odtu ve yerleske celiskisi
1. eskişehir yolundaki odtü tesislerinde (ne tesisleri olduğunu bilmiyorum ; eskişehir yönünde taek'den hemen önce sağda) metu-odtÜ yazmaktadır. ingilizcesi daha önemli olduğundan öndedir. biz ingilizce bilmeyen cahil türkler için odtü kısaltması da vardır.
arabalara yapıştırılan çıkartmalarda da middle east technical university yazmaktadır. "emperyalistlere" karşı kahramanca mücadele eden metu'lu öğrenciler bu konudan hiç rahatsız değildirler. bence tabanında "devrim" yazan stada bir yanlışlık sonucu devrim yazılmıştır, "revolution" daha uygundur.
okullarında başka dilde öğretim yapılmasına karşı çıkmayan reziller, mc donalds'ı taşlamakla hangi amaca hizmek etmektedirler? mc donald's ; o dilde öğretim yapılmasının nedeni olan ülkenin bir firması olduğundan karşı çıkmamalı, hatta "her metu köşesine bir mc donald's " kampanyası başlatmalıdırlar.
2. türkçe'yi katledici en önemli kurumların başında gelen, kendine "odtü" yerine çoğu zaman "metu" diyen bir kurumun içinde bulunduğu fazlasıyla komik çelişki.
3. yerleşke kelimesini kullanmak olayın normali olduğundan garipsenmeyecek bir durumdur. "okulun her köşesinde ingilizce kullanıyorsun ama masaya gelince table demiyorsun, e zavallı insancık" demek gibi bir şeydir bu ne yazık ki. yani şöyle bir şeyi de tartışabilirsiniz efenim buyrun: (bkz: odtü ve masa çelişkisi)
yabancı dilde eğitim ise ayrı bir yerde incelenecek, ayrı lavanta kokan bir mevzudur ki konuyla ilgili söylenenler yabancı dilde eğitim başlığı altında daha mantıklı olabilir efenim. ha bir de tabi alakasız bir şekilde şu da var: (bkz: odtü ve mc donalds) *
Alakalı olabilir!
- odtu de yuksek lisans
- odtu visnelik
- odtu elektrik elektronik
- odtu universitesi
- odtu kuzey kibris kampusu

nedir.Net