nikahda velinin izni meselesi
5. resmi nikahta da 17 yaşında olanların evlenmesi için veli izni gerekir. 16 yaşındakilerin evlenilmesi için ise hakim izni gerekir.
4. el ezher ekolunden gelen zevatin veli iznini reddetmesi nedeniyle bugun misir da universite ogrencileri gecici nikahlarla alemden aleme kosmaktadirlar...
3. reşit olmayan kişilerin evlenmesi durumunda ortaya çıkacak durum...
2. nikahin sahih olmasi icin velinin izninin alinmasi butun mezhepler için geçer degildir. safi ve hanbeli mezheplerine mensup olan insanlarin cogunlugunun köy vb. yerlerde yasiyor olmasindan dolayi fitne ye mahal vermemesi acisindan ana baba izni sarti konulmustur. ikisi disindaki mezheplerde böyle bir sart olmamakla birlikte ana baba rizasi alinarak boyle bir ise girilmesi tavsiye olunmustur.
1. #8050 numaralı entrye bakıp, sesli düşünmem gerektiğini hissettiğim durumdur.
ilk olarak dini nikah ya da halk arasındaki deyimle imam nikahının, resmi nikahtan önce yapılmasının kanunen yasak olduğunu bildirmek isterim. kanunen hiç bir yaptırım gücü bulunmayan imam nikahını resmi nikahtan önce yapıp, yiyişme fiilini meşru hale getirmeye çalışan kızlarımızın akli dengesi ne derece yerindedir, ona ayrı bir anket başlığı açmak lazım. madem işi dini yönden meşrulaştırmak istiyorlar bakalım islâm dini ne diyor bu husuta:

imam-ı şafii, ahmed bin hanbel, ibn-i abidin gibi büyük islam alimleri dini nikahın şartlarında üç şey belirtirler:
1) mehir 2) aleniyet 3) velinin izni
velinin izni şartını hz. muhammed'in "velisiz nikah olmaz" hadisine bağlamışlardır. ebu hanife ise, bu hadisi "kişi kendinin velisi sayılır" şeklinde yorumlayarak cevaz vermiştir. fakat yine de üç büyük mezhebin müşterek kararının uygulanmasının en güzeli olduğunu söylerler. ayrıca bu şartı, kötü biriyle zorla evlendirilmek istenen kızlarımızın niyetlerini ve amellerini bozmamak ve huyu güzel biriyle kendi rızasıyla evlenmesi için verdiği de ayrı bir konudur. günümüzde kılıfına uydurmak, dini istismar için kullanılacağını bilseydi "caizdir" der miydi, bilmiyorum...

din böyle demiş. şimdi! üç büyük mezhebin men ettiği, bir mezhebin %50 onay verdiği bir hususta kötü emellerine dini alet etmek ne derece dine sığar ayrı bir mevzuu.

gelelim meselenin vicdanî boyutuna. kendisine 20-25 yıl emek veren anne babasının hakkını hiçe sayıp, b,r kaç yıl önce tanıştığı biriyle gizli bir şekilde dini nikah kıymak aklı başında, hanımefendi bir kızın yapabileceği iş değil. ulan nikahlandığın lavuk ha seni ortada bıraktı. ha karşıdan karşıya geçerken arabanın altında kaldı, gerdi gitti. ne pok yiyeceksin lan? adam ol, önce okulunu bitir. ha illa evlenmek istiyorsan ne diye gizlice yapıyorsun? evlenmek ayıp mı ki a dengesiz! gidersin ailenle konuşursun, o dallama da ailesiyle konuşur. resmi nikahınızı kıyar, evlenme cüzdanınızı cebinize koyarsınız. sonra dini nikahı gene yapın. aklınızı başınıza alın.
Alakalı olabilir!
- nikahta velinin izni meselesi
- nikahta evet diyen sahis
- nikah sekeri
- nikah masasi
- nikah sirasinda birlikte yasandiginin aciklanmasi

nedir.Net