mustafa yucel ozbilgin
1. 17 mayıs 2006 danıstay a yapılan saldırı da hayataını kaybeden danıştay 2. daire üyesi, tüm sevenlerinin ve ailesinin başı sağolsun.
2. ciğeri beş para etmez bir hain tarafından uğradığı saldırıda hayatını kaybetmiş olan yargı mensubu, biliyoruz ki ilk değil umuyoruz ki son olsun. zira ne kınayacak sabrımız ne de dayanacak yüreğimiz kalmadı. başımız sağolsun.
3. gerçekleştiği gün itibariyle, ülkenin gündeminden ziyade ülkenin siyasi/sosyal hayatı üzerinde etklieri olabileceği tahmin edilen bir saldırıda hayatını kaybeden yüksek yargı mensubu.
4. dün kendisi için alsancak gündoğdu meydanında yapılan anma töreninde sönmüş mumların çoğunu; laik türkiye cumhuriyeti, şehit kubilay ve kendisi için tekrar yaktığımız kişi.ruhu şad olsun.
5. bir kurşun sıkıldı karanlık zihinlerin ellerinden, bir beden düştü yere, bir göz yaşı damladı memleket aglıyor, kızılırmak'tan fırat'a, meriç'ten gediz'e ırmaklar, memleketin damarları kabardıkça kabarıyor, deniz hırçın hırçın dalgalarını yollarken karalara, rüzgar küfrediyor ve bulutlar aglamaklı, ilkbahar hüzünle kışa dönmek istiyor. iki şarjör silah boşalıyor üzerine demokrasinin, kurşun sesleri feryat figan aglatıyor, bir beden düşüyor yere, omzunda memleketi taşıyan bir yüce insanın bedeni ve bir ülke yere düşüyor birilerinin karanlık fikirleri yüzünden, birilerinin silahlı eylemleri ve cehaleti yüzünden.
mustafa yücel özbilgin, işte memleketi omzunda taşıyan yargıcımız, demokrasi ve laiklik ugruna şehit olmuş yigidimiz.
bir türkü degiyor kulaklarıma, zülfü livaneli söylüyor sisli sesiyle, yigidim aslanım, şiirinde bedri rahmi eyuboglu'nun ithaf ettigi nazim hikmet geliyor aklıma,ugur mumcu geliyor aklıma, abdi ipekçi geliyor aklıma, mehmetçiklerimiz, kubilaylarımız geliyor ve ulu önderimiz mustafa kemal atatürk geliyor aklıma, çabaları emekleri devrimleri geliyor ve bu halk için nasıl çabaladıgı geliyor.
cepheden cepheye yalınayak giden türk askerleri, top tüfek aş taşıyan çocuk ve kadınlar, memleketim geliyor aklıma gözyaşları içinde titremeler sarıyor bedenimi.
ugur mumcu'nun gülüşü geliyor, nazım hikmet'in şiirleri, abdi ipekçi'nin kalemi ve mustafa kemal atatürk'ün bizlere emanet ettigi tam bagimsiz türkiye cumhuriyeti, emaneti, vasiyeti ve gösterdigi hedefler, sayesinde bu toprakların üzerine dogan güneş geliyor aklıma bir ilkbahar akşamı, derdinden sıyrılıp memleketi bir sigara yakıp kedersiz nefes üflemek ne mümkün, aklım yerinde durmak istemiyor adeta.
bir kurşunun ardına gizlenmiş gizli hedefleri geliyor aklıma birilerinin, saygısızlıkları, hayvanlıkları, kadir kıymet bilmezlikleri geliyor da geliyor, hükümeti düşürmek, karanlık fikirli insanları temizlemek geçiyor içimden... kendime ters düşüyorum, herkes düşünmeli, herkes yaşamalı, herkes yaşadıgı dünyayı paylaşmalı ama haince sıktıkları kurşunlar geliyor aklıma...
ve daha 10 gün önce şehit verdigimiz yargıcımız, adaletimiz, demokrasimiz, memleketimiz ve bu ugurda can vermiş nice mustafalarımız, mustafa yücel özbilginlerimiz..

gözün arkada kalmasın mustafa yücel özbilgin, yoldaşların ne bayragi, ne özgürlüğü, ne devrimleri ne de ülkeyi yere degdirmeyecekler, senin boynunu bükmeyecekler..

mekanın cennet olsun!

yarın güneş bu toprakların üzerine bir kez daha dogacak, toprak silkelenecek ve tekrar papatyalar açacak ve biz önderimiz atatürk'ün emanetini gerekirse canımızı topraga sere sere koruyacagiz.

şu sılanın ufak tefek yolları
ağrıdan sızıdan tutmaz elleri
tepeden tırnağa şiir gülleri
yiğidim aslanım burda yatıyor.

bugün efkarlıyım açmasın güller
yiğidimden kara haber verirler
demirden döşeği taştan sedirler
yiğidim aslanım burda yatıyor.

ne bir haram yedin ne cana kıydın
ekmek kadar temiz su gibi aydın
hiç kimse duymadan hükümler giydin...
yiğidim aslanım burda yatıyor...

(bkz: ugurlar olsun)
Alakalı olabilir!
- mustafa celebi
- mustafa yucedag
- mustafa keceli
- mustafa ceceli
- mustafa kemal bitim

nedir.Net