para arzi
1. belirli bir zaman dilimi içinde ekonomide bulunan para ve para olarak kullanılan diğer kıymetlerin toplamı
2. ekonomideki toplam para miktarı, tcmb tarafından belirlenir.
3. para arz hakkını elinde tutan, ülkeyi ve-veya dünyayı yönetir. istediği an kredileri kolaylaştırarak arzı arttırır, ekonomiyi büyütür işsizliği azaltır. istediği an tersini yapar ve iflaslara, resesyonlara sebep olur, hükümetleri düşürür. kapitalizmin iktidar içi diyalektiği bunun kontrolü üstünde oluşmaktadır.
http://video.google.com/videoplay?docid=-515319560256183936

ulusal ve uluslararsı tarihin oluşum sürecinde para arzını kontrol etme güdüsü, en temel rollerden birini oynamıştır, oynamaktadır.
4. mevcut üretim altyapısında tek sağlıklı para arzı sistemi, toplam üretim ve ticari faaliyete oranlı olarak büyüyen bir yapıdır.
5. ama gelelim görelim ki para arzına müdahale hakkını elinde tutan kurum tek ve bir tek merkez bankası, bir devlet kurumu değildir. yani bir maliye bakanlığından çok farklıdır.

ingiltere'de bank of england, abd'de farklı denemelerden sonra federal reserve. federal express'ten daha kamusal değil bu. bank of england daha da güzel belki. çok acaip çok.

bizim gibi dandirik ülkelere de özerklik falan diye diye benzer bir hale getiriyorlar dümeni enternasyonel money changers.
Alakalı olabilir!
- parazit
- paramaribo
- para sart
- para para
- para maci

nedir.Net