otobuste tacize ugramak
1. her normal vatandas gibi toplu tasima araclarini kullanirken sirf bayan oldugunuz icin el, bacak ve vucudun cesitli uzuvlariyla hatta bazen sadece sozle rahatsiz edilmek. her ne kadar olay aninda yaradana siginip adamin kafasini duvardan duvara cakmak isteseniz de kibar olanlarimizin 'lutfen biraz cekilir misiniz, sikistiriyorsunuz da' diyerek siniri tepemizde olanlarimizin da 'kardesim hayvanligi birak bi cekil git utanmiyor musun' seklinde tepki verdigimiz durum. sessiz kalan bircok bayan da var tabi, ama ben bunu hicbir sekilde onaylamiyorum
2. fordlanmak
3. toplu taşıma araçları yine bu kadar sıkışık oldugunda öyle yaptığımın düşünülmesinden son derece korktugum hadise. iyice büzülürüm, kasılırım hatun kişiye değmemek veya en az alanla temas etmek için.
4. mini etekle otobüse binilmesi durumunda %90 gerçekleşeceğine inandığım daha çok bayanların başına gelen talihsiz olay.
tacizi yapan insanın boşalması durumunda ise (bkz: şenlik var)
(bkz: hepimiz hayvanız)
(bkz: 525)
(bkz: 412)
(bkz: 341t)
5. (bkz: otobüste taciz etmek)
6. bir bayanın akabinde tepki vermesi sonucu adapazarında lawuğun birinin bütün minibüs sakinlerince yüzünün gözünün dümdüz edilmesiyle sonuçlanan olay.
7. sadece bayanların başına gelmeyen zor durum...
8. (bkz: ford çarpması)
9. metro'da, tramvay'da ya da sokakta taciz edilmekten farkli bi durum degildir. taciz edildikten sonra yapilacaklar sinirlidir. en iyisi bastan onlemini almaktir. bu da cevredeki muhtemel sapiklarin gozlerin icine dusmanca bakip belali biri izlenimi uyandirmakla olur. yolda yurunuyorsa zaten karsidan gelen adamin bakislarindan aklindan ne gectigini anlamak zor degildir, ondan once harekete gecip "ne var ne bakiyosun terbiyesiz vs" diye cemkirmek super sonuclar dogurur. adamin neye ugradigini sasirip adimlarini hizlandirmasi gibi.
10. kalabalik otobuste fortcu sanilma korkusu
11. yapanın da görenin de sessiz kalmasıyla çığ gibi büyüyen taciz tipi.istiklalin göbeğinde (2004ü 2005e bağlayan gece yaşananlar gibi) de olması mümkündür.yapan kişinin hadım ve hatta iğdiş edilmesini elzem kılan olaydır. olayın sosyolojisne inersek bu tarz hareketleri yapan kişiler kendilerini ahlakçı,halk diliyle,delikanlı, olarak adlandırmakta,hatta kız kardeşlerine benzeri bir muamele yapıldığında ufak çapta katliam girişimlerine meyilli oldukları gözden kaçmayacak bir husustur. tabii olarak olayı sadece toplum segmentine indirgemek doğru değildir. farklı ortamlarda farklı gelir seviyesi ve daha üst sosyo-kültürel katmanda bulunan kişilerin benzeri tacizleri yaptıkları da vakidir ancak oran olarak daha düşük olduğunu söylemek yanlış değildir.
(bkz: varoş gençliğinin cinsellik sorunsalı)
12. sonucunda; ya otobüsteki iğrenç yaratığı aşağı atarsınız ya da tekme tokat girişirsiniz.. bu durumdan utanıp da susmak hiç iyi değil..
13. erkekler yaptığnda direkt sapık etikitini yerler:ki hakkıda budur, peki taciz eden kadınlar?karşı taraf taciz girişimlerine isteği doğrultusunda yanıt vermeyince, yukarıda bahsettiğimiz sapık etiketini erkeğe yapıştırmaya çalışır..."üff, püff" çeker, etrafa bu sapık beni rahatsız ediyor bakışları atar. o beni taciz etmeye çalıştı deseniz ülkemizde kaç kişi inanır? bu durumda yapılacak en iyi şey abazan şahıstan olabildiğince uzaklaşmaktır, uzaklaşamadınız mı vay halinize..
14. otobüse binersiniz. üstünüzde bir badi, bir de pantolon vardır. omuz hizanızda, 60 yaşlarında bir amcanın nefesi sırtınızdadır. amca yün ceket de giymektedir. taciz edilmenin yanı sıra bir de sıcaktan afakanlar basar. siz ilerlersiniz, amca da arkanızdan gelir. içinizden sayar durursunuz. ters ters bakarsınız. baktınız olmayacak iri yarı bir arkadaşınızı bulup "merhaba x. n'aber?" dersiniz. sapık amca ilk durakta iner.
bir de yanınıza oturan kişinin elini çantasıyla kapatıp size yönelttiği durumlar vardır ki o zaman soğukkanlılıkla bir uçlu kalem, bir anahtar, vs'nin o ele saplanması şart olur.
15. taciz isimli arkadaşın çalıştığı otobüse giderek, halini hatrılı sormak. icabınca acı bir kahvesini yudumlamak. (bkz: taciz)
16. taciz eden kişinin cinsiyeti olayın vahametini veya mükemmeliyetini belirleyici unsurdur.

bir bayan tarafından taciz edilmek, son durağa lanet okumanıza sebep olurken; başka bir erkek tarafından uğranılan taciz, ilk durakta inmenize sebep olabilir. * *
17. yaşanmış bir olaydır..
genç bir adam ve yaşlı bir amca tıkış tıkış otobüste yanyana durmaktadır.. insanlar artık yanyana değil, neredeyse üstüste durmaktadır.. genç adamın elindeki çanta haliyle yaşlı adama değmektedir ve amca bu durumdan pek rahatsız olmaktadır..

- değdirme şu çantayı..
- ne yapabilirim amca, sıkışık otobüs?!
- tahrik mi oluyorsun onu bana değdirince? *
- amca, ağzına sıçarım senin! *

ardından ön koltuğumda oturan arkadaşım..

- dokunma koltuğuma tahrik oluyorum *
18. 525
19. (bkz: turk toplumunda kadin olmak)
20. sabah sabah beyni belinin altında çalışan insan evlatlarının fiziksel eylemine maruz kalmak.
(bkz: iett)
21. (bkz: eshot otobüsleri)
Alakalı olabilir!
- otobuste taciz etmek
- otobuste mahsur kalmak
- otobusu kacirmak
- otobuste osurmak
- otobuste kitap okumak

nedir.Net