new york »
1. amerika birlesik devletleri`nin en buyuk sehirlerinden biri ve amerikan ruyası`nin da bas sehridir. dunyanin en kozmo sehridir de.
2. ilginç kanunları vardır:
kadınların sokakta çok dar kıyafetlerle dolaşması yasaktır.
yabancı biriyle asansörde konuşmak yasaktır.
erkeğin kadına arkasından durup bakması yasaktır.
babanın çocuğu salak,aptal gibi kelimelerle çağırması yasaktır.
3. (bkz: hometown)
4. frank sinatranın bir şarkısı (bkz: new york new york)
5. çok bir sevilesi, istanbul dışında oturulabilecek yer olması ve o kozmopolit kargaşasıyla yaşanılası yer...
6. bu şehir günümüzün kültür başkentidir. bir zamanlar paris dünya için ne idiyse, şimdi new york odur. istanbul'un amerikan versiyonu gibidir biraz. sanatçı müzikçi hep oraya akmaktadır.
7. (bkz: statue of liberty)
8. son günlerde sürekli rüyamda gördüğüm yer hatta dün times square de bi restaurantta 50 fişi masaların üstünde dansettik sonrada movie max die bi sinemaya gittik(fazla tv serettim galiba)neyse geçen sene gittiğim we felaket kötü bi hawa olmasına rağmen hasta olduğum özgürlükler şehri kaybolmalık macy's i -tapmalık central parkı ya herşeyiyle tekrar gitmek istioruuuuuuuuum!!!!!
9. bir zamanlar world trade centre ile ün yapmış ancak bu kuleler yıkıldıktan sonra havası sönen şehir...
10. (bkz: red apple)
11. amsterdam'dan beş yüz bin kat daha güzel olduğuna inandığım şehir*.
12. (bkz: nyhc)
13. (bkz: big apple)
14. evsizleri ve dilencileri istanbul'dan fazla olan yer
15. 9/11 den sonra terörizm korkusuyla gelişen faşistlik dolayısıyla müslüman olsun olmasın herhangi sarık türevi birşey takan ortadoğulu , hintli , pakistanlı insanlara towel head diye seslenenlerin olduğu , açıkhava cafelerde bile sigara içene yan gözle bakılan, buna rağmen herşeyiyle pek güzel , kesinlikle dünyanın heryerinden insan barındıran , ingilizce konuşma oranının düşük olduğu bir dünya başkenti.
16. gurultu kalabalik isiklar renkler karmasa = new york.
17. insana ilk birkac gun ben herseyi yaparim kralim ben hissiyati veren sonraki gunlerde ise allahim parasiz bir hicim daha cok calismaliyim dedirten nefretle asik olunan sehir
18. surekli siren sesi, insaat gurultusu duyulan, her zaman tamirde, her zaman kalabalik, sizden baska herkesin cok onemli yerlere yetisircesine hizli adimlarla yurudugu, heyecan verici, urkutucu, guzel, cirkin, cok zengin, cok fakir, en kalabalik, en yanliz sehir, sehir degil aslinda canli
19. istanbul'la aynı telefon koduna (bkz: 212) sahip olan şehir.
20. i wanna wake up in a city never sleeps..new york new york..harika bir şehir.. tam bir karmaşadır. gökdelenler arasında koşuştururken sürekli tıkanık trafikten gene de taksi çevirirsiniz..ama bir süre sonra sıkabilir.. stresi bol bir şehir.
21. ilk adı kurucuları olan hollandalılardan dolayı new holland olan, dolaylı yollardan osmanlı sayesinde dünyanın ilk lale borsasının bir zamanlar bulunduğu şehir. ama osmanlının olayı gerçekten çok dolaylı; lale osmanlıdan hollandaya gidiyor, agalar ekiyor suluyor, sonra amerika bulunuyor, bunlar gidip orada bir şehir kurup* bu çiçeğin borsasını açıyor.*
tabi bu şehri sonra ingilizler alınca çoğunluğu york şehrinden olan canlılar buraya yerleşiyor ve adı da böyle oluyor.
kendimi düzeltiyorum. eski adı new holland değil new amsterdammış.*
22. greenwich village ve chelsea gibi hip mahallelerinde dolasirken icinizi tuhaf bir mutluluk kaplayan sehir. attiginiz her adimdan, gordugunuz herseyden zevk alabileceginiz ve bir kez geldikten sonra asik olmuyorsaniz kendinizi gercekten iyi hisetmiyor olmaniz gerekir. ama normal bir insansaniz birinciden sonra hep bir daha gormek, icinize cekmek, bi kosede birazini saklamak istersiniz.
23. peter stuyvesant'ın amerikalılara sattığı şehir..
24. vaktiyle hollanda hukumetinin surinam ile takas ettigi sehir.
25. ilk gördüğümde yeşilliğine hayran kaldığım , insanlarının yardımsever olduğu bir eyalet. bronx, brooklyn, manhattan,queens, staten island olmak üzere 5 bölgeden oluşur. sokakları temiz, ve ızgara gibidir. caddeler ve onları kesen sokaklar vardır. yani kaybolmak zordur. manhattan ın neredeyse her sokağında starbucks bulmak mümkündür. hatta şahsen birbirine bakan iki köşeye açılmış ikii starbucks görmüş ve "yuh artık" demiştim. sadece manhattan' daki taksiler sarıdır ve sadece o taksilerde taksimetre bulunmaktadır. new york'ta birçok farklı mutfakları tadabilirsiniz: hint, Çin, japon, tayland, karayip, jamaika, yunan ...vb. new york'ta neredeyse her kapalı alan klimalıdır ki buna trenler ve otobüsler de dahildir ve klimalar neredeyse hiç kapanmadığı için mekanların içi oldukça serin olur. halkının büyük bir çoğunluğu şişmandır. ama bunlardan hiçbiri kompleksi değildirler. minicik etekler, daracık pantalon ve t-shirtler giyebilimektedirler.new york'a gidilip de yapılması gereken şeyler:
-times meydanını akşam görmek
- central park'ta gezinmek imkan varsa at arabalarıyla. haftasonu giderseniz ve varsa patenlerinizi de götürün çünkü gündüzleri paten pistinde müzik eşliğinde dans ediliyor.
-times meydanı civarında bulunan "cold stone" adındaki meşhur dondurmacıdan dondurma yemek
-alışveriş yapmak ki özellikle soho'da. burası ünlülerin tercih ettikleri alışveriş bölgesidir.
-broadway müzikaline gitmek.
-broadway civarında "stardust" adındaki yerde yemek yemek. buradaki garsonlar aslında broadway müzikallerinde şarkı söyleyen ve dans eden insanlar. ama ek gelir olsun diye burada çalışıyorlar ve yemek sevis ederken müzikallerden şarkı söyleyip dans ederek şov yapıyorlar.

bu şehri görüp de aşık olmamak imkansız gibi birşeydir.
»
Alakalı olabilir!
- new yorker
- new new york
- new york mets
- new york city
- new york dolls

nedir.Net