oyun »
1. stephan king 'in bir romanı.
evli çift kimsenin olmadığı ıssız bi yere tatile giderler. adam kadını yatağa kelepçeler fantazi olsun diye, sonra öküzlük yapıp zorla tecavüz etmeye çalışır kadına. kadın da tekmeyi savurur adama,o ne tekme öyle... adam ölür,hatun da anahtarlara ulaşma çalışmalarına başlar.
*
2. sahnede ya da radyo ortamında canlandırılmak üzere yazılmış tiyatro yapıtlarının ortak adıdır. fransızca karşılığı piyestir. oyun sözcüğü, tiyatro ya da sinema sanatçısının rolünü yorumlama biçimine de denmektedir. (yıldız kenter "ben anadolu"da öylesine güzel bir oyun çıkarmış ki!)

oyun bir sahnede oynanacak biçimde yazılmışsa sahne oyunu (tiyatro oyunu), sadece seslerle canlandırılmak üzere yazılmışsa radyo oyunu adını alır.

oyunlar bölüm bölüm yazılır. her bölüm perde olarak adlandırılır. oyunlar tek, iki ya da üç perdelik olur. bazı yazarlar oyunlarında, perdeleri de kendi içinde küçük bölümlere ayırırlar.

oyunlardaki kişilikleri canlandıranlara oyuncu (aktör) denir. oyuncuların oyun gereği büründükleri kişilikleri canlandırma biçimleri ise roldür.

oyunlarda belli bir zaman ve yer vardır. bu zamanı ve yeri seyirciye gösterebilmek için için dekordan yararlanılır. dekor, sahnenin oyunun geçtiği zamana ve yere uygun bir biçimde düzenlenmesidir.
(bkz: oyun türleri)
3. oyunlar çeşitli açılardan türlere ayrılır. en yaygın biçimiyle oyunlar, dram, trajedi ve komedi olarak üçe ayrılır.

dram, fransızca bir sözcüktür. drama diye de söylenir. komedi sözcüğünün karşıt anlamlısı olarak duyguları, toplumsal ve ruhsal çatışmaları sergileyen ağır yapılı, ciddî ve düzeyli bir dille kaleme alınmış tiyatro yapıtlarıdır. dramlarda yaşamın acı ve tatlı yanları, inişleri ve çıkışları, ciddî ve gülünç yanları birlikte ele alınır. burjuva dramı, dinsel dram, romantik dram, satirik dram gibi türleri vardır.

trajedi, konusunu genellikle bir söylenceden ya da tarihten alan, ünlü kişilerin yaşamlarını işleyen, insanın tutkularını, tutkularının sonucu uğradıkları yıkımları gözler önüne seren, seyircilerde acıma ve dehşet duygusu uyandırmayı amaçlayan tiyatro türüdür. dil genellikle ağır ve süslüdür, belli bir biçimsel kalıbı vardır. klâsik anlamdaki trajedilerde belli bir uzunluktaki olay çeşitli bölümlerine göre özel bir biçimde anlatılır. koro oyunda önemli bir yer tutar. günümüzde trajedi türünde yapıtlar yazılmamaktadır. Çünkü artık koşullar değişmiştir. mitolojideki tanrıların belirlediği insan yazgısının yerini artık bireyi ezen toplumsal ve ruhsal çatışmalar almıştır. bu nedenle artık trajediler yerini drama bırakmıştır.

trajedi ile dram birbirine yakın iki türdür. dram, trajediden biçim ve konu açısından ayrılır. trajedinin değişmeyen biçimsel yapısı, konu bakımından söylencelerin, tarihsel olayların ve ünlü kişilerin dışına çıkmayan bir özelliği vardır. dramda ise ünlü kişilerin yanında sıradan insanlar da oyun kahramanı olur. konular tarihten, dinden ve günlük yaşamdan alınır.

komedi, insanların gülünç ve aksak yanlarının güldürü yoluyla izleyiciye aktarıldığı bir tiyatro türüdür. komedide amaç sadece güldürmek değil; güldürürken düşündürmektir. komedi, konularına göre; töre komedisi, karakter komedisi, entrika (dolantı) komedisi diye kendi içinde çeşitlenir. töre komedisi, belli bir çevrenin, toplumsal sınıfın ya da dönemin eksik, bozuk yanlarını yansıtır. tanzimat dönemi yazarlarından Şinasi'nin Şair evlenmesi, fransız yazar moliére'in gülünç kibarlar adlı oyunu töre komedisine verilecek güzel örneklerdir. karakter komedisi, insanlarda çoğunlukla ortak olan kıskançlık, cimrilik, bencillik, inatçılık, bağnazlık gibi olumsuz nitelikleri gülünç yanlarıyla ele alan komedi türüdür. bu tür için verilebilecek en güzel örnek yine fransız yazar moliére'in ünlü cimri adlı oyunudur. entrika komedisi, kişilerin ruhsal yapısına bağlı olarak değil de dıştan kurgulanmış olan eylemlere bağlı olarak gelişen karmaşalardan oluşur. amacı sadece güldürmek olan bu komedi türü, izleyiciyi düşünmeye, yorum yapmaya ve ders almaya zorlamaz. bu türe en güzel örnek, yine komedi oyunlarının usta yazarı moliére'in zoraki hekim adlı oyunudur.
4. oyun, özgürce razı olunan, ama tamamen emredici kurallara uygun olarak belirli zaman ve mekan sınırları içerisinde gerçekleştirilen, bir amaca sahip olan, bir gerilim ve sevinç duygusu ile alışılmış hayattan "başka türlü olmak" bilincinin eşlik ettiği iradi bir eylem ve/veya faaliyettir.
5. (bkz: benimle oynar mısın)
6. kökeni mitolojiye dayanan eğlenceli iş.(bkz: oyun türleri)
7. (bkz: bilgisayar oyunu)
(bkz: silkworm)
(bkz: oyun makinesi)
(bkz: river raid)
(bkz: manchester united europe)
(bkz: x tom 3d)
(bkz: north and south)
8. muhteşem bir zardanadam şarkısı.işte sözleri :

birisi daha geciyor hepsi aynı gunlerden
işten eve dönerken huzurluyum nedense
otobüste karşılaştığım yüzler , duydugum sesler
simitçinin gözleri de eklenince
şaşırtıcı bu huzur birden

kaybetmenin keyfini yaşıyorum
tutunamama özgürlüğü bu
hayat farkında mısın anlıyor musun durumu
beni yendiğin an kaybettin sen oyunu

hayat farkında mısın anlıyor musun durumu
beni yendiğin an kaybettin sen oyunu

Çoktan öğrendim dünyayı değiştiremem
ama biliyorum yapacaklar var kıyıda köşelerde
konuştuğum nafile sözler , yaptığım işler
ertelenen projeler de düşünülünce
şaşırtıcı bu güven birden

kaybetmenin keyfini yaşıyorum
tutunamama özgürlüğü bu
hayat farkında mısın , anlıyor musun durumu
beni yendiğin an kaybettin sen oyunu

hayat farkında mısın , anlıyor musun durumu
beni yendiğin an kaybettin sen oyunu
9. ing. game
fransizca. jeux
10. (bkz: oyun oynamak)
11. ezginin günlüğünün klasikleşmiş albümünün adı.
12. (bkz: oyunun oyunu)
13. vega'nin ilk albumunden gayet hos bir parcadir ayni zamanda. oyunlar iyi yada kotu her zaman guzeldir e bir sarki da oyunlarla ilgili oldu mu o zaman o sarki da guzeldir. *

rüyalar olmasın diye gözlerim açık her gece
şimdi gerçek değilsin bana, kurumuş dudaklarıma
bak, bunun bir anlamı yoktu
susamıştım evet,hepsi bu
oyunun bir anlamı yoktu
susamıştım evet, hepsi bu
içimde yanıp duran, ruhumu tutuşturan bir oyun
bir oyun bir oyun
evet, hepsi bu

hayaller olmasın diye sözlerim açık her hece
geçek değilim sana, kurumuş dudaklarına

bak,bunun bir anlamı yoktu
susamıştın.evet,hepsi bu
oyunun bir anlamı yoktu
susamıştın.evet,hepsi bu

içinde yanıp duran,ruhunu tutuşturan bir oyun
bir oyun bir oyun
evet, hepsi bu
14. (bkz: oyunlar)
(bkz: oyunun sonu)*
15. (bkz: oyun bitti)
16. (bkz: hayat)
17. (bkz: oyun teorisi)
18. film icin (bkz: the game)
19. oyun

kim hortlatmış sevgiliyi
gül damağı rengine ?

pıhtı mı ürperti mi
seslenen ?

baka baka
bir çapaklanma göverecek
dudak dediğimiz yerlerde.

*

20. çok güzel bir özdemir asaf şiiri..

öğrenemedim gitti,
öğrenemedim gidecek.
acaba oyunlar mı yalan,
oyunlar mı gerçek.

demin bir şeyler vardı,
hiç belli olmadan bitti.
buralarda biri oynardı,
belli etmeden gitti.

bana öyle geliyor,
bütün oyunlar gerçek.
yalnız şimdi bırakıp giden değil,
bir başkası gelecek.

yumuşaklıklar değil adlı şiir kitabından..
21. hep çocukların mülkiyetinde görülen, oysa beyinlerden asla silinemeyen kurmacalar.
oyunlar kurmacadırlar. kurmaca olmaları hep bir sahteligi cagrıstırır insan benliginde, oysa gerçeklilkle kesişirler bir çok noktada. insanın aklında doğarlar, orada büyürler. oyunun sahibinin yaşı önemli degildir. oyunun adı da. çünkü tecavuz edilemez yanlarımızdadır onlar, niteligini bilebilir; varlıgından emin olamayız.
kurmacadırlar. dogarlar. büyümeleri, insanın oyundaki gerçeklige ne kadar ihtiyacı olduguna bakar. ne kadar ihtiyac varsa, o kadar büyür. gerçeklik payı büyür. büyüdükçe silikleşir. bir süre sonra, neyin gerçek oldugunu anlayamazsınız, anlayamayız.

ama yine de,
birisi çıkıp kurmaca bu! dediginde de,
birisi çıkıp gerçek bu! dediginde de,
kişi yaşadıklarından sorumludur. * *
22. çocuğa hiç kimsenin öğretemiyeceği konuları kendi deneyımleriyle cabasıyla örenme eylemidir.oyun bir uyumdur aslında günümüz insanları çculara benzemekte bu huylarıyla...
23. bu yılki tribeca film festival'da pelin esmer'e en iyi yeni belgesel yönetmeni ünvanını ve $25,000 ödülü getiren belgesel. belgeselde toroslu 9 kadının yaşamı anlatılıyor.
24. (bkz: oyun siteleri)
25. (bkz: oyun oynamak)
»
Alakalı olabilir!
- oyuncu
- oyunlar
- oyuncak
- oyunbaz
- oyunyama

nedir.Net