pak bahadur
1. pak bahadur - tutsak fil"

28 kasim 2004'te 57 yaşına girecek olan asya fili "pak bahadur", 50 yıldır türkiye'de İzmir sehrindeki koleksiyon tipi hayvanat bahçesinde, kük bir kafes içinde yasamını tek basina yalıtılmış bir tutsaklık içinde sürdürüyor. 1948 pakistan doğumlu olan pak bahadur, 1954 yılında pakistan devleti tarafından İzmir'deki hayvanat bahçesine hediye edilmiş.

yaşadığı kentin en çok tanınan simgesi durumundaki yaşlı filin, yasamının sonuna geldiği onu izlendiğinde dikkati çekiyor. dört nesil insan yaşam sürecini, kücük bir kafeste beton zemin üzerinde geçiren pak bahadur için, İzmir'de haber ekspres gazetesi yazarı bülent turan'ın başlattığı ve kısa sürede çok sayıda sivil toplum kuruluşunun sürdürdüğü "pak bahadur'a özgürlük!" kampanyası, pak bahadur'un doğduğu topraklara gönderilerek ömrünün kalan kısmını orada, doğal yaşam ortamında özgürce geçirmesini hedefliyor. pak bahadur'un simgelestiği imza kampanyası, hayvanat bahçelerinde tutsak olan diğer hayvanlar için de bir umut olacak.

kamuoyunun dikkatini bu noktaya çekmek ve baskı gurubu yaratacak bir duyarlık yaratma amacıyla, 28 kasim'da pak bahadur'un kafesi önünde bir doğum günü kutlama eylemi yapılacak. kutlamanın yanı sıra; önemli bir sembolü olduğu kentin en sadık bireyi olarak kendisine İzmir'in hemşehrisi beratı (belgesi) verilerek onurlandırılacak.

http://www.pakbahadur.com
2. vefat etmiş hayvandır, yazık.
Alakalı olabilir!
- pak maya
- pak kadin
- pak pong ju
- pak maya ya inanmak

nedir.Net