orhan gencebay »
1. turk arabeskinin en populer simalarindan.. unlu besteleri, batsin bu dunya, hakliyim, ayse, mahmur gozlum vb..
dinleyicilerinin en az muzik zevkine sahip olduklarina inandigim sanatci..(bkz: zevksiz)
2. kendisine orhan baba diye hitap edilir sevenleri tarafindan
3. arabesk yaptığına kesinlikle inanmadığım, farklı türleri birleştirerek müzik yapan ve bunların arasında arabeskin biraz daha ağır basmasından arabeskçi diye anıldığını düşündüğüm türkiye'nin en iyi müzisyenlerinden biri.
4. bir nevi arabeski icat etmiş adamdır diyebiliriz-bunu her ne kadar kendisi istemediyse de. bu müzik türünü yapanlar içinde elle tutulur müzik bilgisi olan tek kişidir.
5. saç şekli bir ekoldür bu sanatçımızın
6. bu sabah on bucuk sularinda bebek sahilinde esofmanlarini giymis sevimli sevimli yuruyus yapan sanatci.*
7. genclik yillarinda guzel sarkilar yapan fakat soz yillarda tarzini degistirdigi icin pek begenilmeyen sarkici.
8. orhan gencebay 12 parçadan oluşan "yürekten olsun" adlı albümü ile sevenlerinin tekrar karşısında. ''batsın bu dünya'' single'ını saymazsak ''cevap ver'' albümünden sonra beş senelik bir zaman geçmişti. bunların nedenleri arasında bazı sağlık sorunlarıda bulunmaktaydı.

orhan gencebay'ın bu albümü beklentileri boş çıkarmayacak şekilde. Çeşitli ritimlerde ve makamlarda parçalar bulunmakta. enstrümanlar son albümlerinden daha değişik kullanılmış. kompozisyon olarak aslında çok daha fazla eski albümlerini andırıyor. fakat (özellikle İskender paydaş'ın düzenlediği) parçaların alt yapıları son derece modern. yani tam anlamıyla eski albümleri ile yeni teknolojiyi harmanlamış diyebiliriz.

parçaların sözleri arabesk tarzında. belkide son on yıllardaki yazdığı parçaların çoğundan daha ''acılı'' (örnek: ''İdam mahkumu'', ''aşk mezarı''). parçaları çok güzel seslendirmiş diyebiliriz. sağlık problemlerinin veya 60 yaşında olmasının etkileri duyulmuyor.

albümde ısrarla kötü noktalar aranırsa şunlar söylenebilir:
albüm kapakcığında ceptelefonları için melodi numaraları bulunması çok amatörce duruyor ve sanatının ciddiyetini bozuyor.
albüm yine çok depresif mesajlar içeriyor. umutları yok ediyor ve pasif bir hayata sürüklüyor. hayata ölümünü bekleyen, kurbanlık koyun perspektifinden bakıyor.

albümdeki parçalar 1980'li yıllarındaki parçalarının tadında. son çıkardığı beş albümden kesinlikle daha başarılı. birde enstrümental parça ile bunu sanki vurgulamış.
9. sevim emre`nin kocası aynı zamanda bir müzik dehası*
10. wishbone ye tekil ve çoğul olarak ve kattiyken ayrıca kesinen katılan bir gönül dostuyum.. o bir kral
11. dahi, 5 yasinda tambur calmaya baslamis, daha sonra saksafon ve en son olarak baglamayi tercih etmis ustad, mir. yenilikcidir, muziklerinde jazz bile yapar.
12. aşmış bi abidir dünya görüşü oturmuş arabesk dinleyenlerin örnek alması gereken fenomen
13. arabesk sözünü katılmayan filozof gibi bir adam.. dahi prof. ve hatta en büyük üstad.
14. o bir klasik
15. yaşadığı dünyayı bilen ve müziğinde bu ülkenin bir zamanlar çektiği acıları n somut biçimde seslendiren sanat kişisi .*
16. arif sağ'ın, kendisiyle ilgili olarak,"türkiye'nin en iyi saz çalan adamı" dediği rivayet edilir.
17. "müzik kanalları klipleri bedava yayınlasın!" gibi yüzyılın en sarsak önerisini ortaya koyan tuhaf insan.

(bkz: orhan gençceday)
18. (bkz: ziyankar)
19. son dönem müzik adamlarımızın en önemlilerindir. yaptığı müzik "arabesk" ve kendisi "arabeskin babası" şeklinde tanımlanıyor olsa da, aslında orhan gencebay'ın müziği türk müziğidir. eserlerinde arap çalgılarının yanı sıra türk ve batı enstürmanlarını da çok başarılı bir şekilde kullanmıştır. dokuz üniversite tarafından ortaklaşa verilmiş "fahri müzik doktoru" ünvanına sahiptir. doksana yakın filmde müzik direktörlüğü, otuzaltı sinema filminde başrol oynamıştır. gencebay'a 1999 yılında devlet sanatçısı ünvanı verilmiştir. eserlerinden yeryer sanat müziği, bazen halk müziği bazen pop bazen rock bazen de jazz tadları almak mümkündür.
20. 40-50 yıldır bize acıdan zevk almayı öğreten büyük müzisyen.
yabancı müzikler halt etmiş, bi bob dylan var. o kadar.
21. onun müzik bilgisi bugun gençliğin kendisine idol aldığı birçok kişiden fazla olduğu su götürmez bir gerçektir.o müziğin doktorudur.
22. arabeskçi deyip, kesinlikle ibrahim tatlıses, ferdi tayfur, müslüm gürses ile aynı kefeye konulmaması gereken insan. onun yeri apayrıdır. müzik bilgisi ve yaptığı müzikler ile diğerlerinden birkaç gömlek üstündür.
23. batsın bu dünya adlı klasiğine geçen zamanlarda yaptığı değişikliklerle club lara da girmeyi amaçlayan türk arebeskinin orhan babası
24. piyasadaki kırolarla ve ibolarla kıyaslandığında saygın ve sadece müzik yapmak için çalışan bir adamdır. ancak kliplerinde rockçı gençlik temaları kullanması garip garip remixler yapması pek hoş değildir.
insanlar veya gençler onu zaten orhan gencebay haliyle sevmektedir bunun için ayrıca bi şey yapmasına gerek yoktur.
üstelik "beni böyle sev seveceksen" diyen de kendisidir yani.
25. aslen taflan'lı olan sanatçı.
*
»
Alakalı olabilir!
- orhan gencceday
- orhan genjedi
- orhan asena
- orhan gunsiray
- orhan bey

nedir.Net