panik atak »
1. ceken bilir, yasam kalitesini fazlasiyla düsüren bir hastalik. simdilik tedavisi antidepresan ve düzenli terapi ile yapiliyor. en yaygin belirtileri aniden gelen nefes alamama hali, sikinti, sicak basmasi, duygu ve düsüncelerine hakim olamama duygusu, cildirma ya da ölüm korkusu gibi pek sevimli hallerdir.

bu manyak hastaligin en tatli yani da yüksek stres aninda kisiyi dinamit gibi yapmasi, relaxa gectiginde de güm diye inmesidir.

musdarip olanlar icin *, panik atak derneği http://www.panikatakdost.com
2. bir de ayni ada sahip bir türk grubu vardir, * * * * kendilerini esefle kinar, beter olmalarini dilerim .*
3. herşeyi büyüten tiplerde daha sık görülen,nöbetler halinde gelip insanı ölseydim keşke kıvamına sokan illet hastalık,
sanıldığının aksine psikolojik olmakla beraber,kişi hakikaten kriz anlarında fiziksel belirtiler gösterir,gerçekten,bedeni uyuşur,daralır,nefes alamaz,ölecekmiş ya da bayılacakmış hissi yaşar,kendini bir an önce huzur dolu evine atmak ister,hatta bir süre sonra bu his sosyofobi ya da agorafobiye dönüşür.genellikle obsesyon ve fobik belirtilerle beraber ilerleyen bir hastalık olmakla birlikte,düzenli bir ilaç ve terapi tedavisinden sonra iyileşme süreci gösterse de tekrarlama olasılığı her an vardır.özellikle karşılaşılan olumsuzluklar ya da yenilgilerden sonra bu risk daha da artar.beraberinde uyku düzensizlikleri,nefes daralması,tıkanma,huzursuzluk,en ufak bir şikayette doktora gitme (baş ağrısını ''beynimde ur var'',mide ağrısını ''mide kanaması geçiriyorum'',ciltte herhangi bir lekeye rastlandığında ''cilt kanseri oldum'' şeklinde algılama),acele,asabiyet,sürekli tuvalete çıkma gereksinimi,kalp sıkışması,kalp krizi geçirdiğini sanma hissi,toplumdan uzaklaşma,bayılacağım diye toplu taşıma araçlarına binememe,günlük aktiviteleri yerine getirememe gibi seymptomlar görülebilir..
4. kendini unutturup, tekrar tekrar oratya cikabilen psikolojik rahatsizlik, her atlattiginzda daha guclu oldugunuz icin bir sonraki atak daha siddetli gelir, calisamazsiniz, aglarsiniz,fiziksel rahatsizliklar öldürü sizi..yendim dersiniz sonra gene cikar..
ve anlarsiniz ki onu tetikleyen sey bu sefer daha zor birseydir ve atlatmasi daha da zordur.
hatta su an kizdigim tek sey de bdur..
5. okan bayülgen de hastaları arasında
6. kriz esnasında insanda çıldırıyormuş hissi uyandıran hastalık. kriz esnasında derin nefes alıp beklemek suretiyle krizin etkisi azaltılabilir, ayak parmaklarına kadar bütün vücudu kasmak da işe yarar.
tedavi sürecinde lustral çok etkili bir ilaçtır. yine xanax, dideral ve passiflora tedavi sürecinde etkili ve kullanılan ilaçlardır.
tedavi sürecinde ilaçlardan daha da önemli olan kişinin kendine güvenmesi ve hastalığın üstüne gitmesidir.
ayrıca bazı salaklar bu hastalığı sadece herhangi bir durum karşısında panik yapmak zannederler ve gerçek panik atak olan kişilerin problemlerini asla ciddiye almazlar.
bütün bu yazdıklarımdan da yola çıkarak benim de bir panik atak olduğum herhalde anlaşılmıştır. *
7. insanın kendi vücudunu dinlemesinden kaynaklanan hadise..
*
8. kimi insanlarin kendi lehlerine bircok ortamda kullandiklari hastalik *
9. sebepsiz yere girilen aglama krizleri, kalabalıkta fazla duramama, cıglık atmak isteme ve kalp atışı düzensizliği...
10. bilindiği gibi panik atak tüm dünyada giderek artan bir önemi ve dikkati üzerinde toplamaktadır. bu önemi hak etmesinin birinci nedeni, giderek yaygınlaşması, toplum sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmasıdır. yakın zamanda yapılan bir araştırma sonucuna göre abd de her beş kişiden birinin panik atak geçirdiği belirlenmiştir. Ülkemizde de her yüz kişiden 4'nün tedavi gerektirecek düzeyde panik atak problemiyle karşı karşıya olduğu sanılmaktadır. her yüz kişiden 10' u da panik atak için sırada beklemektedir. hastalığı önemli kılan en önemli etken budur. diğeri de sanıldığı gibi kolay tedavi edilemediğinin, beklenmedik zamanlarda tekrar ortaya çıkabildiğinin anlaşılmasıdır.

panik atak fiziksel belirtilerle seyreden bir psikolojik sendrom olarak basitçe tarif edilebilir. ancak hastaların da söylediği gibi yaşananlar hiçte basit değildir. kimilerine göre hissedilenlerin tarifi mümkün değildir. bu fiziksel belirtiler alelade değildir. Çok şiddetli ve sarsıcı olarak yaşanır. Örneğin çok şiddetli bir kalp atımı, sanki kalbiniz yerinden fırlayacakmış gibi, buna eşlik eden beyninde uğultu, basınç, sanki tansiyonu çok yükselmiş gibi bir his. bu arada düşüncelerde bulanıklaşma giderek benliği saran ölüm korkusu ve -sonum geldi- düşünceleri ile bazen nefes düzensizliği ile başlar, nöbet şiddetlenir, dilinizin boğazınıza kaçtığını düşünür nefes alamaz (aslında alırsınız) hale gelir. bayılma hissi acil yardım arama ve yine ölüm korkusu hissedebilirsiniz.

fiziksel belirtiler çok çeşitli olabilir. belirtiler çoğu kez korkulan bir hastalığın taklididir. kalp krizi, tansiyon yükselmesi, beyin kanaması ya da felç geçiriyor olma gibi. ama gerçekte bunların hiçbiri olmuyordur. Üstelik bu belirtiler yukarıdaki hastalıkların herhangi birini yaşıyor olsanız bu kadar kuvvetli ve korkutucu olamaz. bu noktadan bakınca panik atak aslında uyanıkken görülen bir kabusa benzer. Örneğin kalp krizi geçirdiği kabusu gibi ve hastalar bir kabustaki gibi çaresizdirler.

hastaları bu yaşadıklarının gerçekte olmadığına inandırmak pek güçtür. o yüzden başlangıçta psikiyatrik tedaviye pek yanaşmazlar. bir dönemi acil servislerde ya da kardiyoloji servislerinde çare arayarak geçirebilirler. panik atağı tanımak, kabullenmek ve tedavisine başlamak ilk ve önemli adımdır. ama tedavi bununla bitmez. bu belirtilerin psikolojik olduğu kabul edilse bile, her gelişi korkutmaya devam edebilir.

bu nöbetler ya da ataklar gelmeye devam ettikçe, hastalarda iki temel belirti daha ortaya çıkar. bunlardan birincisi beklenti anksiyetesi denen bu atakların tekrarlayacağı korkusudur. hastaların beyni 'ya bunu tekrar geçirirsem' korkusuyla çok fazla meşgul olabilir. bu durum hastayı depresyona sürükleyebilir.

İkinci temel belirti de kaçınmalardır. bu nöbetler yaşandıkça kişi bazı ortam ve durumlarda bulunmaktan kaçınır. Örneğin çarpıntısı olacağı korkusuyla spor yapmaktan, havasız kalacağı korkusuyla kapalı ortamlardan, herkesin içinde düşüp bayılabileceği korkusu ile kalabalık ortamlarda bulunmaktan, asansörlerden, toplu taşıma araçlarından, toplantılardan vs. kaçınmaya başlar.

kaçınmanın bir diğer görünümü de yalnız kalamamaya başlama ya da bazı koşullarda yalnız bulunmama çabasıdır. hasta başına bir şey geleceği korkusu ile hep yanında birini bulundurma - hatta küçük bir çocuk bile olabilir - eğiliminde olabilir. bazı hastalar evden çıkamaz hale gelebilir. kuaföre gidemez, giysi almak için mağaza görevlisini eve çağırır.

kaçınmalar değişik boyutlarda olabilir. silik, hafif ya da şiddetli, ya da sadece bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Örneğin tatile çıkacağında orada tam teşekküllü bir hastane olmadığını öğrenip gitmekten vazgeçme gibi.

panik atakta görülebilen fiziksel belirtilerden bazıları:

- mideye bir şey çöküyor hissi
- avuç içlerinde terleme
- her tarafta sıcaklık hissetmek
- hızlı ve şiddetli kalp atışları
- ellerde titreme
- diz ve bacaklarda güçsüzlük veya esneklik
- İç titremesi, titreme duygusu
- ağız kuruluğu
- boğazda yumruk hissi
- göğüste basınç
- hızlı nefes alıp verme
- bulantı veya ishal
- baş dönmesi, sersemlik, göz kararması
- gerçek dışılık hissi (rüyada gibiyim)
- açık olarak (net olarak) düşünememe
- bulanık görme
- kısmen felce uğramışlık duygusu
- ayrılma yada hayal gibi hareket etme duygusu
- Çarpıntılar veya düzensiz kalp atışları
- ellerde, ayaklarda ve yüzde karıncalanma
- göğüs ağrısı
- bayılma hissi
- midede titreme heyecan
- soğuk ve ıslak eller


bunlara da şu korkular ya da negatif düşünceler eşlik edebilir:

- Ölmek üzereyim
- kalp krizi geçiriyorum
- aklımı yitirmek üzereyim
- kendimden geçmek üzereyim
- tıkanmadan öleceğim
- nefes almam mümkün olmayacak
- İnme inecek, felç olabilirim
- kontrolümü kaybediyorum
- tansiyonum çok yükseldi ve beyin kanaması geçirmek üzereyim

panik atağın tedavisine gelecek olursak, önce şunu belirtmekte yarar var. panik atak sadece ve sadece psikiyatristlerin tedavi etmesi gereken bir hastalıktır. tedavi bir çok yöntemin kombine uygulanması ile daha çabuk sonuş verir. sadece ilaçla ya da sadece terapi ile iyileşmesi nadirdir. en önemlisi de belirttiğimiz gibi hastalık hakkında bilinçlenmedir. Örneğin alıştığımız bir panik nöbet türü birden başka bir görünüme bürünebilir. onun için olabilecekleri bilmek hazırlıklı olmak çok önemlidir. evde kendi kendini tedavi etmeye çalışmanın kendi kendine apandisit ameliyatı yapmaktan farkı yoktur. mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. hastalığın nüks edebileceği unutulmamalıdır.

tedaviye hastanın katılımı da sağlandığında 4 - 6 ay içinde tümüyle iyileşme şansı %95 dir. hasta, hastalığı yenmesini öğrenmediyse nüks etme riski hep vardır. panik atağı iyi tanımak, tedaviden kaçınmamak, tedavi için doğru adresi bulmak önemlidir. hipnoz, akupunktur, üfürükçü tedavileri zarar verebilir.

geçerli tedavi yöntemleri:

- psikoterapi
- İlaç kullanımı
- relaksasyon teknikleri
- nefes egzersizleri
- spor ve egzersiz
- biofeedback
- İmajinasyon
- Üstüne gitme teknikleri
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------kaynak: http://www.ruhsagligi.org
11. ing. panic attack
12. an itibarıyle ofis ortamında geçirile nöbettir. * *
13. kalp krizi geçirdiğiniz sanrısına kapılmanıza yol açan meret...
14. (bkz: pandik atmak)
15. (bkz: yok panik)*
16. gecenin bi saati, ölüyorum, kalp krizi geçiriyorum, amanın daha çok gencim ben, falan diye kendinizi acile atarsınız, bu sırada cidden kalp krizi geçiren insanlar gelir, sizinde pek bi şeyiniz kalmamıştır, utanırsınız orda olup doktprları meşgul etmekten, ama ya gene olursa diye korkudan çıkıp gidemezsiniz de. bi kaç gün sonra bi kardiyolog bulunur, o da sizi tez elden bi psikiyatriste yollar. çok feci bi şeydir, yaşayan kişi haricinde etrafındakilerin de aklını alabilir.**
17. (bkz: remeron)
18. (bkz: panik atakan)
19. turu geçmesi gereken ve yenik durumda olan takımın son dakikalarda yaptığı ataklardır. *
20. üzüntüyle tetiklendiği ve telkinle geçmediği zamanlarda kalp krizine bile sebep olabilecek bir hastalık. hastalıklar içinde belki de en sevimsizi. bu kadar çok ölüm hissi yaşamaktansa bir kere ölsem diyor insan.
21. bazen sadece panik atak geçirmekten korkmak bile bir panik atak krizi için yeterli olmaktadır. bu nedenle hastanın tek başına atlatması oldukça zor bir hastalıktır.
22. halk arasında panik atak olarak adlandırılan panik bozuklukta, bunalti önceden kestirilemeyen nobetler halinde gelir ve günboyu sürmeyen ancak şiddetli ve yoğun yaşanan, ölüm korkusu, kontrolü yitirme, delirme korkusu, ve bu nöbetler arasında yaygın bunaltı değil, panik nöbetinin yine geleceği korkusu hakim olur.

(bkz: psikoloji)
(bkz: sigmund freud)
(bkz: irvin yalom)
(bkz: klinik psikoloji)
(bkz: anksiyete)
(bkz: catisma)
(bkz: psikoterapi)
(bkz: sizofreni)
(bkz: depresyon)
(bkz: saplanti)
(bkz: hipokondriyasis)
...
dilek seniz adındaki bayan şarkıcının müthiş eseridir. dinlenmesi gerekir, hatta mümkünse ders de alınabilir.

pat küt atar yüreğin
sanki en son günlerin
korkma yavrum ölmezsin
panik atak sevgilim
23. bir dilek şeniz şarkısıdır. kulaklara/evlere/gözlere/balinalara/yunuslara şenliktir.

pat küt atar yüreğin
sanki en son günlerin
korkma yavrum ölmezsin
panik atak sevdiğim.
24. paylasilinca atlatilabilen bir hastalik
25. atak geciren hastalarin acilde doktora yalvarip, bir daha gecirmeme izin verme diye agladiklari hastaliktir. halk arasinda uyduruktan bir sov oldugu sanilir. hastalik sinifina bile alinmaz. hatta taklitcileri coktur. fakat bilinmeyen yonu vardir ki bu hastalar ayni ataklari yasamamak icin intihari bile dusunurler.
»
Alakalı olabilir!
- panik tatak
- panik atakan
- panik yaratmak
- panic attack
- panik olmak

nedir.Net