdeği insanı mandalinadan tiksindiren bir faktördür. dikkatsiz çiğneyemezsiniz o mandalinayı, çekirdeğin nasıl, ne zaman ve nereden fırlayacağı belli değildir çünkü. hele bir de o kadar dikkate rağmen, o çekirdeği çiğnerseniz sinir küpü olursunuz, ama mandalinayı yemekten vazgeçemezsiniz. * * *
19. bazen soyması eziyete dönüşebilir.
(bkz: mandalina soymak)
Alakalı olabilir!
- mandalin
- mandala
- mandalinalar
- mandolin
- mandarin

nedir.Net