marilyn monroe »
1. elvis, james dean ve prenses diana gibi erken gitmiş ünlülerle bir adada günlerini gün etmektedir *.

basından televizyondan göze çarptığı kadarıyla bir oyuncu olarak kabul görmek için, ünlü olduktan sonra eğitim almış, oldukça mutsuz, ilaçlarla ayakta duran biriymiş. "güzelliğin on para etmez iç huzurun yoksa" denebilir *.
2. bye bye baby şarkısını çok sevdiğim,erkekler sarışın sever ama esmerlerle evlenirler gibi filmlerde rol almıs,sahte sarışın,sevgili (bkz: john f. kennedy)'nin öldürttüğü dedikodular arasındadır, 35'inde öbür dünyaya göç etmiştir, ayrıca sevgilisine söylediği happy birthday mr president'da son derece seksi bir şarkıdır
3. zamanında ortalıgı bir hayli inlettiği tartışılmaz amerikalı bayan oyuncu.genç yaşta elde ettiği şöhretin yükünü taşıyamayarak intihar etmiştir.
4. asik olunulasi kadin
5. arthur miller'in karısı.
6. bakiyorum bakiyorum begenemiyorum.
'heralde zamaninda görmek ve degerlendirmek lazimdi' diyerek begenenlerine saygi gösteriyorum
7. bir kardeşi diğer kardeşinin oğlu olna şahsiyet.
8. devamlı uyuşturu kullandığı için çekimlere gidemeyen şahsiyet
9. aptal sarisin kalibini dünyaya tanitan ve sevdiren kisidir, erken gitmistir.* yazik olmustur.
(bkz: diamonds are a girls best friend)
10. erkekler sarisin sever filminden bir replik

- dun banyo yaparken musluk tamircisi banyoya girip beni oyle ciril ciplak gorunce cok utandim. ayak parmaklarimda oje bile yoktu.
11. aptal sarısın olarak bilinse de hiç de aptal olmayan sarısın
12. hollywood için şu lafı etmiş oyuncudur ki bundan ötesi kırmızı pazartesi.

hollywood is a place where they'll pay you a thousand dollars for a kiss and fifty cents for your soul.
13. (bkz: marilyn manson)
14. kargo nun yalnızlık mevsimi isimli albümündeki bir şarkıdır...

çamların üstündeki rüzgar
bir kariyerin sonu gibi
yaşlı gecenin yüzüne indi
bazen olacaklar kendini belli ederdi...

aklın birlesik nöronları
bir an için ortadan kalktı
içgüdü ah sessiz kaldı
paranoya ,keder ve agrı...

marilyn monroe,marilyn monroe

and she said help ... help...help...
marilyn kennedy
15. bana hiç güzel gelmeyen,fakat zamanında çok canlar yakmış,doğuştan 6 tane ayak parmağı olan yapay sarışınlardandır.yapay olmasına rağmen günümüzde sarışın denilince akla ilk gelen isimlerin başında gelir...
16. kargo bile adina sarki yazmis , yani daha nolsun
17. los angeles’da 1926 yılında doğmuş abdli aktris,1962 yılında los angeles’da intihar ederek kendini öldürmüştür
18. altı ayak parmağı olduğunu öğrendiğim aktris.
19. asıl adı norma jane olan marliyn monroe, 1. dünya savaşı sırasında bir uçak fabrikasında çalışırken, ki bu sırada ilk evliliğini çoktan yapmıştır, fabrika çalışanları arasında yapılan fotoğraf çekimlerinde fark edilir, ve askerler için yapılacak fotoğraf çekimlerinde model olarak kullanlır. bu sırada saçları sarı değil kahve rengidir. ve yaşı da oldukça küçüktür. sonraları bu fotoğraflar cephelerde inanılmaz tutulur. sonraları film şirketlerince fark edilmesi ve yeniden yaratılmasıyla geçen süreçtir.
kısacası marliyn sıfırdan yaratılmış bir bebektir. hokka burnunda küçük neşter darbeleri vardır. ve ama nihayetinde, sarı saçları ve balık eti vicuduyla, kadınlığın sembolü olmayı başarmıştır.
marliyn'in hayatı boyunca bir kez bile orgazm olmadığını biliyor muydunuz? seks sembolü bir kadının frijit olması size garip mi gelirdi? e ama marliyn öyleydi.
ve sonunda bir çok sırrını bildiği ve aralarını açtığı için hep üzüldüğü kennedy kardeşler tarafından ortadan kaldırıldı. hem de ucuz bir intihar süsü verilerek. anılarını yazdığı günlüğü kayıptı bulunduğunda. ve damardan kendine verilen ilaçları ağızdan almış olduğu yazıldı otopsi raporuna.
daha sonra psikyatristi ile yaptığı görüşmelerin bat ayıtlar şifre edildi ve bu konuda bir kitap yazıldı. bu kitapta marliyn'in dönemin ünlü kadın oyuncularından biri ile tek gecelik lezbiyen bir ilişki yaşadığından da söz ediliyor, marliyn'in itiraflarından yola çıkarak.
20. bedeni 42 ymiş.
(bkz: şişman ünlüler)
21. asıl adı norma jean baker olan efsanedir..
annesi akıl hastası olduğu için küçüklüğü boyunca onu baskı altında tutmuştur. öyle ki doğduğunda onu kaçırmamaları için bir çekmecenin içerisinde uyutmaktadır. bu saplantı ileride kendisine de bulaşır. birkaç defa hamile kalır ve her seferinde düşürür. bir türlü anne olamadığı için çok üzülür.
"monroe" anneannesinin soyadıdır. "marilyn" ise o sırada piyasada olan ve rakip niteliği taşıyabilecek başka bir yıldızın. ancak o, rakip tanımayacak kadar hızlı bir çıkış yakalayacaktır...
22. bir röportajda "what do you wear to bed ?" sorusuna "chanel no.5" cevabını veren efsane aktris.
23. tapılası hatun.
hollywood'un efsane ismi marilyn monroe, 1 haziran 1926’da amerika'nın los angeles kentinde dünyaya geldi. asıl adı norma jeane mortenson olan monroe, babası doğumundan birkaç hafta önce annesini terkettiği için ve annesinin de ismini vermemesinden dolayı babasının kim olduğunu hiçbir zaman öğrenememiş. rko stüdyolarında film kesicisi olarak çalışan annesinin de sinir hastalığına yakalanarak hastaneye kaldırılması, monroe’nun bundan sonraki yaşamını yetimhanede geçirmesine neden olmuş.

monroe henüz 16 yaşında iken uçak tamircisi olan 21 yaşındaki james doughtery ile evlendi. bu evlilik dört yol sürdü. james doughtery’den boşandıktan sonra da modellik yapmaya başladı ve yarı çıplak pozlarıyla da kısa sürede ünlendi. onu takip edenlerden biri de rko’nun başkanı howard hughes’tu. hughes’un teklifi üzerine sinemaya transfer olan monroe, hafta başına 125 dolara 1947’de ilk filmine imza attı.

1948 yılında unutulmaz filmlerinden birini gerçekleştiren monroe, “ scudda hoo!scudda hey ” adlı filmde rol aldı. filmdeki üç kısa sahnesinden ikisinde yarı çıplak bir halde görünen aktris, aynı yıl içerisinde daha iyi bir rolde oynama fırsatı yakaladı. “ dangerous years ” filmindeki evie karakterini canlandıran monroe, filmin başarısız olması üzerine büyülü ekrandan bir süre için ayrı kaldı.

fox şirketinin kendisiyle yeni bir kontrat yapmamasından dolayı boşta kalan aktris, bir yandan modelliğe devam ederken diğer yandan da oyunculuk dersleri almaya başladı.

columbia stüdyolarının 1948 yapımı “ ladies of the chorus ” adlı kısa filminde iki kez şarkı söyleme fırsatı bulan monroe, filmdeki peggy martin rolüyle eleştirmenlerin dikkatini çekti. columbia şirketinden de olumlu yanıt alamayan aktris, tekrar modelliğe döndü. 1949 yılında karşısına yeni bir fırsat daha çıkan monroe, united artist’in “ love happy ” filminde rol aldı. aynı yıl birçok takvime çıplak pozlar veren monroe, 1953 yılında bir erkek dergisine kapak oldu.

1950 yılı monroe için güzel bir yıldı. aktris, oynadığı iki filmdeki kısa rolleriyle ilgi çekmeyi başardı. “ the asphalt jungle (elmas hırsızları)” ve “ all about eve (perde açılıyor) ” filmlerinde oynayan monroe, daha sonra pek çok dalda oscar’a aday gösterilen bu filmlerin aptal sarışını olarak anıldı.

ertesi yıl “ don’t bother to knock ” filminde akli sorunları olan bir bebek bakıcısını canlandıran monroe, daha sonra oynadığı “ monkey business (maymun aklı) ”deki platin sarısı saçlarıyla ticari filmler için iyi bir para kaynağı olduğunu gösterdi. aynı yıl içerisinde beyzbol yıldızı joe dimaggio ile birlikte olan monroe, kariyerinde giderek yükselmeye başladı. betty grable, lauren bacall ve rory calhoun gibi usta oyuncularla birlikte “ how to marry a millionaire ” filminde rol alan aktris, her ne kadar diğer oyuncuların yanında fazla dikkat çekmese de güzelliğiyle box office’e oynayan her filmde vazgeçilmez olduğunu ispatladı.

1954 yılının ocak ayında joe dimaggio ile evlenen monroe, ertesi yıl tüm zamanların en komik filmlerinden biri olan “ the seven year itch ”de rol alarak komedi yönünü keşfetti. evliliğini sekiz ay sonra noktalayan aktris, oynayacağı iki filmin yapım şirketleri tarafından iptal edilmesiyle birlikte bir süre ekrandan uzak kaldı.

1956 yapımı “ bus stop ”daki performansıyla eleştirmenleri, dramatik bir rolün üstesinden gelebileceği konusunda ikna eden monroe, aynı yıl ünlü oyun yazarı arthur miller ile evlendi. ertesi yıl İngiltere’ye giden aktris, “ the prince and the showgirl ” adlı filmde rol aldı. filmler her ne kadar iş yapsa da fazla ağır bulunduğu için seyircinin beğenisini kazanamadı.

1958 yılında adını en çok duyuran komedi filmi “ some like it hot ”da tony curtis ve jack lemmon ile birlikte oynayan monroe, güzelliği ile yine insanları büyüledi. İşsiz kalan iki genç adamın kadın kılığına girerek kızlar bandosunda iş bulmasını konu alan film yılın en iyi iş yapan filmi olurken pek çok filme esin kaynağı olan hollywood klasikleri arasına girdi.

1960 yılında kocası arthur miller’dan boşanan aktris, george cukor’ın “ let’s make love ” adlı filminde tont randall ve yves montand ile başrolü paylaştı.

1961 yapımı “ the misfits ” ile bitirilmiş son filmine imza atan monroe, filmden hemen sonra kalp krizi sonucu hayata veda eden clark gable ile oynadı. bir western olan filmde hem seyircileri hem eleştirmenleri memnun eden bir performans ortaya koyan aktris, ertesi yıl “something’s got to give ” adlı filmde oynamaya karar verdi. fakat tam bu sırada şiddetli bir ateşe yakalanan monroe, yüksek dozda yatıştırıcı ilaç alarak hayata gözlerini yumdu. daha 36 yaşında olan aktris, 8 ağustos 1962 günü yatağına uzanmış bir halde ölü olarak bulundu.

(aynen su adresten kopyalandı : http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=1800)
24. onunda selülitleri vardı ve sahte sarışındı
25. hollywood da en çok taklit edilen kadın
»
Alakalı olabilir!
- marilyn manson
- marily manson
- marin motor
- marion jones
- marilyn yalom

nedir.Net