migren »
1. tedavisi olmayan bir hastaliktir, ama ise iyi yonunden bakmak gerekirse (bkz: pollyannacilik) atak siddetini azaltan ilaclar vardir. cesitli nedenlerle arasira cok siddetli bicimde bas agrisina yol acarlar. (yorgunluk, uzuntu, cok gurultu gibi) beynin yalnizca bir tarafinda cok siddetli agrir (insan beynini cikarip buzluga atmak ister bu anlarda) - goze de vurabilir agrisi ki o zaman dayanilmaz. en etkili atlatma yontemi eger uyunabilirse uykudur tabi ilk once agri kesici ilac almak gerekir. (bkz: kendisiyim ordan biliyorum)
2. çok fazla dış faktörden ( koku, ses, hava durumu vs.) kaynaklanabildiği gibi herhangi bir şeyi kafaya takma durumunda da ortaya çıkabilir. en şiddetli zamanlarında kişide bilinç kaybına yol açar. en iyi çözümü sessiz ve karanlık bir odada uykudur. aksi taktirde geçmesi çok zordur.
3. eğer annenizde varsa bütün gün annenizden çok sizin baş ağrısı çekmenize neden olan hastalık..
(bkz: ben cektim ordan biliyorum)
4. (bkz: allah korusun)
5. erkeklerin %10’nunda kadınların %15-20’sinde ortaya çıkar. nöbetler halinde gelen, saatlerce bazen günlerce süren, hastayı yatıran veya işinden alıkoyan, bulantı bazen kusma yapan, ışıktan ve sesten rahatsızlığa yol açan, başın bir yarısını tutan, zonklayıcı, şiddetli başağrısıdır. belirtilen başağrısı özelliklerinin her hastada bulunması gerekmez. değişik tipleri vardır.
6. başınızın sadece bir kısmının belli noktalarında şiddetli agrılar hissetmeniz durumudur. insan böyle bir durumda ölmek bile isteyebilir. uyudugunuzda yine bu agrıyla uyanmanızda mümkündür. şanslı olan bazı migren hastalarının agrıları seyrek te olabilir...
7. an itibariyle beni kıvrandıran hastalık.
8. (bkz: avamigran)
9. tetikleyen şeyler vardır bir de bu illeti; şarap, çukulata, süzme yoğurt gibi..
10. kafayı yemenize sebeiyet veren bas agrısı
11. lodoslarda sokağa çıkıp 2 gün ölümlerden ölüm beğenmeme sebep olan hastalığım var olan lodosta sokağa çıkmasın
12. (bkz: aleve)
13. dunya 'nin en boktan seyi. **
14. avamigran denen hap alınır, 30 dakika boyunca göz kapanır ve sabit bir şekilde yatılır ve sonuç sapasağlam olmuşsunuzdur, kalın sağlıcakla
15. allahin belasi lanet bir hastalik. sebebi * ve tedavisi henüz bulunamamistir. migren krizi tuttugunda yapilmasi gereken tek sey karanlik ve sessiz bir yerde uyumaya çalismaktir. devamli agri kesici içme istegi uyandirdigindan, bir süre sonra vücut bu ilaçlara karsi tolerans gelistirir. ve haplar kesmez olur...

16. sese ve strese tahammülü olmayan, sıkıntıdan nükseden hastalık.
17. insani süründüren hastalik.. sese, ışığa tahammül edilemez ve sonucu genellikle popoya vurulan bir iğneyle son bulur ama bunun devamında halsizlik nedeniyle bir gün boyunca yataktan kalkılamaz duruma gelinir..
(bkz: hastasıyım)
18. kısır döngülerin hastalığı. üzüntü, gerginlik, yorgunluk vb. nedenlerle ortaya çıkar ancak sebep olduğu ağrılar sizi daha da üzer ve yorar. ağrı kesici ve/veya antidepresan almak bir çözümdür fakat gittikçe dozunu arttırmak gerekir bu da uzun vadede gastrite yol açar.
(bkz: laroxyl)
(bkz: ölme eşeğim ölme)
19. her gün içtigim agrı kesiciler sebebiyle 2 yıla kalmadan böbreklerimi iflas ettiricek olan bas belası agrı.. kişi migren nöbetine yakalandığı zamanlarda (ki hersey bu bas agrısına etken oldugundan dolayı hergün diyebiliriz bu aralıga) kafasını duvarlara vurmak, koparmak istiyebiliyor..
ayrıca bu hastalık cocukluktanda kendini belli edebiliyormuş..ilerki yaslarında migren agrilari cekicek olan bir cocukta; araba tutması gözlerde agrı gibi belirtiler göstermekteymiş..
20. immigren * isimli ilacın bıcak türünden etki yaptığı süründürücü illet. yanlız hapın yan etkisi kalp kriziymiş...
21. İnsanı acıdan kıvrandıran , "kafa olmadan yaşanabilirmi ?" şeklinde saçma sapan soruların akla gelmesine neden olan illet.
22. gürültü yapan üst komşuyu "migrene sebebiyetten" öldürdüğünüzde ceza almadan kurtulunması gereken hastalık.
23. (bkz: migrene kafa tutmak)
24. beyin damarlarındaki genişleme nedeniyle ortaya çıktığı düşünülen ağrılardır.

migren atağından önce; parlak, kenarları renkli tellerden oluşan şekiller görülür. bunlar; ışık kaynağına baktıktan sonra gözde kalan ize benzetilebilir. zaten migren atağının başlıca nedenlerinden biri, parlak (özellikle yanıp sönen) ışığa bakmaktır. gözdeki şekilleri takip eden baş ağrısı genellikle çok şiddetli olup, bir gözden tüm kafaya yayılır.
ağrının şiddeti dayanılmaz seviyelere ulaştığında mide bulantısı görülebilir. tedavisi olan ve olmayan iki tür migren vardır.
migren oluşumunu hafifletmede avmigran kullanılır, yanında ağrı kesici de alınır.(örn. cataflam)

açlık, yorgunluk, mutsuzluk, uykusuzluk, parlak ışıklar, migren atağı olasılığını yükselten etmenlerdir. ard arda migren atakları görülebilir ve geçmesi saatler sürebilir. ağrının geçmesinden sonra, vücut genelindeki rahatsızlık hissi ve kafayı ani hareket ettirmedeki güçlük bir süre daha devam eder.
25. 3 çeşittir bu migren.

birinci versiyonda kişi devamlı küçük şiddette ağrı ile kıvranır.

ikinci versiyonda kişi devamlı atak adını verdiğimiz büyük şiddetli ağrılar,çeşitli göz bozuklukları ya da mide bulantısı gibi şikayetler eşliğinde yaşar tüm hayatını.

üçüncü ve diğerlerine göre en şanslı dediğimiz versiyonda ise kişi belirli aralıklarla ataklar tarafından taciz edilir.
»
Alakalı olabilir!
- migros
- migren aurasi
- migros tribun
- migros poseti
- migroskop

nedir.Net