murat belge
1. bir aydınımız. hale soygazi* ile yaşıyor.*
2. ben çocukken istanbul gezilerine katılırdık. hala yapıyor mu bilmiyorum.
3. 1943 yılında ankara’da doğdu.İstanbul Üniversitesi edebiyat fakültesi İngiliz dili ve edebiyatı bölümü’nü bitirdi (1966), aynı bölümde asistanlık ve doktora yaptı, doçent oldu. 1981 yılında üniversiteden ayrıldı. İletişim yayınları’nı kurdu. Şimdi bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi.yeni dergi, papirüs, halkın dostları dergilerinde çıkan eleştirileri, yorum yazıları yanı sıra faulkner, james joyce, patrick white, dickens gibi yazarlardan yaptığı çevirilerle tanındı. aylık sosyalist kültür dergisi birikim’i (ilk sayı: mart 1975-1980) ve yeni gündem dergisini (16.3.1986-9.1.1988, 96 sayı) yönetti. halen radikalde yazıyor.

biyografi.net
4. akp ye köylü demiş bugünkü radikalde.
5. hakkındaki en iyi değerlendirmeyi yalçın küçük'ün yaptığı bünye.
6. burhan belge'nin oğlu. yakup kadri karaosmanoğlu'nun yeğeni. hale soygazi'nin sevgilisi.
7. eserleri

(bkz: 12 yıl Önce 12 eylül), (bkz: edebiyat Üstüne yazılar), (bkz: marksist estetik), (bkz: sosyalizm, türkiye ve gelecek) (bkz: tarih boyunca yemek kültürü), (bkz: tarihten güncelliğe).
8. son gunlerde ulusal bir gazetede yazdigi kose yazilariyla ona buna laf atan, cevap veren aydin* .
ulusal bir gazetede kose yazari olmak zor istir. cunku tum ulusa seslenme hakki ve sorumlulugu verilmistir size. kose yazilarinizda oyle her seyi yazmaya kalkismak abestir, utanc vericidir. bir aydin olarak tum ulusu ilgilendirebilecek konular uzerinde durmalisiniz. gecen gun bilmem hangi yazarin size ne ve neden laf attigini aciklayan, bir dizi siz ve sizin yakin ahbabinizdan baska kimseyi ilgilendirmeyen cumlelerle harcarsaniz size verilen koseyi, bu milletin hem zamanini hem de kagidini bosa harcamis olursunuz. yapmayin allah askina entel kavgalarini okumaktan cok daha onemli isleri var insanlarin.

pek tabi sorulabilir; neden okuyorsun diye. kardesim eger bir kitap cikarsa entel kavgalariyla dolu, gidip almam ve de okumam. ancak kisisel basilmis bir kitaptan bahsetmiyoruz, eregi insanlara yurttan ve dunyadan haber iletmek olan ulusal bir gazeteden bahsediyoruz. televizyondaki gelin kaynana kavgalarina hayir diyorsak, gazetelerdeki entel kavgalara da hayir demeliyiz.*

not: bu kavgalar akademik gibi gorunseler de sidik yarastirmaktan oteye gidemiyor maalesef.
9. karşılaştırmalı edebiyat profesörü olmasına rağmen kendini tarih profesörü zannedip her ermeni tehciri kongresinde zırt pırt ortaya çıkan adam.. sahte aydın... vatanına vuran aydın olur teamülünün son örneği. halil berktay'ın yoldaşı. sosyalist müsveddesi (bkz: herkes kendi işini yapsın) (bkz: kendini kurt sanan fino köpekleri)
10. en son kendisini bir konferansta izleme fırsatı bulduk. ab ve yükselen milliyetçi akımları anlatıyordu. her zamanki gibi faşist kelimesini karşıt görüşteki herkese yaftalamaktan kaçınmadı. cumhuriyet projesinin ortaya koyduğu ulus yaratma fikrinin nasıl milliyetçi bir çizgiye kaydığını bizim de büyük ölçüde katıldığımız yönlerini anlattı. ömer seyfettinin primo türk çocuğu adlı hikayesini örnek gösterdi. fakat birkaç tane itiraz noktamız var kendisine. birincisi murat belge ve türevleri (bkz: halil berktay) milliyetçiliği incelerken her zaman sığ sularda gezme konformizmine uymaktan geri kalmıyorlar. milliyetçiliğin edebiyat ve sosyolojik bağlamda etkilerini incelerken her zaman ekstrem örneklere kaymaktalar. onlardan daha sofistike ve derin araştırmalar beklemekteyiz. sadece güneş dil teorisi gibi saçmalıkları değil de nurettin topçuyu da incelesinler. onların milliyetçilik anlayışını tahlil etsinler. milliyetçiliğin sadece hamasetten ibaret olmadığını özellikle türkiye özelinde çok etkin bir ideoloji olduğunu söylemek yetmiyor bazen.
11. louis althusser'i türkiyeye ilk tanıtanlardan, ilk althusser çevirileri bu kişiden gelmiştir.. birikim yayınları'ndan yayınlanan karl marx`'ın 1844 elyazmaları metni de murat belge çevirisidir.. murat belge ve birikim-iletişim tayfası, açıkça, marx'ın gençlik dönemi üzerinde dururlar.. marx'ın gençlik dönemi daha fazla felsefe, daha fazla edebiyat ve kültür demektir.. marx'ın sonraki eserleri genellikle marksist-leninist hareketler tarafından sıklıkla kullanıldığından ve belge'nin bu hareketlere ayar olmasından dolayı, marx'ın daha az sistematik, insani yönü daha ağır, hümanist dönemini benimsemiştir.. sosyalizm, türkiye ve gelecek isimli kitabı önemli bir kitaptır, bu kitapta belge, ortodoks marksizme çok sağlam ayar verir.. bu kitabın bendeki karşılığı, marksizmden uzaklaşmam olmuştur.. sağolsun.
12. radikal , iletişim yayınları ve birikim dergisiyle içli dışlı yazar.
13. devletin oyunlarını önceden çok iyi okuyabilen bir köşe yazarı.
14. "benim ayrılma nedenim, bu güçlere karşı verdiğim ve vereceğim demokrasi mücadelesini bir başka gazetede daha iyi ve daha rahat verebileceğime inanmam.
uzunca bir süreden beri türkiye basınının bellibaşlı gazeteleri, sütunlarında çok farklı görüşler savunan yazarlara yer vermeyi bir kural haline getirdiler. bense, bir yayın organının, bir görüşü tutarlı bir biçimde savunması ve temsil etmesinin daha doğru bir ilke olduğuna inanan bir kuşaktan geliyorum."

radikal, 24.05.2008

istikamet taraf gazetesi anlicaniz üzre...
Alakalı olabilir!
- murat birsel
- muratli
- murat zelan
- murat yucel
- murat seker

nedir.Net