orhan pamuk »
1. ülkemizin en popüler modern yazarlarındandır. popülerliği kafa karıştıran bu edebiyatçı, işinin hakkını vererek yapar. türk yakın tarihinden ve osmanlı döneminden araştırmalarla soframıza getirdiği ilginç romanları, uzun cümleleri, hem duyguyu hem de aklı besleyen romanları vardır kendisinin.

cevdet bey ve oğulları, kara kitap, sessiz ev, benim adım kırmızı okunası romanlardır.

(ilk başlığı ben mi açıyorum yani? ilginç.)
2. günde dört vakit benim adım kırmızı'yı elime alıpta okuyamuyorum...kitaba daha ilk bakışta korkunç izlenimi veren yazar, halbuki okusam gerçekten beğeneceğim...
3. her ne kadar beyaz kale'nin fuad carim'in "kanuni devrinde istanbul" isimli kitabindan aparilmis bir konu ve bolumler icerdigi iddiasi yalanlanmamis olsa da, bana gore, umberto ecodan eksigi yoktur.
4. yapılan reklamlar sayesinde bu duruma gelmiş aslında yazdıkları hiç bir edebi değer taşımayan bir yazardır benim gözümde bunun sayesinde kocasının verdiği kredi kartıyla bütün gün akmerkez metrocity dolaşan ve alışveriş yapan etiler ulus kadınları inkılap yada remzi ye girer bunun kitabını alır kitap okur gibi yapmaktadırlar
5. (bkz: bir cehalet indikatoru olarak remzi kitabevi)
6. ulkemizin gazlama yazarlarından biridir.bu kadar reklama ve medya destegine siz yazsanız gene aynı rakamları satarsınız.keza ahmet altan ve son donem bombası tuna kiremitci.kısaca onlarada denden diyebiliriz.
7. 1952 yılında İstanbul'da doğan romancımızdır.

robert koleji ni bitirip, mimarlık eğitimine başladı. fakat ardından gazetecilik yüksek okuluna geçerek bu okulu bitirdi.

yazdığı romanlar büyük ilgi topladı. yaşamı, siyasal ve toplumsal olayları tarihsel bir boyut içinde ele aldı. günümüzdeki olayların kökünü geçmişte aradı. olayın geçtiği dönemin özelliklerini ayrıntılarıyla yansıttı.

son dönemde yazdığı yapıtlar, türkiye'nin en çok satan kitapları arasına girdi. kitapları, çeşitli edebiyat kuruluşlarınca ödüle değer bulundu.

başlıca yapıtları şunlardır: cevdet bey ve oğulları, sessiz ev, kara kitap, gizli yüz, benim adım kırmızı
8. basarili bir romanci oldugunu, hakkinda yapilan reklamlarla* golgelenmesine izin vermemesi gereken istanbul'lu yazar.
9. istanbullu,1952 doğumlu yazar.okuyan insanların dediğine göre 'çok iyi' bir yazardır kendisi.fakat ne zaman okumaya kalksam patlayasım gelir.kurduğu cümleler fazlasıyla uzundur ki anlaması zordur...cümlelerinden dolayı şizofren olduğunu düşündürten yazar.(bence)
10. her ne kadar reklaminin biraz fazlaca yapiliyor oldugu fikrine katilsam da eski yillarda yazmis oldugu kitaplari gercekten icerilerinde buyuk yaraticilik ve zeka tasir... son yillardakilerde ise ilklerden gelen basari dolayisiyle kasarak yazilmis havasi sezilmektedir... (bkz: matrix reloaded)
11. başarılı betimlemeleri, geniş hayalgücü, kurgu yeteneği ve inanılmaz araştırmacı yapısıyla beğenimi kazanmış yazar.
12. bir kitap okudum hayatım değişti
13. para sıkıntısı olmayan, zengin aile cocugu olmasından kaynaklanan işsizlikten yazar olan zeki insan
14. 100 yaşına geldi halen yabancı basında umut vadeden yazar olarak görülmekte bu ne yaman çelişki.
15. (bkz: tutuk insan)
16. dünkü hürriyette geçen habere göre "hafif solcuyum, allah'a inanıyorum" demiş ve beni şaşırtmış yazar. niye? çünkü daha önce "ateist bir aileden gelen bir ateistim" demiştir.
(bkz: değişmeyen tek şey değişimdir)
(bkz: marx ı unutmak)
17. sembollü veya göndermeli yazmadığını açıklamasına rağmen, her türkçe dersinde kar adlı kitabından 'acaba burda nereye gönderme yaptı?' veya 'şimdi bu gördüğü ağaç ne ifade ediyor acaba?' diye sorular çıkaran türkçe hocalarıyla baş etmemizi sağlayan yazar. * * * *
18. kasa kasa yazipta sonunda hicbirseye varamayan yazarimiz, kar romaninda oldugu gibi ne dusundugunu aslinda bilmemektedir, bir anda bircok noktaya deginse bile sonuc vermeyen yargilarda bulunur ve neyi savundugunu anlamakta gucluk cekersiniz. boylelikle bunalir, bikar ve bidaha romanlarini okumamaya karar verirsiniz.
19. türk edebiyat çizgisinde bir kırılma noktası. hakkında tüm söylenenlere rağmen kitapları okunmaya değer. kara kitap baş yapıtıdır.
20. elli yaşından sonra kendisine mistik bir geçmiş inşa edebilmek ve daha renkli bir hayat sağlamak için karısından ayrılan, kardeşini yazdığı kitapta satıp küstüren, çocukluk anılarından olmayacak freudien manalar çıkartaran, tüm bunlardan utanmayan, yılmayan, türkçeyi ciddi anlamda sıkıntılı kullanan yazar.
21. kimine gore baş, kimine gore boş yapitlarin sahibi, ambalaji ve pazarlamasi fevkalade iyi olan light solcu dantel yazar.
22. 13 satırlık cümleleriyle beni deli eden yazar. yeni hayat romanını zorunluluktan, benim adım kırmızı'nın yarısını ise boşluktan dolayı okuduğum ve bir daha okumamaya karar verdiğim yazar.
23. popüler kültüre kapılıp üç dört kitabını okumya çalıştığım insan ki bu kadar sıkıcı, boş kitaplar olamaz...yine de kitaplarındaki güzel şey ayrıntılara verdiği önem.. çok derin bir ayrıntı örgüsü var kitaplarında..
24. * sacma gururla sunar;

dolaşır ortalarda yazarım diye
yazar, yazar emme fildişi kulesinde
avrupadan ayar verilir beyimize
altı üstü aynı hikaye
atalarımızdan geliyor keyfiyeti yine
osuruktan teyyare.

25. benim adım kırmızı ve sessiz ev güzeldir ama lisede zorla okultulmuş olmasından mıdır bilmem, kar romanını hiç sevmedim ve kimseye tavsiye etmem. içinde post modern romana dair yaratıcı unsurlar bulunsa bile bunları dil hataları, yazım yanlışlarıyla öldürmekte çok başarılı olmuştur bu yazar.
robert kolejden nefret ettiği söylenir. bi keresinde türkçe hocalarından biri onu aradığında çok kaba konuşup kadını dumura uğratmış.
»
Alakalı olabilir!
- orhan ak
- orhan lavuk
- orhan pamuk ve nobel
- orhan kocak
- orhan aksoy

nedir.Net