obi wan kenobi
1. obi-wan kenobi; star wars'ta luke skywalker'ı kurtarmak için kendini öne atan, darth vader'ın kılıç darbesinden önce cüppesinin içinde yok olan şahsiyet. alec guinness canlandırmıştır.
filmin sonraki bölümlerinde gençliği de anlatılmıştır.
2. darth vader tarafindan öldürüldüğü şeklinde komik yorumların yapıldığı efsane jedi.bölüm 3 de anakin obi wan'a meydan okumustur ve bedelini agir ödemistir.bir dahaki karsilasmalarinda ise obi wan görevini tamamladigini düsünüp maddesel boyuttan gücün en saf boyutuna geçmistir.
gerçek ismi bendir ama çok uzun süre bu ismi kullanmamis kullandirtmamistir, sebebi kesin olmamakla birlikte, padawan olmadan önceki hayatini hatirlatmasi ve onunda bu hayati unutup kendisini tamamen order'a adamasi ile yeni bir hayat istemesidir.
mind trick ve lightsaber kullanma konusunda yoda'nın takdirini ve hayranlığını kazanmış tek jedi'dır.

obi wan: do you see him?
anakin: i think he is a she and i think she's a changling.
obi wan: in that case be extra careful. go and find her
anakin: where are you going, master?
obi wan: for a drink.
3. (bkz: club obi wan)
4. arena'da kazığa dikilmiş ve elleri bağlanmıştır, aşağıdaki diyalog yaran entryler'e konu olacak güzelliktedir ve obi wan'ın espri anlayışına bir örnektir.

-a.s *: i came here to save you
-b.k * : good job!

bu arada obi-wan'ın ismini "ben" şeklinde değiştirmesini episode 3'te anlayacağız ama ben size önceden söyleyeyim, episode 3'te tüm jedi'lar dağıtılmış ve tüm kalelerine girilmiştir. dahili ve harici tüm bedhahların sonrasında çareyi kaçmakta ve birlikteliği (bkz: bringing balance to the force) sağlamak için erkekliğin 10 da 9'unu sergileyen obi-wan, saklanmak ve bulunmamak için adını değiştirir.

-l.s * : do you know a man called "obi wan"
-b.k * : the name that i've not called for years (bkz: a new hope)
5. öldürdüğüm karakter.....gözünün yaşına bile bakmadım.....ama kaçtı öbür lavuklar elimden....(bkz: hunharca katletmek) (bkz: a new hope)

-darthvader: apology accepted, admiral *
6. ilk görüşte o bi van kedisi diye algıladıgım baslık.*
7. qui gon jinn in yaninda takilmis ve isin inceliklerini ogrenmis adam.
8. ilk 3 filmde ewan mcgregor'un, sonraki 3 filmde ise sir alec guinness'in oynadığı jedi.
9. (bkz: revenge of the sith)
10. zamanında "hollandajedi" diye geyiğini yaptığımız karakter. hatta ilk dublajda "obi bir kenobi" dendiği de söylenir.
11. anakin skywalker bile kendisi hakkında* "obi-wan is great. he is as powerful as master windu and as wise as master yoda." demiştir. bu cümle bile onun bütün galaksideki en mükemmel jedi olduğunu anlatmaya yeter.****
12. star wars klasik üçlemede daha çok "ben" diye tanıdığımız, klasik üçlemede alec guinnes yeni üçlemede ewan mcgregor tarafından canlandırılan karakter. İyidir hoştur. anakin skywalker'ı yenilgiye uğratan tek jedi'dır ama sonra yendiği kişi tarafından öldürülmüştür. bu bi çelişki midir?

13. (bkz: obi wan ginobili)
14. (bkz: bobi wan kenobi)
Alakalı olabilir!
- obi wan ginobili

nedir.Net