ok computer
1. radiohead'in the bends den sonraki albümüdür bu gelmiş geçmiş en iyi albümlerdendir
(bkz: karma polis)
2. radiohead'in 1997 yılında çıkardığı üçüncü stüdyo albümleri..

kanımca dünyanın gelmiş geçmiş en iyi albümü..
q dergisinin 100 yılın 100 albümü sıralamasında nirvana'nın nevermind albümünden sonra 2. sırada yer almıştır ve buna hiç bi anlam verememişimdir..
3. radioheadin en iyi albümüdür,bence.mutlaka dinlenmelidir...
4. radiohead in marka haline geldigi her eve girdigi basarili olan albümü
5. her bir şarkısının ayrı ayrı birer kimliği olan, muhteşem ötesi albüm, hayatımın albümü.*
6. #123872'deki bkzlara ek olarak;

(bkz: airbag)
(bkz: subterranean homesick alien)
(bkz: let down)
(bkz: fitter happier)
(bkz: electioneering)
(bkz: climbing up the walls)
(bkz: no surprises)
(bkz: lucky)
(bkz: the tourist)
7. asıl albüm adının yerine prodüktör firma ricası üzerine koyulan adı
8. radiohead'in doruk noktası değil, dönüm noktası olan albümüdür.
kid a, ok computer'ı döver
amnesiac, kid a'i döver
hail to the thief, amnesiac'ı döver *
radiohead'in her albümü bir öncekinden daha güzel ve kaliteli olmakla beraber, doruk noktası olan albümü ise son albümü olacaktır. "en sevilen albüm" demek "doruk noktası olan albüm" demek değildir. radiohead mükemmelik çıtasını sürekli yükselten bir gruptur. bu yazarın gözleri radiohead aşkıyla kapanmıştır ve ilk defa kapalı gözlerine "abre los ojos" demez.
9. hakikaten bir mihenk taşı albümü. radiohead'in belki de müzik tarihinin büyük grupları içerisinde beatles ve rolling stones'un hemen altına yerleşmesini sağlayan albümlerin başlıcasıdır. büyük grup olmanın getirdiği ağırlığı taşımakta da oldukça başarılı oldukları söylenebilir. ne damon albarn'ın yaptığı gibi "dünyanın en büyük grubu olmak istiyoruz" dediler, ne de thom yorke daha dünkü çocuk chris martin kadar ön plana çıktı. belki de bunun sebebi fiziki olarak pek de güzel olmamasıdır.
bununla beraber radiohead'in ağırbaşlı, mesafeli ve farkında, büyük grup duruşu onların her geçen albümde daha da müzik dinleyecisinden uzaklaşmasına ya da en azından heyecan vericiliğini yitirmesine sebep olabilir.

tv on the radio'nun "ok calculator" albümü sadece ismiyle değil, içerdiği kabaca "rahat" müzikle de gönderme yapmaktadır. ok computer biraz fazla kayıp kuşağın (bkz: generation x) albümüdür sanki.
10. bence şu açıdan önemli albümdür; radiohead bundan sonra ne yaparsa, takip edilmeyi bu albüm sayesinde garantilemiştir. elbette şahane şarkılardan mürekkep bir albümdür ama asıl önemi, kid a, amnesiac, hail to the thief ve şu an ancak hayal edebileceğimiz kimbilir hangi albümlerin kaygısızca yapılabilmesini sağlamıştır. ek not olaraktan radiohead albüm yaptıkça dünyanın bilmem kaç harikasının birer birer arttığını yeri gelmişken kayıtlara geçirmek isterim.
11. (bkz: radiodread)
Alakalı olabilir!
- ok cola

nedir.Net