mutasyon
1. biokimyasal ve fiziksel degisim gecirmek,degisim evresinde bulunmak...
2. bir canlinin kalitim ozelliklerinde meydana gelen ani ve kendiliginden olan degismeler
3. canlılarda çevre şartlarıyla meydana gelen ve kalıtsal olan dna dizisinde ortaya çıkan ve kalıtımla aktarılabilen değişiklik...
4. (bkz: olur mu hiç üç kulak dön de aynaya bak)
5. dna eşlenmesi sırasında nükleotit sırasında ve yapısında görülen değişmelerdir.. üreme hücrelerinin oluşumu sırasında gerçekleşirse kalıcıdır..
6. devrim, bir de modifikasyon vardır, bu da evrimdir.
7. ufacık şirin bir domuzun ve aynı şirinlikte bir gergedanın rocksteady&bebop 'a dönüşmesi,
küçük sevimli dört adet su kaplumbağasının leonardo,donatello,raphael ve michalengelo adlarında süper ultra bruce lee özentisi iki ayak üstünde yürüyebilen törtıllara dönüşmesi,
ve bi lağım faresinin splinter usta'ya dönüşmesi,
evet mutasyondur..
8. dna nın yeniden kodlanması sırasında oluşan hatalardan kaynaklanan değişikilikler.nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte,radyasyon,olumsuz çevre koşulları (antibiyotik maddeler ve ısı muhalefeti) gibi etkenlere bağlanmaktadırlar.doğal olarak gerçekleşen,crossing over olayı,büyük ölçekli bir mutasyon gibi düşünülebilir.bu olay,kardeşler arası genetik çeşitliliği sağlayan önemli bir etkendir ancak sağlıklı sonuçlar yarattıklarından,mutasyon olarak tanımlanmaları tam anlamıyla doğru olmaz.
mutasyonlar,bazı adaptasyonların nedeni olarak düşünülse de,rasgele olduklarından,anlamlı farklılıklar yaratamazlar.mutasyon geçirmiş canlı,mutant olarak tanımlanır.
9. #573670 deki gibi, büyük ihtimalle yaşıtım bir çok kişinin hayatına ilk defa ninja kaplumbağalar'la girmiştir bu "mutasyon".
10. dna'da meydana gelen ani ve kalıcı değişiklere verilen adddır.(u.böyle buyurdu biyoloji hocam)
11. x men çizgiromanın ana öğesidir.
12. evrim teorisinin doğal seleksiyonun yanında savunduğu ikinci sözde mekanizma mutasyonlardır. mutasyonlar, canlı hücresinin çekirdeğinde bulunan ve genetik bilgiyi taşıyan dna molekülünde, radyasyon veya kimyasal etkiler sonucunda meydana gelen kopmalar ve yer değiştirmelerdir. mutasyonlar birer kazadırlar ve dna'yı oluşturan nükleotidleri tahrip eder ya da yerlerini değiştirirler. Çoğu zaman da hücrenin tamir edemeyeceği boyutlarda birtakım hasar ve değişikliklere sebep olurlar. dolayısıyla evrimcilerin arkasına sığındıkları mutasyon hiç de sanıldığı gibi canlıları daha gelişmişe ve mükemmele götüren tılsımlı bir değnek değildir. mutasyonların net etkisi zararlıdır. mutasyonların sebep olacağı değişiklikler ancak hiroşima, nagazaki veya Çernobil'deki insanların uğradığı türden değişiklikler olabilir: yani ölüler, sakatlar ve hilkat garibeleri olabilir.

nitekim evrimi kanıtlamak uğruna laboratuvarlarda radyasyona maruz bırakılan deneklerde ulaşılan sonuç, bacakları kafalarından çıkan meyve sineklerinden öteye gidememiştir. bugüne kadar gözlemlenmiş hiçbir yararlı mutasyon örneği yoktur. gözlemlenmiş tüm mutasyonlar zararlıdır.

kaynak:dh
13. değişinim diyor tdk bu konu ile ilgili
14. (bkz: bilinçli tasarım teorisi)
15. ninja kaplumbagalar cizgi filmini izleyen her genç kaplumbağanın hayallerini süsleyen köklü değişim.aynen polat alemdar olayı gibidir, kendi halinde takılan körpe kaplumbağalar vatan sağolsun felsefesiyle seçilir, değiştirilir, tanınmaz hale getirilir ve yer altına bırakılır.

(bkz: teenage mutant ninja turtles)
16. tıp fakültesinde 3.sınıftan 4.sınıfa geçen kızlara olan şey
17. (bkz: x men)
(bkz: hulk)
18. (bkz: michael jackson)
19. estetik operasyonlarla gayet kolay olabilecek bir durum. (bkz: deniz akkaya)
20. (bkz: mutant)
Alakalı olabilir!
- mutation
- mutant
- mutations
- mutasyona ugramak
- mutajen

nedir.Net