muzik »
1. müzik aşkık olmak gibidir
seni nerde neyin etkilediğini anlayamzsın
sevdiğin müziği dinlerken kendinden geçersin
ve de en zevklisi kendi müziğini yapmaktır inanın o zevk orgazmdan bile daha iyidir
2. kulaga hos gelen herseydir.duygulari duygu yapar.insani rezilde eder vezirde.
3. hobi değildir..yaşam tarzıdır...
4. duyguları yada imgeleri anlatmak için sesleri melodi, harmoni, polifoni gibi biçimlerde düzenleme sanatı..musiki de diyebilirsiniz..bu sanatın belli başlı dillerdeki adı hemen hemen aynıdır ve eski yunanca daki musalar ın sanatı anlamına gelen mousike sözcüğünden gelir..müziğin kökeniyle ilgili hep atıp tutulmuştur ama müziğin kökeni bedensel çalışmay kolaylaştıran ritmik seslerdir..bu yüzden müziğin iki temelinden biri olan ritm, melodiden daha önce keşfedildi..darwin * ise, hayvan çığlıklarının taklit edilmesinden şarkının doğduğunu ileri sürdü..bir diğer akıllıca fikir ise müzik ve konuşmanın birlikte doğduğu, ikisinin de sesli anlaşmanın iki ayrı olanağı olduğunu yolundadır..*

dünyada farklı müzik sistemleri vardır:
çinliler, japonlar pentatonik sistemi,
hintliler rağa sistemi,
türkler, araplar ve irlandalılar ın makam sistemi,

son bin yıllın, müzik etkinlikleriyse, eski dizi raga ya yada makamlardan yararlanarak yenilerin yapılması, komşu toplumlardan yeni ritm ve çalgıların alınması, klasik repertuvarın oluşturulması biçiminde özetlenebilir..batı muziğinde ise, ix. yy dan başlayarak, gerek müziğin yazıya geçirilişinde , gerek çalgılarda, gerek formlarda, gerekse besteleme tekniklerinde peş peşe köklü değişiklikler olud xvi. yy dan sonraki akımlar, adeta değişik müzik türleri yarattı.batı müziği tarihinde birer dönüm noktası olan gelişmeler ve bunlara bağlı özel adlar sıralanabilir..unutulmlarını önlemek amacıyla melodileri yazıya geçirmeyi ilk düşünenlerden olan romalı anicius manilus boethius .. latin alfabesinin ilk yedi harfini, yedi sesin simgesi olarak kullanmayı önerdi:
a = la , b = si , c : do , d = re , e = mi , f = fa , g = sol .
bir bölümü unutulmuş eserleri anımsatmaya yaramakla birlikte, hiç bilmeyenlere bir eser seslendirme olanağı vermeyen bu sistem kısa sürede bırakıldı ama yinede günümüzde kullanılır * *
bundan sonra, bir müzik parçasındaki seslerin iniş çıkışlarını ve sürelerini, çizgisel iniş çıkışlar ve uzunluklarla anlatma temeline dayalı neuma denilen yeni bir müzik yazısı bulundu..Çok geçmeden neuma nında, bir müzik parçasını tümüyle unutulmaktan kurtaramıycağı görülünce, * sesleri prte üzerinde gösterme yöntemi bulundu.bu, melodiyi oluşturan seslerin incelik-kalınlık olduğu kadar, uzunluk-kısalığıda dile getirmeyi sağlayan yetkin bir yöntemdi.yalnız sesleri simgeleyen işaretlere birer ad bulmak gerekiyordu.bunuda azrezzolu guido adlı bir italyan benediktin rahibi yaptı..her ses için bir hecelik bir ad düşünen bu herif, ünlü sancte loannes kasidesi nin ilk yedi dizisinin ilk hecelerini seçti:
ut - queantlaxis
re - sonaie fibris
mi - ra gestorum
fa - muli tuorun
sol - ve polluti
la - bil reatum
sancte loannes
guido nun buradan elde ettiği ut-re-mi-fa-sol-la-si dizisi, yaklaşık altı yüzyıl kullanıldı..giovanni maria bononcini "ut" hecesinin söylenişindeki sertliği kaldırmak için yerine dominus (üstat efendi, egemen) sözcüğünün ilk hecesini koydu.kimi müzik tarihçileri ise, sesleri birer hece ile adlandırma batılılardan önce hintliler in bulduğunu; hintililer in yedi ses için sa, re, ga, na pa, dha, ni hecelerini kullandığını öne sürerler..
*
(bkz: rock)
(bkz: jazz)
(bkz: pop)
(bkz: senfoni)
(bkz: klasik)
5. efenim nasıl dinlenir sorusuna gelince, istediğiniz gibi dinlenir. canınız nasıl çekerse. klasik müzik kısık sesle dinlenir, rock müzik yüksek sesle dinlenir gibi kısıtlamalar mümkün değildir.

ancak genel olarak müziği iki şekilde algılayıp, o şekilde davranabilirsiniz. bir tanesi araç olarak algılamak. burada müzik fon müziği olarak kullanılır. ders çalışma araba kullanma vb. anlarda hafif sesle müziğin duyulması bile yeterlidir.

İkincisi ise amaç olarak müziği benimsemek. bu durumda, o anda yaptığınız tek iş müzik dinlemektir. böyle bir durumda dikkatin dağılmasını arttırmak, ve müziğin sizi biryerlerden biryerlere götürmesini sağlayabilmek adına, müziğin şiddetinin en az kulak dolduracak kadar, sesli düşüncelerinizi duymanızı engelleyecek, sadece görüntüler kurmanıza ve geri kalan hissiyatı geliştirmenize izin verecek şiddette olmalıdır. özellikle klasik müzik -mümkünse kulaklıkla- yüksek sesle ve en az stereo dinleyerek algının kapılarını kırmanızı sağlayabilir.
6. olası mesleğim
7. dünya üzerindeki en harika üçüncü şey. hedef, istek, tutku, her şey...
birincisi için (bkz: doga), ikincisi için (bkz: aşk)
8. ruhun gidasi
9. ülkemizde pek önem verilmeyip hep ikinci plana atılan hede. yaşam tarzı olduğu sölenir.. bu yüzden pek sevilmez.*
10. beni her türlü moda rahatlıkla sokabilen, büyülü bir şey.
11. (bkz: bilgide müzik)
12. olmadan yaşayamam dediğim sayılı ayrıcalıklardan biridir .. herkes müzikten anlamaz .. **
13. muzik ruhun gidasidir derler. hakikaten oyledir ve insanin kisiligini ve gecmisini dinledigi muzikten rahatca anlayabilirsin. muzik kendini ifade etme yollarindan biridir ve benim en sik kullandigim yoldur
14. doğanın tek kusuru olan insanın ürettiği kusursuz sesler bütünü. hayatımın olmzsa olmazı manyakça, coşturan, rahatlatan, zevk veren üçü bir arada hede. mutluluğun formülü bir sen bir ben bir de bebek değil, bir müzik, bir doğa, bir aşk.**
15. "müziksiz bir hayat hatadır." - nietzsche
16. pink floyd'la eş anlamlı olduğuna inandığım sözcük
17. çoğu zaman herşeyim * *
18. herkesin müzik zevki farklıdır; ama müzik bir noktada aynıdır...
müzik hissetmektir.
19. hayatımın bağımlılığı,ilk aşkım,
vazgeçilmezim,
huzur kaynağım,
korkularımdan, hüzünlerimden, güvensizliklerimden kaçtığım sığınağım.

bu ne cürret, bu ne çaba,
kelimeler yetmez ki onu açıklamaya...
20. "music is religion for me. there'll be music in the hereafter, too."**
jimi hendrix
21. yaşam..
22. (bkz: music is my sanctuary music is my blanket)
(bkz: all seeing eye)
(bkz: kiss me)
(bkz: erase and rewind)
23. hayatın ta kendisi.
24. müzik, besteci ya da dinleyici olarak tek insan sanatı değil, insan soyunun tarihsel toplumsal bir tür yansımasıdır. doğada biraraya gelmiş tüm sesler bir tür müziktir.. duygular içten geldiği zaman ses halinde kendilerini gösterirler. bu seslerin bir sıra halinde konulmasına ton denir. işte müzikte bu tonların bir verimidir kendimce..
25. mitolojiden gunumuze tasinan kavramlardan biri... muse denizcileri guzel sesleriyle buyuleyen ve onlari kayaliklara cekerek gemilerini batiran, zeus un 9 kizina verilen isimdir... music kelimesi de onlardan geliyor.
»
Alakalı olabilir!
- muzikus
- muzikal
- muzir
- muzip
- muzio

nedir.Net