munir ozkul
1. 1925 istanbul doğumlu tiyatro ve sinema oyuncusu. kendisine İsmail dümbüllü tarafından verilen ve ünlü ortaoyuncu kel hasan'dan gelen geleneksel kavuğu 1989 yılına kadar taşımış emektar oyuncu.
2. adile naşit ile her daim birlikte görmeye alıştığımız şimdilerde unutulan en son kötü bir dizide karşımıza çıkan başarılı ve çok iyi aile dizilerinin unutulmaz karakteri..
3. kızı için (bkz: guner ozkul)
4. (bkz: kel mahmut)
5. ben kendimi bildim bileli bütün filmlerinde hep aynı yaşlı yüzle karşımıza çıkar.
6. 1925 yılında paşa torunu olarak dünyaya gelen münir Özkul, oyunculuğa bakırköy halkevi'nde başladı. tiyatro ses'de birkaç küçük rolden sonra küçük sahne'ye geçen Özkul, burada ilk kez sadri alışık, cahit irgat, nevin akkaya ve Şükran güngör ile birlikte steinbeck'in "fareler ve İnsanlar" ını sahneledi. bu oyunu sahneleyen muhsin ertuğrul ile de ilk kez küçük sahne'de tanıştı.

türk sinemasına ve tiyatrosuna hayatını adamış, son zamanlarda gözlerden ırak bir hayat yaşayan mümtaz ve çok mükemmel bir sanatçı.
7. türk sinemasının en büyük erkek oyuncularından biri, öyle ki başrol oynadığı filmleri çok az olmasına, hep yan rollerin adamı olmasına rağmen bir çok filmde jönün önüne geçmiştir *. her rolün altından kalkabilen, komedi ise komedi, dram ise en hüzünlüsünü canlandıran büyük adam.
8. sefalet içinde yitip giden sinema/tiyatro emekçilerini düşününce, bari munir özkul insanca bir şekilde yaşıyordur diye ümit ediyorum. ağır hastaymış, yaşı epeyce oldu. bir gün o da göçüp gidecek mutlaka. ama hep bileceğiz onu yaşar usta diyeceğiz, kel mahmut diyeceğiz, iyi adamdı diyeceğiz.
9. beyaz perdenin ve tiyatronun imparatoru.
10. imdb'ye göre rol aldığı son film 1988 tarihli a ay imiş. ilginç, baba ne zamandır o meşhur " be adam" ından mahrum bırakmakta bizi.
11. google'da munir ozkul ya da minur ozkul diye aratınca neredeyse aynı sayıda sonuca ulaşılan karakter oyuncusu. bir aralar ayşecik serisinde * yapmadığı soytarılık kalmamış ama esas yeteneğini 70' lerde aynı kadro ile oynadığı hakkı yenen aile konulu filmlerde sergilemiştir.
12. muhteşem bir oyuncu , döneminin filmlerinde eksik gediği dolduran bir yetenek , alkolle bayağı sıkıntı yaşamış, şu anda alzeihmer hastası, hababam sınıfının en son serilerinden birinde konuşamaz halde olmasına rağmen küçük bir rol teklif edilmiş, fakat bunu reddetmiştir....
13. hakkında bu kadar entry girilince öldü sandım. hatta ben zaten onu kaybettik biliyor olduğumdan ötürü dirildi sandımdı da korktumdu ya neyse... şimdi de utandım bak!(...)
14. türk sinemasının en önemli isimlerinden biridir sinemaya çok emeği geçmiştir kimi zaman yaşar usta kimi zaman mahmut hoca diye karşımıza çıkmış sürekli güzel mesajlar vermiştir (bkz: eli öpülesi insan)
15. 2003'ten beri demans a yakalanmıştır.
16. bugün kaybettiğimiz usta oyuncu.. kendisine rahmet, tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz..

edit: yalan haber olduğunu sevinerek bildirir, bu haberi yayan twitter'cıları esefle kınarım..
Alakalı olabilir!
- munir
- munir akca
- munire
- muni
- munition

nedir.Net