os 2
1. eskilerden, ibm tarafından "windows'a alternatif olsun" niyetiyle çıkarılmış, daha marifetli bir işletim sistemi*. açılımı "operating system 2". hakkında söylenenlere ve yazılanlara göre* pek sağlam, şık bir sistem imiş bu. fakat pazarlamacılarında iş yokmuş. 1997'den beri yeni sürüm çıkarmamışlar. **.

meraklısına bir de web sitesi şurada: http://www.mit.edu:8001/activities/os2/os2world.html
2. ibm`in stratejik hatalarindan dolayi icinde patlattigi isletim sistemi. cikis tarihinde, microsoft windows 95 ile arasinda bir gun vardir. her zaman oldugu gibi microsoft hayvani bir atak yapip, bok gibi risk aldiktan sonra win95`i tam bitirmeden piyasaya surmu$tur ve ortaligi kasip kavurmustur. eger os/2 bir gun once cikmis olsaydi. muhtemelen os xp kullaniyor olurduk. ve dunyanin teknoloji devi microsoft degil de ibm olurdu.

aslinda matrix`te boyle hatalar olmamasi gerekiyor ama... neyse ben su kodlara bir daha bakayim
3. os 2 warp
4. aşmış, yarmış, dağıtmış bir memory management sistemi bulunan işletim sistemi, os/2 2.0'da bile her task için virtual pc tadında bir ayarlama yapardı. aslında ibm ile ms'in ortak bir çalışması olup ms'in sonradan ayrılıp windows'a yoğunlaşması nedeni ile ibm'in başına kalmıştır. ilk defa dos üstüne yapılandırılmamış windows 2000 gibi gerçek ve başlıbaşına bir işletim sistemidir.
Alakalı olabilir!

nedir.Net