opel
1. alman motorlu tasit uretecisi
2. saglamliğiyla bilinen alman otomobil firmasi... gecmisi köklü bir marka. ayni zamanda arabamin markasi.
3. (bkz: meriva) (bkz: signum)
4. adam opel 1862'de zanaat işini endüstriyel bir hale dönüştürdü. dikiş makinesi ve bisiklet radikal yeni icatlardı ve opel böyle başladı.
yüzyılın sonunda bir başka devrim yaratan makine ortaya çıktı - otomobil. daha 20. yüzyıl başlamadan, 1899'da, opel'in bir otomobil fabrikası vardı.fabrika almanya'nın anhalt eyaletindeydi ve friedrich lutzmann'a aitti. opel kardeşler (adam'ın oğulları), rüsselsheim'daki otomobil üretim tesisini kurarken iki yıl boyunca lutzmann ile ortak çalıştılar. 1901'de opel, lutzmann'dan ayrıldı ve 1902'de lisanslı olarak fransız darracq modellerini üretmeye ve opel-darracq markası altında pazarlamaya başladı. "halkın motorlu araç sahibi olmasını" daha verimli olarak teşvik etmek amacıyla şirket, 1901'de ürünlerine motorsikletleri de ekledi. ilk opel kamyonlar ise 1899'da üretilmeye başlanmıştı bile. büyük hamle 1909'da, "doktor'un otomobili" olarak bilinen opel 4/ 8 hp modeli ile geldi. güvenilirliği ve sağlamlığı herkesten önce, o zamanlar ziyaretleri için pek çok taşra yolculuğu yapan doktorlar tarafından beğenildi, çünkü sert zeminli yollar yüzyılın başında sık rastlanan bir özellik değildi.3950 dm'lık fiyatıyla efsanevi "doktor'un otomobili" o günün lüks modellerinin yarısı kadar tutuyordu.1924'de opel, bir milyon marklık bir yatırımla almanya'da ilk seri üretim hattını kuran şirket oldu. bu yepyeni üretim şekli opel müşterilerine pek çok avantaj sağladı. yeni üretim hattında ilk üretilen model "laubfrosch" veya "ağaç kurbağası" (opel 4/ 12 hp) idi. artan üretim hacmi ile yoğun talebin yarattığı, üretim giderlerindeki düşüş sayesinde zaten normal bir düzeyde olan fiyatlar altı yıl içinde 4500 marktan sadece 1990 marka indi. ekonomik kriz nedeniyle 1920'lerin sonuna doğru opel kardeşler güçlü bir ortak aramaya başladılar. 1929 mart'ında adam opel'in oğulları general motors şirketinin (gm) temsilcileri ile bir anlaşmaya vardılar. dünyanın bu en büyük otomobil üreticisi hisselerin çoğunluğunu devraldı, fakat opel'i her konuda bağımsız bıraktı. sayıları gittikçe artan spor otomobil meraklılarına çekici bir model sunabilmek için şirket 1960'ların ortalarında bir coupe geliştirdi. gt sayesinde opel, özellikle dinamik otomobilerin üreticisi olarak ününü pekiştirdi.1972'de yine bir iş rekoru kırıldı: % 20.4'lük pazar payıyla şirket yine almanya'nın en büyük otomobil üreticisi olmuştu.90 lı yılların ikinci yarısına doğru kötü bir patronla çalıstıkları için kalitede biraz düsüs ve modellerde eksilme oldu ama 4-5 senedir tekrar eski karakteine,karizmasına kavustu
5. orta sınıf araçlar üreten alman otomobil firması. güvenlik ön planda tutularak üretilmektedir ancak motor çoğunlukla istenen sonucu vermemektedir.
6. http://www.opel.com.tr *
7. (bkz: alirsin opel kalirsin topal)
(bkz: alirsin ford olursun lord)
(bkz: alirsin fiat odersin fiyat)
(bkz: zambak zumbak don arkana iyi bak)
(bkz: seni sectim pikachu)
8. küçüklüğümden beri hayranı olduğum dünya otomotiv sektörünün liderlerinden biri.
alman güvenliğinin ve amerikan motor teknolojisinin harmanlanmış iyi bir sonucu.
(bkz: general motors)
9. satış sonrası hizmet kalitesinin çok köyü olduğu söylenen alman otomobil üreticisi.
10. milan takımının sponsoru
11. üretim hayatına ilk önce dikiş makinası ile başlayan alman firmadır
12. gectıgımız yıllarda tarkan nın konserlerine sponsorluk yapan firma.
13. opel corsa toyota corona.
14. syd barrett ın emi deki eski kayıtlarının birleşiminden oluşturulmuş, 1988de piyasaya sürülmüş syd in solo albümü. sadece araba adı değil. tracklisti bile var:

opel
clowns and jugglers (octopus)
rats
golden hair
dolly rocker
word song
wined and dined
swan lee (silas lang)
birdie hop
let s split
lanky part 1
wouldn't you miss me (dark globe)
milky way
golden hair *
15. opel in kurucularının opel yönetimiyle hiç bir alakası kalmamıştır. kurucusunun torunu sadece bir opel bayiine sahiptir. o kadar.
16. sağlam araba.
17. ingiltere'de vauxhall markası adı altında satışş yapmaktadır.
Alakalı olabilir!
- opel tigra
- opel omega
- opel manta
- opelim net
- opel corsa

nedir.Net