megali idea
1. sık sık "megalo idea" diye yazılan söylenen şey. doğrusu bu imiş. *

(bkz: başlığın üstünüze kalması)
2. bizans'i yeniden kurma ve kaybedilen topraklari geri alma hayali...eziklik nelere kadir...
3. büyük amac, megaloman fikir gibi manalara gelen, ama anlami o kadar masum olmayan fikirler bütünü...
4. özel anlam olarak yunanistan'ın ege kıyıları ve trabzon civarına sahip olup eski imparatorlukları yeniden canlandırma sevdasıdır,adamlar bunca yıldır hayallerinden vazgeçmemişlerdir.
5. kelime olarak "büyük fikir(Ülkü)" anlamına gelen megalo İdea, fatih sultan mehmet'in İstanbul'u alarak, bizans İmparatorluğuna son verdiği günden beri yürürlükte olan bir ülküdür. bizans İmparatorluğunu bir helen İmparatorluğu olarak kabul eden yunan milliyetçileri, "megalo İdea" adını verdikleri büyük ülküleri ile eskiden bizans'a ait olan tüm toprakları yeniden elde ederek, "konstantinopolis" diye adlandırdıkları İstanbul başkent olmak üzere, büyük helen İmparatorluğunu yeniden kurmaya hayal etmektedirler.
bu ülkü çerçevesinde; önce yunanistan'ın bağımsızlığı elde edilecek, ardından ege adaları, batı anadolu, karadeniz bölgesi, rodos, girit, bozcaada, kıbrıs, epir, makedonya, batı ve doğu trakya ele geçirilecek ve nihayet İstanbul, helen İmparatorluğunun başkenti olacaktır...
http://www.kibris.gen.tr/
6. (bkz: ütopya)
7. (bkz: enosis)
8. (bkz: biri bunları uyandırsın)
9. büyük yunanistan hedefine verilen isim, büyük ülkü anlamını taşıyor.. biz hayatta olduğumuz sürece asla gerçekleşemeyecek şey. filiki eteryacı palikaryaların torunlarının hala gerçekleştirmeyi umdukları ancak hasta adam osmanlı'yı bile yenememiş olduklarını unuttukları ülkü.. bence büyük yalan demek daha doğru..
10. olayın çıkış noktası için (bkz: istanbul since 1453)
11. büyük yunanistan demektir. yunan ırkının İstanbulun ve ardından trabzonun türklerin eline geçmesiyle benimsedikleri fikir , bir çeşit ülkü. en son olarak kıbrıs çıkartması ile zirve yapmıştır(bkz: dreamland)
Alakalı olabilir!
- megalo idea
- megadeath
- megaria
- megalit
- megaira

nedir.Net