marie antoinette
1. iddiaya göre ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin ya da "ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" demiş kişi. 1755-1793 yılları arasındaki fransa kraliçesi. viyana doğumlu imiş. *

resmine filan da bakayım, ingilizce biyografisini daha okuyayım diyorsunuz, buyrun:
http://www2.lucidcafe.com/lucidcafe/library/95nov/antoinette.html
2. (bkz: lady oscar)
3. ekmek bulamıyorsaniz pasta yiyin dendiği düşünülen kraliçe.. fakat bazı rivayetlere göre bunu söyleyen kendisi değil, uşağıymış.. ablam biraz gümbürtüye gitmiş sanırım..
4. biraz fazla diyalogsal bir ismi olan eski kraliçe.

- george nerde kaldınız abi ya, kaç saattir bekliyoruz sizi.
- abi ne yapayım hata benim değil ya. ben erkenden hazırlandım, çıktım da işte.. mariean yüzünden geç kaldık!
- niye ama abi? o hep önce çıkardı senden?!
- yahu mariean tuvaletteydi.. bi girince, çıkmak bilmiyo, pötür pötür..
- zeval görmedi dimi yenge bu süre içinde abi?
- sana ne lan? yemeğini ye, kes sesini bakayım!
5. annesi avusturya arşidüşesi kızını fransa' ya gelin olarak yollarken şöyle der: 'onlara kendini öyle sevdir ki, fransa' ya bir melek yolladığımı söylesinler.' fakat nedense sonradan fransız halkı bu meleğin kellesini uçurdu.

bir amerikan başkanı fransız devrimi için marie antoinette' e çok şey borçlu olduklarını söyler. çünkü devrim kendini realize ederken aslında sırtını kraliçeye dayamıştı.
6. marie antoinette aslında direkt olarak 'ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin kardeşim,hiçte sitimde değil yani' gibi bir bakış açısıyla yansıtılmıştır hep. oysa ki bu kadıncağız dışardaki reel hayattan haberdar deiğildir zira kendisi direk kraliyet ailesine gelin olarak gelmek suretiyle ve kapalı kalmak suretiyle dışarda ki sefaletten veya ekmek pasta arası uçumdan bihaberdir. bu noktada bu söz bir önermeden öteye gitmez hatta kadın alternatif üretmeye çalışmış bu noktada iyimser bile diyebiliriz. ama farazi şeyler her zaman daha eğlenceli gelir hepimize değil mi? tepki gösterir , eleştiririz. bilmeden.
Alakalı olabilir!
- marinetti
- mari boine
- mario andretti
- mario beneditti
- marisa tomei

nedir.Net