otis taylor
1. chicago doğumlu ünlü blues ustası otis taylor, sanat hayatına 1950'li yıllarda denver, colorado'da başladı. İlk telli çalgısı "ukulele" ile çocuk yaşlarında tanışan otis taylor, 14 yaşında ilk grubunu kurdu. o dönemde siyahi genç bir müzisyen için oldukça gözüpek bir girişim olarak nitelendirilen banjo ve armonika ile folk müziğinden örnekler sergilemeye başlayan otis taylor, 20'li yaşlarında blue horizon records ile yaptığı anlaşma ile blues alanındaki çalışmalarına londra'da devam etti.
blues müziğini daha etkin bir şekilde icra etmek üzere a.b.d.'ye dönen taylor, müzik hayatına 1977 yılında ara verdi. 1995 yılında bir kez daha blues dünyasına tarih yazdırmak üzere geri dönen taylor, günümüze kadar "blue-eyed monster" ve "when negroes walked the earth" adlı iki albümü ile dünya listelerinde yerini aldı. taylor, yeni albümü "white african"da ise tüm yeteneğini ve blues alanındaki birikimini sergiliyor.

amerikan blues tarihine uzun bir süredir damgasını vuran ses olarak yerini pekiştiren otis taylor, müziği ve müthiş beste yeteneğinin yanısıra akustik gitar, banjo, mandolin ve armonika ile yaptığı başarılı soloları ile dikkat çekiyor.

otis taylor'ın insanın içine işleyen, tinsel boyutlu akustik blues ezgileri, güney'in derinliklerinden kopup gelen eski blues ezgilerinin özündeki üzüntüyü ve yürek parçalayan anlamlılığı barındırıyor. gitarı, aynen banjoda sergilediği o ateşli, ele avuca sığmaz, gelişigüzel biçimle çalan taylor'ın yaklaşımı ise afrika müziğini çağrıştırıyor
2. (bkz: otisabi) *
Alakalı olabilir!
- otist
- otishala
- otisabi com
- otistik
- otisabi

nedir.Net