pamukkale travertenleri
1. traverten sözcüğü, İtalya' da geniş traverten çökellerinin bulunduğu tivoli' nin, roma zamanındaki adı olan "tivertino" dan gelmektedir. traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır.

pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir.

bu bölgede sıcaklıkları 35-100 c° arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. pamukkale termal kaynağı, bölge potansiyeli içinde yer alan bir ünitedir. kaynak, antik devirlerden beri kullanılmaktadır. termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m. uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmı çökelmenin olduğu traverten katmanlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol katetmektedir.

katmanlı havuzcuklarda ve katkat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. zaman içinde sertleşmekte ve "traverten" olmaktadır. ancak ziyaretçiler tarafından katmanlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşak haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına ve çökelme dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır.

http://www.pamukkale.com.tr/
2. kararmaya yüz tutmuş olan kaya oluşumları
3. (bkz: kırmızısu travertenleri)
4. beyazlaması için üzerlerinden akan kireçli suyun gün aşırı kesilip kurumaya bırakılması gereken doğa harikası.eski belediyenin yanlış idaresi yüzünden ya su kesilmemiş ya da bölgedeki otellerin suyu çalmalarından dolayı yeterli su verilmemiştir.bu bir ihmalkarlık gibi görünse de dönemin belediye başkanının *yabancı turistler niye geliyor ki buraya öyle çıplak çıplak dolaşıyorlar ortalarda* açıklaması kafaları karıştırmaktadır. neyseki şu an belediyenin bilinçli çalışması sayesinde bölgedeki oteller yıkılmış restorasyon çalışmalarıyla bölge güzelleştirilmeye başlanmıştır. tekrar eski güzelliğine kavuşması biraz zaman alacak olsa da yapılan yanlışlardan ders alındığını görmek sevindiricidir. darısı zeugmayı yıkanların ve istanbul surlarının tinerci mekanı olmasına göz yumanların başına..
5. üzerinde (ama küçük bir bölümünde) yalın ayak gezebileceğiniz travertenler.
Alakalı olabilir!
- pamukkale universitesi
- pamukkale universitesi bahar senlikleri
- pamuk ve 6 prensesler
- pamukkale turizm
- pamuk baba ve 40 cuceler

nedir.Net