mason »
1. (bkz: tapınak şovalyeleri) orijinli gizli bir cemiyettir. sıradışı ayinleri vardır. entelektüel tartışmalar amacıyla toplanırlar. genellikle zengin kesimin yer aldığı bir topluluktur.
2. vatikanla antlaşmalar yaptıkları sık sık iddia edilen topluluktır. lions ve rotary kulüpleri de mason locası adaylarının antrenman merkezi sayılır. les dossiers secretes adlı belge sonrası epey zor bir durumda kalmıştır bu cemiyet.
3. varoluş nedenlerinin arasında siyonizmde yer almaktadır.
4. 33. derece ye varmadan ne oldugu anlasilmaz denilen orgut
5. türkçesi duvarcı olan bir ingilizce kelime.
6. dinci muhalefetin her beyenmediği zat hakkındaki tanımlaması.
7. siyonist olsaydı bu kuruluş, müslümanlar mason olmazdı.
8. günümüzde felsefe grubu olarak toplanılan, gerceği, sadece gerçeği araştırıp tartışan grup. cok katı kuralları vardır. düzenli toıplantılar yapılır. toplantıları kacırmamak gerekir. söz alınmadan konusulmaz. herkesin fikirlerine acik davranilinir. her isteyen giremez. topluluktan biri bile o kisiyi redderse o kisi mason olamaz. mason cocuklarının gittiği özel kamplar vardır. sadece kültürlü iyi eğitim almıs insanların girebildiği söylenir. su ana kadar biline 33 yasinin altında mason yoktur. bi cok kisinin sandığı gibi rotary falan diildir, alakası yoktur. dinsel birsey hic değildir. bilime dayanır. bunun yanında tanrıya inanmayanlar cemiyete alınmaz.
9. bir tek bilimsel makale yayinlamayan bilimsel grup. yapmayin, etmeyin yemeyin bunlari.
edit: hayda bre. yuzlerce yillik mason tarikati oldu bilimsel olusum. hayirli isler.
10. bilim olarak sadece 33. derecedeki amcabeylerin simya ile ugrastiklari sosyal grup.
11. kendilerini açık etmedikçe haklarındaki olumlu ya da olumsuz her yorumdan fayda sağlayıp gündemde kalmayı ve belki de olduğundan daha büyük sanılmayı başaran gizemci dernek.**
12. (bkz: madonna)
(bkz: süleyman demirel)
***
13. tüm dinlere saygı göstermenin, din karşıtlığı olduğu düşünüldüğünden dolayı özellikle dinci kesimin fazla sevmedigi topluluk. bu tip insanlara gore din, diger tüm dinlerden olan herkesi öldürmektir çünkü, aynı zamanda bu kadar çok düşmanı varken de açık açık toplantı yapmak aptallık olurdu, ki bilinen kadarıyla zeki insanlardan oluşur masonlar, aynı zamanda bir yere gelebilmiş insanlar dahil edilir sadece, sevmeyenlerin çoğu da neyin ne olduğunu bilmediğinden dolayı sevmez, ayrıca atatürk'ün kapatmış olduğu da bir tek zaman gazetesinde yayınlanmıştır ki zaman gazetesinin de az dinci olmadığını herkes bilir**.aynı zamanda bu dernek orta asya filozofları sayesinde çıkmıştır, tarikat değildir aynı zamanda, yani hiç bir mason derneği belirli bir dine ya da dinsizliğe insanları itmemiştir. insanların bu dernekten bu kadar korktuğu şey de bellidir. herkese her insana saygı. hepimiz biliyoruz ki savaş ve savaşan insanlar her zaman bazı insanlara kar sağlamıştır, bunlara inananlar, amerikada bol bol vardır ki bush 2'dir amerikan lideri olabilmektedir. *
14. insana taparlar, tanri olmadan da bir insanin iyi ve ahlakli olabilecegini savunurlar, ne yazik ki bildiklerimiz, bilmediklerimizden azdir...
15. 'duvarcı','taş yontucu' ya da 'mesleği yapıcılık olan kişi' anlamına gelen kelime.
16. kimilerimize cazip gelen bir durumdur. saygı duyulmalıdır..
17. maşon -> iki su borusunu birleştirmek için kullanılan içi dişli, dışı düz küçük metal parça.
18. yazım olarak fason kelimesi ile aralarında sadece bir harf farklıdır. bunun haricinde fason kelimesi başka bir benzerlikleri yahut farkları olup olmadığı merak konusu olan örgüt insanları.
19. lionslarla amaçlarında hiç bir benzerlik yoktur. lionsların amaçları hastalara yardım etmek, okullara kütüphane yaptırmak ve diğer hayırlı işler için para toplamak vesairedir kısaca.
20. fason + mason = farmason *
21. dünya da bir çok üyesi olan, localardan oluşan, insanların genelde kötü, gizli kapaklı işler yaptıklarını ileri sürdüğü aslında felsefeye dalmış, kamil insan olmayı amaçlayan,ne dine dayanan ne de dini yalanlayan aslı bilime dayanan, kendi içinde hiyerarşik bir düzene sahip olan insan topluluğu.
22. (bkz: mimar sinan dergisi)
23. daha önce de söylendiği gibi kelimenin aslı duvar ustası anlamına gelir...

burada bahsettiğiniz locanın gerçek adı free masons... ülkemizde de locası vardır ve ülkemizde hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locası adı altında toplanırlar... en son açıklamalarına göre 8 büyük şehirde 160 loca, 12 bin üyeleri var...
24. ülkemizde iki çeşit mason vardır. ingiliz ritueline bağlı olanlar ve olmayanlar. süleyman demirel'in masonluğunun inkarı ile bu bölünme yaşanmıştır. ingiliz ritueline bağlı geleneksel mason localarına sadece erkekler üye olabilirler. bu localardaki erkeklerin eşleri ayrıca örgütlenir.
diğer gruba bağlı localara ise hem kadınlar hem erkekler üye olabilir. bir mason, masonluk kurallarına göre kimsenin masonluğunu açıklayamaz ama kendisine mason olup olmadığı sorulduğunda da red edemez. kendilerine has selamlaşma stilleri olan masonlar birbirlerini bu yolla tanır. *
25. kelime anlamı olarak duvar ustası demektir. bu adamların olayı taa mısırların piramitlerinin yapıldığı döneme uzanır. yahudi kökenlidir. ve ayrıca evet ciddi siyasi güçleri vardır. 15 dakikada green card alabilirler. belli bir seviyeye kadar müslümanlar ve hristiyanlar çıkabilir. 35 seviyesi vardır. herşey sembollerle ifade edilir. nedense 7 rakamını pek bi severler. efendim 7 kutsal hede hödö, 21 yaşında masonluğa girebilmek, 35 seviye gibi.

ayrca
(bkz: illuminati)
(bkz: sabetay)
»
Alakalı olabilir!
- maso
- masonry
- masoz
- masor
- masonluk

nedir.Net